Sny. Cíle. Návyky.

Na blogu Write to Done, kam si občas chodím pro inspiraci nebo nápady, se objevil článek o tom, jak ze sebe udělat vysoce produktivního spisovatele. Já vím, je to pořád dokola, tyhle návody. Můžete se jimi snadno nechat zlákat z cesty, což je docela paradox. Stačí jen číst jeden návod za druhým a říkat si, že se z toho něco naučíte, jenže pak odkládáte samotné psaní a neučíte se nic. O tom jsem ale mluvit nechtěla. V článku mě zaujalo spíše tohle: Sny. Cíle. Návyky.

Sen.

Bez snu by se do takového bláznivého podniku, jako je psaní knihy, nikdo nepustil.  Myslím, že té představy, že se psaním dá vydělat balík, už se spousta lidí zbavila. (Neříkám, že je to nemožné, ale že je to zatraceně těžké, a psát román jen pro peníze není dostatečná motivace.) 

Jenže nestačí mít pouze sen stát se spisovatelem. Ten stejný sen má totiž ohromná spousta lidí (někde jsem vyčetla, že v Americe po tom touží 80% procent populace, což je neuvěřitelné číslo). Každý z nás v sobě nějaký příběh má, ale spisovatelem se nemohou stát všichni. A není to jen tím, že na knižním trhu se většina lidí neuplatní.

Cíl.

Je tu totiž kámen úrazu s názvem „cíle“. Z těch x procent lidí, kteří by jednou rádi drželi v rukou svou vydanou knihu, většina ani nezačne psát. To se pak těžko vydává, když není co. Z vlastní zkušenosti vím, že nejtěžší je začít, ale pokud to odkládáte, tak možná nezačnete nikdy a pak se dostaví výčitky, pochyby a demotivace. 

Pokud si stanovíte cíle, je to, jako byste stavěli schody, hezky jeden za druhým, dokud se nedostanete tam nahoru, kde chcete být. Když jsem se v psaní ještě plácala (což dělám občas i teď, asi se tomu nedá vyhnout), chybovala jsem v tom, že mým cílem bylo dosáhnout toho vrcholu. Pak jsem ale zákonitě selhala, protože to bylo příliš velké sousto, které se nedá zvládnout naráz. Musíte ho rozžvýkat. Teď je mým cílem dostat se o jeden schod výš, a pak zase o jeden výš, dokud není hotovo.

Návyk.

A stoupáním po schodech vzniká psací návyk. Budujete si ho dlouho a trpělivě, ale až si ho osvojíte, zjistíte, že to stálo za to. Najednou už pro vás není nekonečný problém každý den zasednout k počítači a začít psát. Pořád máte pochyby, ale na druhou stranu už víte, že jste to mnohokrát předtím dokázali, takže je všechno o tolik snažší. Navíc vylézt o ten jeden schod výš už se nejeví jako něco nepřekonatelného, což vám dodá víc sil. (Víc jsem se o tom rozepsala tady.)

Sny. Cíle. Návyky. Myslím, že to z člověka nedělá vysoce produktivního spisovatele, jak se domnívá autor článku na Write to Done, ale spíše vytrvalého, motivovaného a cílevědomého. 

Tak sněte, jděte si za svými sny a splňte si je. 

Jak jste na tom s plněním vlastních snů?;)

*Použitý obrázek: autor Julien Chalendard, Silent Stairs, licence CC BY 2.0

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře
  1. Míša napsal:

    Ahoj,
    Tvůj e-book jsem „zhltla“ jedním dechem a dovolila jsem si o něm napsat na svůj blog. Takže prosím přijmi mé vřelé pozvání a těš se na velice kladné hodnocení!
    Musím Ti mnohokráte poděkovat. Bylo to opravdu velice poutavé čtení, díky kterému jsem si uvědomila spoustu věcí. 🙂

  2. Míša napsal:

    Své sny si snažím plnit. Jsem silně motivována. 🙂 Avšak občas mám pocit, že je to nemožné. V tom případě zkrátka zpomalím. Za pár dní se z té „deprese“ dostanu a jsem opět naplněna motivací. 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.