ZenWriter: software pro spisovatele

Pokud píšete na počítači, máte ikonky internetových prohlížečů, Skypu, sociálních sítí a dalších lákadel neustále po ruce. Stačí jen odvést pozornost od psaní a najednou si čtete nové Tweety či statusy kamarádů na Facebooku. Nic není jednodušší, než se nechat zlákat. Naštěstí ale žijeme v době chytrých aplikací, které nám ulehčují život, a tak i pro nás pisálky se najde řešení. Já vyzkoušela antirušivý software ZenWriter.

Antirušivé textové editory a softwary mají jednu obrovskou výhodu – minimalismus. Poskytnou vám přesně to, co potřebujete, ale nic navíc. Právě proto se s nimi na psaní mnohem více soustředíte, mysl vám nebrouzdá někde jinde, a navíc jejich vzhled, prostředí či samotné prvky přímo podporují a přiživují vaši kreativitu.

Rozhodla jsem se, že jich několik vyzkouším a napíšu o tom krátké recenze na blog. Hned první vlaštovkou se stal software se sympatickým názvem ZenWriter a natolik se mi zalíbil, že u něj nejspíš i zůstanu. Bohužel není zdarma (můžete si ho jen po dobu dvou týdnů zdarma vyzkoušet a pak se rozhodnout, zda si ho za cenu zhruba 250 korun pořídit), ale to mě neodradí. 

Co všechno ZenWriter umí

Po instalaci a zapnutí Vás ZenWriter uvede do režimu celé obrazovky, to znamená, že na dolní liště svého počítače Vás nebudou svádět žádné rušivé ikony. Jediné, co uvidíte, je prázdná obrazovka a kurzor. Pokud ale pohnete s myší, v pravé části se objeví skromné menu, tak jak ho vidíte na obrázku:

ZenWriter screenshot

V menu si můžete nastavit prostředí ZenWriteru přesně tak, jak vám to vyhovuje. 

V sekci Documents si nastavíte, do jaké složky se vám budou vaše projekty ukládat. Lze také vytvářet nové složky a nové dokumenty, nebo si jednoduše do programu importovat ty staré.

Po kliknutí na Settings se vám objeví tabulka a vy si určíte, jaké údaje chcete na dolní části obrazovky vidět. Nemusíte si vybrat vůbec nic (v rámci absolutního minimalismu a žádného rozptylování), ale jsou tu i užitečné věci jako například počítadlo slov, znaků, řádků či stran, hodiny, řádkování, hlasitost hudby či způsob a místo ukládání. 

V Appearance si pak podle svého gusta vytvoříte vyhovující vzhled. Na výběr máte světlý (viz 1. obrázek) či tmavý podklad (viz 2. obrázek, volbu z velkého množství fontů a velikostí písma. 

zenwriter screenshot 2

V sekci Music si můžete zapnout hudbu. Je tu celkem pět nerušivých skladeb, které slouží jako skvělá kulisa. Jedná se především o zvuky přírody, zkrátka něco, co vás hodí do pohody a vytvoří tu správnou kreativní atmosféru.

Lze si také zvolit obrázek na pozadí. Když kliknete na Background, objeví se nabídka obrázků, které opět převážně obsahují přírodní motivy. Je tu třeba ranní mlha, potok nebo les, všechny jsou ale vytvořené tak, že nebudou kolidovat s vaším písmem a činit ho nečitelným, ať už máte světlou či tmavou verzi tapety.

Mým oblíbencem se staly takzvané Typing Sounds, kde si navolíte, jaký zvuk zazní pokaždé, když zmáčknete nějakou klávesu. Samozřejmě to lze i vypnout, mě se ale velmi zalíbilo, že když ťukám, zní to, jako bych psala na psacím stroji. Z nějakého důvodu to ohromně stimuluje mou chuť psát. Druhou možností je, že si vyberete kapky deště, takže když píšete, zní to, jako když prší. 

V pravém spodním rohu máte možnost Print, kde si můžete svůj výtvor rovnou vytisknout. A v levém spodním rohu (Contents) si za pomocí speciálních znaků lze vytvořit obsah dokumentu. 

A to je vše, víc už tu opravdu nenajdete. Ale ruku na srdce, opravdu potřebujete k samotnému psaní víc? Až je text hotový, pak si ho můžete vesele naformátovat ve Wordu nebo v jiném textovém editoru. Důležité ale je, že budete mít co formátovat, a k tomu vám ZenWriter velmi pomůže. 

Shrnutí

Plusy a mínusy
+ příjemné prostředí pro psaní
pouze v angličtině (je tu ale tak málo anglického textu, že to není takový problém)
+ spousta možností, jak si software uzpůsobit  tak, aby vám to maximálně vyhovovalo
uvozovky vám program píše automaticky po anglickém způsobu (ve Wordu je tohle ale možné několika kliknutími upravit, stačí dát příkaz nahradit)
+ zvuky klávesnice (psací stroj, dešťové kapky)
ZenWriter je placený produkt (250 kč ale zase není tak velká investice)
+ minimalismus, automatické ukládání (formát rtf)
na češtinu vám kontrola pravopisu fungovat nebude
 

Chcete-li vidět v akci a vyzkoušet si ho, můžete si ho stáhnout na 14 dní zdarma a rozhodnout se, zda si ho pořídíte nebo se porozhlédnete po nějaké lepší variantě. Oficiální stránky, odkaz ke stažení a informace naleznete TADY.

