Q10: minimalistický software pro spisovatele

Párkrát se stalo, že mi Word při psaní najednou spadl a já pak s hrůzou čekala, zda se mi všechna má práce obnoví nebo jsem ji nadobro ztratila. Také mám problém s pozorností – jak jednoduché je sklouznout pohledem na spodní lištu a kliknout na ikonku internetového prohlížeče… A tak jsem začala zkoušet různé minimalistické textové editory. Q10, o kterém píšu tuto recenzi, je jedním z nich.

Po ZenWriteru jsem vyzkoušela Q10. Je to antirušivý minimalistický software jako dělaný pro spisovatele nebo zkrátka pro všechny, kteří píší text jakékoli délky a nechtějí, aby je u toho něco rozptylovalo. Velice rychle se zařadil mezi mé oblíbené, i když mi chvíli trvalo zvyknout si na ovládání pomocí klávesových zkratek.

Na Q10 je skvělé, že je to jednoduchý software, který má méně než 1Mb, takže se neseká a nepadá. Kromě jednoduchosti, stabilnosti a spolehlivosti je také zcela zdarma.

Co všechno Q10 umí?

Q10 vám hned po spuštění ukáže, co se myslí tím minimalismem. Neuvidíte totiž nic než prázdnou stránku. Žádná lišta dole, žádná lišta nahoře, zkrátka nic. Jen prázdno čekající na to, až ho zaplníte svými příběhy.

Sympatické na Q10 je, že si to „nic“ můžete uzpůsobit svým potřebám a vkusu. Stačí zadat CTRL+p a otevře se vám menu. Neangličtináře ale nepotěším, Q10 nemá možnost přepnout na češtinu.

V první kolonce menu s názvem Visual si můžete vybrat z velkého množství fontů, změnit si barvu a velikost písma a barvu pozadí. Kombinací je spousta, takže doporučuji vybrat si to své nej a pak už si s tím nehrát. Také tu máte možnost psát kurzívou nebo zvolit tučné písmo.

Písmo si lze nastavit i pro takzvaný info bar, což je spodní lišta, kterou si můžete, ale nemusíte zobrazit. Na ní si pak lze dát čas, datum, název souboru, počet znaků a stran a další. Toto nastavení najdete v menu pod hlavičkou Info bar. Pokud nechcete, aby se vám lišta zobrazovala, odškrtněte políčko Visible.

Poslední kolonka Misc (z anglického miscellaneous – různé) vám nabídne možnost určit si, kolik slov nebo znaků vám má Q10 počítat jako jednu stranu, zda chcete automatické ukládání a také zvukové efekty. Pokud zaškrnete políčko Sound jako Active, každé ťuknutí do klávesnice bude znít jako klapot psacího stroje. (Což je něco, co mě neskutečně baví a zvláštním způsobem také nakopává. Asi vám neřeknu proč, ale funguje to na mě.)

Takhle vypadá moje nastavení. Můžete si tu přečíst i začátek mé knihy. ;)

Takhle vypadá moje nastavení.

Pak už zbývá jen určit si šířku okrajů a další drobnosti pod hlavičkou Layout (což já osobně ještě nepoužila).

Šikovná je i funkce Notes neboli poznámky. Docela často také využívám alarm, kde si nastavím, jak dlouho chci bez přerušení psát, a Q10 mě po uplynutí té doby upozorní. Můžete si nastavit také počet slov, kterých chcete dosáhnout.

Co Q10 neumí

Z důvodu, že Q10 nepodporuje češtinu, nečekejte ani automatické opravy alá Word. Na jednu stranu si nevšimnete překlepů, na stranu druhou vám ale Q10 nepřepisuje vaše novotvary a další výmysly.

Q10 také neumí české uvozovky. Tohle (a kontrolu pravopisu) pak ale řeším až zpětně, kdy si celý text nakopíruju do Wordu a uvozovky jednoduše přepíšu pomocí vychytávky jménem „Nahradit“.

Dále vám Q10 váš dokument umí uložit jen jako txt. Tohle ale řeším prostým překopírováním textu do docx.

Klávesové zkratky

Jelikož v Q10 nenajdete žádné na první pohled viditelné menu, ovládáte program pomocí klávesových zkratek. Nápovědu k nim si zobrazíte pomocí F1.

Nápověda programu Q10.

