Štítek: tvůrčí psaní

10krát spisovatelský blok

O spisovatelském bloku už jsem na tomhle blogu psala několikrát. V tomhle článku jsem vypátrala, jak překonávají spisovatelský blok známí spisovatelé, tady jsem zase došla k názoru, že ten, kdo čeká na múzu, se jí většinou nedočká. A taky jsem o překonávání bloku napsala ebook. To bylo v dobách, kdy jsem si myslela, že něco jako spisovatelský blok neexistuje. A teď ho mám...

První verze příběhů stojí za nic, a o to hůře se píší

V jednom z předchozích článků jsem své pokusy o psaní příběhů přirovnala k šplhání po schodech. Vždy se snažím zlepšovat a překonávat překážky, ale čím víc stoupám, tím těžší je vydrápat se na další schod. Momentálně se snažím dostat na schod s názvem „dopsání první verze“, který je zatím mnohem větší než já.

Sny. Cíle. Návyky.

Na blogu Write to Done, kam si občas chodím pro inspiraci nebo nápady, se objevil článek o tom, jak ze sebe udělat vysoce produktivního spisovatele. Já vím, je to pořád dokola, tyhle návody. Můžete se jimi snadno nechat zlákat z cesty, což je docela paradox. Stačí jen číst jeden návod za druhým a říkat si, že se z toho něco...

Jak ze mě Andrzej Sapkowski udělal pitomce

Začetla jsem se do prosincové Pevnosti a v rozhovoru s polským spisovatelem fantasy Andrzejem Sapkowskim na mě náhle vyskočilo, že jsem pitomec. Možná jsem, ale chce se mi nesouhlasit. Zajímá vás, jestli taky spadáte do Sapkowskiho kategorie pitomců? 😉

Rutina slavných spisovatelů: Khaled Hosseini

Umí vykouzlit spletité napínavé příběhy, při kterých vám hrdinové přirostou k srdci tak, že se od nich sotva můžete odpoutat. A přitom mu k tomu vystačí tak málo. Nepotřebuje nechat vybuchovat budovy nebo vytvářet fantastické světy. Umí totiž mistrně splétat lidské osudy. O kom mluvím? O jednom ze svých oblíbených spisovatelů současnosti – Khaledu Hosseinim.

Spisovatelské pochyby

Pokaždé, když usednu k počítači a kurzor na mě začne provokativně poblikávat, bleskne mi hlavou tatáž myšlenka: Dokážu to? Jak jsem si kdy mohla myslet, že se můžu stát spisovatelkou? Umlčet pochyby patří k tomu nejtěžšímu, s čím se při psaní potýkám.

Na múzu se nevyplatí čekat

Protože přichází podzim a s ním i všelijaké pochmurné nálady a spisovatelské bloky, rozhodla jsem se porozhlédnout se po nějakých antiprokrastinačních a motivačních citátech, které vás z toho tvůrčího bahna mohou vytáhnout.

Jak psal Markus Zusak Zlodějku knih

Myslíte, že publikovaní spisovatelé mají nějakou vlastnost, jakou vy nemáte? Nebo že jsou v něčem lepší než vy? Že je pro ně psaní románu o něco jednodušší než pro vás? Pak čtěte tento článek, který vás vyvede z omylu.

Jak jsem začala psát každý den

Určitě jste si všimli, že publikuji články méně často. Není to proto, že bych na blog zanevřela, ani proto, že by mi docházely nápady. Je to vlastně jednoduché – každý den se věnuji tvůrčímu psaní.

Rutina slavných spisovatelů: Charles Bukowski

Ve čtvrté vlaštovce ze série o rutině známých spisovatelů si posvítím na Charlese Bukowskiho, který bude svým rebelantským přístupem odporovat přísné sebekázni Haruki Murakamiho (jemuž jsem se věnovala v tomto seriálu jako prvnímu).