Učedník sériového vraha

Stalo se vám někdy, že jste se zaposlouchali do prvního dílu audioknižní série a zjistili jste, že hlavní hrdina je ten nejméně sympatický člověk na světě a vy mu máte velké potíže fandit, přesto však celkový zážitek z poslechu byl nadmíru pozitivní? Přesně tak bych shrnula své dojmy ze série švédských detektivek s psychologem Sebastianem Bergmanem v hlavní roli. Sebastian mi v prvním díle s názvem Temná tajemství k srdci ani trochu nepřirostl, přesto jsem se však těšila na díl druhý. Švédským autorům Michaelovi Hjorthovi & Hansovi Rosenfeldtovi se povedl (alespoň v mém případě) poměrně nevídaný kousek. K Učedníkovi jsem tedy přistupovala s velkým zaujetím a zvědavostí. Jak se druhý díl podařil a zda mi Sebastian stále tak moc pije krev, se dozvíte v recenzi. 🙂

Některé noční můry se vracejí. O tom se přesvědčí Torkel Höglund a jeho tým švédských vyšetřovatelů, kteří se snaží vypátrat zabijáka žen, jež si zjevně vzal za cíl pokračovat v „mistrovském díle“ proslulého sériového vraha Edwarda Hindeho. Ten vraždil v 90. letech a nyní si odpykává doživotní trest ve věznici s nejvyšší ostrahou. Za mříže tohoto vysoce inteligentního a nelidsky chladného muže dostal právě Sebastian Bergman. Jenže Sebastianovy nejlepší roky jsou už zjevně za ním a náš (anti)hrdina už není tím, kým kdysi býval. Když obětí přibývá a vše nasvědčuje tomu, že případ má bezpochyby nějakou spojitost s Hindem, nabídne Sebastian Torkelovi svoje služby – samozřejmě z čistě sobeckých a naprosto zištných důvodů. Brzy však vyjde najevo, že je Sebastian s brutálními vraždami spjatý víc, než by se mohlo na první pohled zdát. Podaří se mu mistrova Učedníka vypátrat, než se jeho osobní noční můra znovu zopakuje?

Vsadím se, že severských detektivek už jste přečetli nebo si pustili do uší tolik, že oceníte, když se vám do rukou dostane příběh, který si z tohoto žánru bere to nejlepší a zároveň se nebojí ho něčím ozvláštnit. Tím něčím je v Učedníkovi samotný hlavní hrdina, geniální, ale zatraceně nesnesitelný a protivný psycholog ve výslužbě Sebastian Bergman. Ego má větší, než by se slušelo, je sebestředný, a svoje problémy řeší tím, že se vyspí s každou ženou, na kterou narazí, a pak se jí co nejméně šetrně zbaví. Asi si dovedete představit, jak se s takovým člověkem pracuje v týmu. Vzhledem k tomu, že ani jeden z členů vyšetřovatelů Torkelova týmu nevidí Sebastiana rád, je až s podivem, že se mu opět podařilo se vetřít se k dalšímu případu. Tenhle případ však našeho milého psychologa, který umí zanalyzovat druhé mrknutím oka, ale sám sebe z toho raději ze zjevných důvodů vynechává, pořádně prověří. A věřte tomu nebo ne, i tentokrát se u mě Sebastianovi podařilo získat pár plusových bodů, kdy ho nelehké okolnosti pro změnu donutily udělat něco lidského a nesobeckého. Tahle postava mě zkrátka baví, protože je tak nepředvídatelná a tak… jiná.

Stejně tak mě baví způsob, jakým Michael Hjorth & Hans Rosenfeldt staví děj románu a detektivní zápletku. Vše na svých bedrech nesou zajímavě vykreslené postavy, z nichž žádná není příliš bezvýznamná, aby vás autoři nenechali nahlédnout do jejího osobního života a vnitřního světa. Obzvlášť fascinující je také nahlédnutí do mysli sériového vraha a jeho Učedníka, dvou narušených jedinců, jejichž vnímání světa je značně pokřivené. Výsledkem je skvěle napsaná a napínavá krimi plná nečekaných zvratů jak v nevyzpytatelném vyšetřování, tak v osobních životech hrdinů.

Aleš Procházka

Stejně jako v případě prvního dílu Temná tajemství se Učedníka opět ujal vynikající Aleš Procházka v režii Michala Bureše. Jako ostřílený dabér a audioknižní interpret ví naprosto přesně, jak s četbou pracovat, aby příběh co nejvíce pozdvihl a připravil tak nám audio nadšencům ten nejlepší zážitek z poslechu. Navíc už od dob, co si vzal na starost českého Severuse Snapea, zbožňuju sametové zabarvení jeho hlasu. Jeho hlasového herectví si v Učedníkovi užijete dosyta, protože každou z postav obdařil vlastním jedinečným tónem či stylem mluvy. Poslouchá se zkrátka výborně a já už se těším, až si ho znovu pustím do uší ve třetím díle s mrazivým názvem Hrob v horách.

Jsem ráda, že mi série se Sebastianem Bergmanem v hlavní roli náhodou padla do oka, když jsem si loni vybírala nějakou zajímavou severskou detektivku k poslechu. Podařilo se jí zbořit některé mýty, které jsem sama o sobě jakožto posluchačce audioknih měla, a, což je ještě důležitější, mě velice baví. Učedník skvěle navázal na první díl a nepodlehl obvyklým nešvarům, která pokračování sérií mají, což mi dává jen samá dobrá znamení do budoucna. Máme se zjevně hodně na co těšit. Sem s třetím dílem, prosím! 🙂

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.