Nápověda programu Q10.

Uvádím zde ty nejdůležitější zkratky:

CTRL+n – otevřít nový dokument

CTRL+o – otevřít existující dokument

CTRL+s – uložit dokument

CTRL+q – odejít z Q10

CTRL+f – najít

CTRL+t – nastavit alarm

CTRL+u – nastavit počet slov

CTRL+k – zobrazit statistiku

CTRL+p – změnit nastavení

CTRL+z – zpět

CTRL+a – označit vše

CTRL+c – kopírovat

CTRL+v – vložit

CTRL+l – změna jazyka (angličtina, němčina, španělština, brazilská portugalština, italština a nizozemština)

Obecné hodnocení 

Celkově jsem s Q10 spokojená. Neumí toho sice moc, ale umí všechno, co potřebuji. Některé nedostatky programu (viz. co Q10 neumí) se dají bez zbytečných problémů obejít a nezabere to ani moc času. Je mi také sympatická jeho spolehlivost – ještě se mi nestalo, že by přestal fungovat nebo se sekl, jak mi to s oblibou dělá Word. A samozřejmě ty zvuky psacího stroje jsou skvělé.

Program si bezplatně můžete stáhnout zde. (V pravém horním rohu jsou dva žluté boxy – v tom prvním je ke stažení verze bez kontroly pravopisu, v druhém s kontrolou – ta vám ale k ničemu nebude). Instalace je jednoduchá a zabere jen chvilku.

Jaké máte s Q10 zkušenosti vy? Nebo používáte jiný antirušivý textový editor jako třeba FocusWriter (o kterém se taky chystám něco napsat)? 😉

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře
 1. Yetti napsal:

  Q10 a několik dalších (i placených, jako třeba Omm) jsem zkusil, ale aktuálně mám nainstalován jen WriteMonkey a i v něm už píšu relativně málo. Proč? Postupem času jsem i u psaní přešel na Notepad++.

  Notepad++ jsem dlouhý roky používal a používám k programování a kódování (k čemuž je taky primárně určen), ale po drobných (ok, pro laika možná trochu složitějších) úpravách prostředí je parádně využitelný i pro nerušivý psaní. I on lze hodit do fullscreen módu, ale oproti klasickým spisovatelským editorům má jednu vychytávku – dá se i přepnout do fullscreenu se zachováním zobrazení záložek s dašími otevřenými dokumenty a tedy s možností rychlýho přepínání mezi nimi. To je pro mne obrovský plus, jelikož si před každým psaním do dalších souborů shraňuju poměrně dost různých materiálů a nápadů, který pak postupně zakomponovávám a ze kterých během psaní čerpám.

  + Jde o multiplatformní editor; má i portable verzi. Existuje proň obrovská spousta volně dostupných stylů a přídavných pluginů. Přestože disponuje obrovskou spoustou funkcí, je přehlednej a uživatele neotravuje jako třeba Word.

  – Neumí zvuk psacího stroje 🙂
  (což by šlo ale v případě zájmu doprogramovat)

 2. Adelle napsal:

  Program to je zajímavý, už delší dobu o něčem takovém čtu, ale zas na druhou stranu, když si dám chvilku pauzu a jdu na net, je tam zas nějaká ta inspirace, díky níž se změní za celý průběh toho psaní… 😀
  Ale určitě se po tom mrknu 😉

 3. Fabulačnék napsal:

  V poslední době jsem si docela zvykl psát vše v google docs. Umí plný fullscreen mod bez jakýchkoliv rušivých prvků. Jen mi trochu vadí, že nevydává taková krásné zvuky jako q10 😀 Umí ale export do .doc, takže nemusím řešit žádné převádění a mohu kamkoliv posílat. Také má geniální verzovací systém, takže mohu posílat různým lidem na opravy a ti mi tam pak píší poznámky. Na české uvozovky používám program http://utilfr42.free.fr/util/Clavier.php?sLang=en Clavier, kde mohu definovat vlastní klávesové zkratky. Ctrl + Shift + 1 je pro mě levá uzovovka a 2 je pravá uvozovka.

  • Google docs je skvělá vychytávka, ale zatím to používám, jen když s někým sdílím práci. Píšeme na tom třeba společný příběh s lidma z fóra Reného Nekudy. 😉
   Díky za tip na ty uvozovky. 😉

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.