Co se skrývá na Umrlčí cestě?

Skotský spisovatel Peter May se u nás už pohodlně zabydlel jak na policích knihkupectví, tak v nabídce audioknih. Jako správný plodný autor neustále přidává nové a nové kousky jednotlivých sérií, a tak mám pro vás další recenzi audioknižní mayovky. Umrlčí cesta spadá do série detektivních thrillerů odehrávajících se na skotských ostrovech a vyprávění se opět pod taktovkou vydavatelství OneHotBook ujal Jiří Dvořák. Jak audiokniha dopadla? Dozvíte se v recenzi.

Když od jednoho autora přečtete / vyposlechnete hned několik jeho děl, časem zjistíte, že ho dokážete poměrně snadno prokouknout nebo vás přinejmenším nedokáže překvapit jako předtím. Od Petera Maye jsem nečetla jedinou knihu, zato jsem poslouchala spoustu adaptací jeho románů. Umrlčí cesta je, tuším, mou desátou zkušeností s „mayovkami“ a musím říct, že jsem více než ocenila, když Peter May otrochu pozměnil svůj styl vyprávění, protože to poslech jen ozvláštnilo. Stále však jeho romány s detektivní zápletkou a kulturním i společenským přesahem zůstávají v kolonce „odpočinkový poslech“. Ne že by na tom bylo něco špatného. 🙂

Peter May na to jde tentorkát podobně jako Dan Brown v Infernu. Příběh sledujeme očima muže, který trpí ztrátou paměti, netuší, jak se jmenuje, ani kým je a my spolu s ním odhalujeme jeho identitu i události předcházející jeho amnézii. Jak se dostal na opuštěnou pláž na ostrově Harris, součásti skotských Hebrid? Proč má na sobě záchranou vestu a jen tak tak zůstal naživu? Proč si na ostrově pronajímal chatu pod jménem, které není jeho? A jak s tím vším souvisí tělo zavražděného muže u majáku na ostrůvku nedaleko od Vnějších Hebrid? Má s tím náš neznámý protagonista něco společného? A co se skrývá na Umrlčí cestě?

Peter May před vás v Umrlčí cestě staví mnoho otázek, kterými ve vás vzbuzuje zvědavost a vy dychtivě odhalujete jednotlivé dílky skládačky. Tenhle způsob vyprávění vás dokáže napínat jako na skřipec, pokud se s ním spisovatel dobře popasuje, a myslím, že Mayovi docela sedl. Na druhou stranu nás chtěl občas napínat až příliš, a tak jeho bezejmenný hlavní hrdina sem tam jedná dost nelogicky nebo nepravděpodobně.

Vypravěčovo objevování sebe sama se prolíná s příběhem dospívající Karen, která se nehodlá smířit s tím, že její otec, známý vědec vedoucí důležitý výzkum týkající se budoucnosti lidstva, spáchal sebevraždu. Bylo tomu opravdu tak nebo je za jeho zmizením něco víc?

Peter May opět dokázal napsat příběh, který se vás dotkne nejen po emoční stránce, ale poukazuje také na společenské problémy, s kterými se potýkáme a které budou v blízké budoucnosti představovat vážný problém. Umrlčí cesta tedy stejně jako Mayovy jiné knihy není pouhou jednohubkou na dočasné či povrchní zabavení, ale nabízí víc než to. Tentokrát se spolu s bezejmenným hrdinou bez minulosti vydáme zkoumat otázku, které se May už jednou věnoval ve své čínské trilogii, konkrétně v prvním díle Pán ohně. Nebudu vám prozrazovat, o co jde, ale můžu říct, že jsem takový vývoj událostí tak úplně nečekala.

V Umrlčí cestě se nám tedy i tentorkát dostalo několika prolínajících se linek vyprávění, přesahu do problematických otázek naší společnosti a roviny osobních životů postav, to vše v kombinaci s poutavým a zajímavým příběhem, což je pro Maye typické. Jediné, čím se Umrlčí cesta liší od ostatních čtyřech románů ze skotské série (trilogie SkálaMuž z ostrova Lewis a Šachové figurky doplněné o samostatně stojící Ostrov Entry), je fakt, že se protentokrát nedozvíme příliš mnoho z kultury ani historie Hebrid, jak tomu bylo v původní trilogii. Stejně jako Ostrov Entry je Umrlčí cesta také samostatným příběhem, znalí čtenáři si však mohli povšimnout postavy detektiva George Gunna, který se objevil v Muži z ostrova Lewis. Bylo to od Maye takové příjemné nostalgické mrknutí k příznivcům bestsellerové lewiské trilogie. 

Interpretace Umrlčí cesty se zhostil výborný Jiří Dvořák, který je se skotskou sérií Petera Maye už neodmyslitelně spjatý. No uznejte, dovedli byste si představit Hebridy bez jeho podmanivého hlasu, který tak perfektně vystihuje atmosféru drsné, avšak krásné přírody skotských ostrovů? Já tedy ne, a proto jsem se s velkým potěšením ponořila do poslechu, během kterého mi jeho nostalgii evokující hlas dělal společnost. Jiří Dvořák je vynikající volbou a svou interpretací posouvá Umrlčí cestu o stupínek výše.

Audioknihu doplňuje také hudební doprovod, který dokresluje atmosféru děje a nese se v podobném duchu jako ostatní čtyři audioknihy odehrávající se na hebridském souostroví. Jak je zvykem u vydavatelství OneHotBook, hudba tu nikdy není „na obtíž“, nenudí ani nezdržuje od poslechu, ale naopak je nedílnou součástí celkového zážitku.

Umrlčí cestu tedy nelze než doporučit, a to nejen všem fanouškům Petera Maye, ale také těm z vás, kteří by rádi zavítali do tajemného a drsného podnebí skotských Hebrid a nechali si vyprávět napínavý příběh jednoho muže, který zapomněl, kým je. 😉

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.