Kategorie: Tipy

Jak jsem si zařídila svůj čtecí koutek

Jako nenapravitelná knihomolka jsem vždycky toužila po svém čtenářském útočišti, o útulném místě plném knih, kde se budu moci zabalit do deky a s hrnkem kakaa v ruce se ponořit do nějakého báječného příběhu. To se mi ale celé roky nedařilo, ať už z důvodu nedostatku prostoru, času nebo financí. Nakonec se z toho stal předmět denního snění, takže když jsem se letos...

Spisovatelé taky tweetují

Dnešní doba je krásná v tom, že nám naši oblíbení umělci nejsou tak vzdálení, jak by se mohli zdát. Mohou pobývat třeba někde v Africe, ale internet už je skoro všude a kdo ho nepoužívá, škodí sám sobě. To pochopili i spisovatelé, a tak spoustu z nich můžete sledovat na sociálních sítích.

Q10: minimalistický software pro spisovatele

Párkrát se stalo, že mi Word při psaní najednou spadl a já pak s hrůzou čekala, zda se mi všechna má práce obnoví nebo jsem ji nadobro ztratila. Také mám problém s pozorností – jak jednoduché je sklouznout pohledem na spodní lištu a kliknout na ikonku internetového prohlížeče… A tak jsem začala zkoušet různé minimalistické textové editory. Q10, o kterém píšu tuto recenzi,...

Můj rok s příběhy

Na začátku roku jsem si začala psát seznam knih, audioknih a komiksů, které jsem přečetla a poslouchala – moje paměť je totiž značně nespolehlivá a když mě někdo požádá o tip ke čtení, v hlavě mám úplně prázdno. Takže pro tentokrát to  napravuji přehledem toho nejlepšího, s čím jsem se v roce 2014 setkala, a co jsem si z toho odnesla.

12 tipů, jak pokořit NaNoWriMo

NaNoWriMo, už zase to podivné slovo. Vždycky na podzim se najednou zničehonic odkudsi vynoří všichni aspirující (i ti publikovaní) spisovatelé a šuškají si ho mezi sebou, jako by šlo o nějaké tajemství. National Novel Writing Month začíná 1. listopadu. Jste připravení?

Jak psal Markus Zusak Zlodějku knih

Myslíte, že publikovaní spisovatelé mají nějakou vlastnost, jakou vy nemáte? Nebo že jsou v něčem lepší než vy? Že je pro ně psaní románu o něco jednodušší než pro vás? Pak čtěte tento článek, který vás vyvede z omylu.

Mám nápad. Tak trochu. Co s tím? I.

Někdy se mi stává, že mám nápad, který ale netvoří zápletku, spíše jen její (obvykle ne nosnou) část. Ta myšlenka se mi líbí, nechci se jí vzdát, ale jen stěží kolem ní vymýšlím něco smysluplného. Chybí mi konflikt. Co s tím?

RescueTime – šikovná aplikace pro time management

V posledních dnech jsem trávila spoustu času u počítače, ale přesto jsem neudělala nic užitečného. Na vině samozřejmě nebylo jen sychravé počasí. A pak jsem objevila šikovnou aplikaci, která mi to pomáhá změnit.

Mých TOP 5 citátů od Hemingwaye

Ernest Hemingway byl nejenom mistr spisovatel, jehož jedinečný styl psaní se zapsal do historie a stal se inspirací jiných. Mnozí ho žádali o radu, a tak vznikla obsáhlá sbírka citátů, která svou trefností nezestárla ani o den. Hemingway je zkrátka nadčasový. V článku vám představím ty, které mám nejradši a které mě vždycky spolehlivě nakopnou. 

35 otázek o postavách od Marcela Prousta

Každý dobrý příběh vyžaduje propracovanou postavu. Takovou, které bude působit lidsky a věrohodně. Takovou, se kterou se ztotožníte nebo alespoň pochopíte její záměry. To si uvědomoval i francouzský spisovatel Marcel Proust a sepsal si 35 otázek týkajících se postav, které Vám pomůžou s tvorbou zajímavých hrdinů.