Už jste ZenWriter nebo nějaký jiný antirušivý software vyzkoušeli? Jaký používáte Vy? Nebo něco takového nepotřebujete? 😉

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře
 1. Tomáš napsal:

  Ahoj,
  zkuste také writemonkey. zen editor pro windows s mnoha zajímavými funkcemi. Zvuky kláves má samozřejmě také. Včera jsem dokončil počeštění. Více na http://tomatetak.tumblr.com/post/124412249570/cestina-do-writemonkey

 2. Terka napsal:

  Já jsem zkoušela DarkRoom, ale štvalo mě, že to psalo jen americké uvozovky, takže oboje nahoře. Pak jsem to musela přepisovat ve Wordu a to mě pěkně naštvalo 😀 Tohle zkusím, děkuju moc za tip 🙂

  • ZenWriter ale taky píše anglické uvozovky, takže si moc nepolepšíš. Ale ve Wordu se to dá na pár kliknutí všechno krásně nahradit. 😉

   • Terka napsal:

    Zrovna teď jsem na to přišla 😀 Ach jo 😀 Tak v tom alespoň napíšu seminárku na češtinu 😀 Ta uklidňující hudba se bude hodit 😀

 3. Mirek H. napsal:

  Tak já pro psaní, když chci aby mě nic nerušilo, využívám FocusWriter, který je zdarma a naprosto mi vyhovuje. 🙂

 4. Siwa napsal:

  ZenWriter mě nadchnul. Měla jsem jasno, než jste zmínili Q10. Tak teď nevím. Když porovnáte ZenWriter, je jedno, že se platí, a Q10, co je pro vás lepší? Sama nevím. Q1O mi na první pohled přijde zbytečně složitý, mnoho věcí tam ani být nemusí. ZenWriter mi přijde právě v tomhle lepší. A ukládá to do .rtf, což je snadnější než .txt, podle mě. Proč tedy píšete častěji v Q1O? Chci se nějak rozhodnout a zkušenost mám jen krátkodobou se ZenWriterem, tak potřebuji nějaké srovnání od někoho jiného. 🙂

  • Po pravdě řečeno jsem o Q10 neměla ani tušení, když jsem psala tenhle článek. Zmínil ho až Fabulátor v komentářích. 😉 Od té doby používám Q10 a nedám na něj dopustit. Je tam všechno, co potřebuju, stejně jako v programu ZenWriter. Takže jde asi jen o to, jestli se ti chce do toho investovat nebo ne. Jediný rozdíl je jen ve formátu, ve kterém se to ukládá, ale není problém si to zkopírovat do wordu. 😉

   • Siwa napsal:

    Tak to jo, zatím si nechám ZenWriter, těch několik dní, a pak se rozhodnu. Možná vezmu za vděk Q1O, přeci jen i těch 250 korun bych si raději nechala, než to dát za ZenWriter, který dokáže nahradit i jiný software a zadarmo. Děkuji za vyjádření. A mimochodem, zamilovala jsem se do Vašich stránek. Myslím, že na následující dny mám co číst. Moc se mi tu líbí. 🙂

    • Já jsem s Q10 moc spokojená, nic mi tam nechybí, ani nepřebývá, což je přesně to, co potřebuju. 😉 ZenWriter má určitě lepší design, ale to není při psaní až tak důležité.
     Jej, děkuji, mám velkou radost. 😉

 5. Raja napsal:

  zkouším dle vaší rady Q10 a zatím dobrý. I když angličtinu neovládám zatím chápu. Ale chybí mi ta kontrola pravopisu, protože se často překlepnu.

  • Taky teď píšu převážně s Q10 a zatím spokojenost. Minimalismus je skvělá věc. 😉 Kontrola pravopisu tam sice chybí, ale přinejhorším to jde překopírovat do Wordu a zkontrolovat tam.

 6. Brabikate napsal:

  Nad ničím podobným jsem zatím nijak reálně neuvažovala, ale možná to vyzkouším. Díky za tip. 🙂

 7. Jana L. napsal:

  Minulý rok v červenci jsem nějaké minimalistické textové editory zkoušela. Taky se mi nejvíc líbil ten zvuk psacího stroje. Naopak mi vadilo ukládání v rtf nebo v jiných podivných formátech. V současnosti preferuju raději formátování za pochodu, než to nechávat až na poslední verzi, protože upravování něco okolo 250 stran a vkládání citačních norem nebyl příjemný zážitek. Zas na druhou stranu se tohle léto budu snažit psát něco méně odborného, kde na formátování moc nezáleží, tak asi do něčeho minimalistického zabrousím, ale spíš spíš pro možnost vidět větší úsek textu než kvůli rušení ikonkami

  • Formát rtf mi nevadí, protože ho Word v pohodě otevře. Ale je pravda,že formátovat takové množství textu musí být vyčerpávající (což je někdy i když se to dělá za pochodu a ne naráz). 😉

 8. Fabulator napsal:

  A ještě jedna technická: to potvrzení odebírání nových komentářů je tááááákle otravné. Jestli mohu doporučit, tak plugin Comment Notifier odesílá a vůbec se neptá.

 9. Fabulator napsal:

  Přijde mi, že je zbytečně si za něco takového platit, protože nad ostatními v ničem nevyniká. Zkoušel jsem jich několik, ale můj nejoblíbenější je Q10. Nicméně i další free nějaké výrazné mínusy.

  Anglické uvozovky jsou problém a vyťukávat ztratku alt+0132 je prostě moc dlouhé. Nicméně třeba nekontrolování pravopisu beru jako plus, protože mě překlepy neruší. Tyto editory vždy používám pouze na první verzi a na ladění už jedu v libre office.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.