Na múzu se nevyplatí čekat

Protože přichází podzim a s ním i všelijaké pochmurné nálady a spisovatelské bloky, rozhodla jsem se porozhlédnout se po nějakých antiprokrastinačních a motivačních citátech, které vás z toho tvůrčího bahna mohou vytáhnout.

O lenosti a neochotě múzy  jsem se už rozepsala (nejen) v těchto článcích: Jak přestat vymýšlet stále nové nápady a začít jednat, Jak psal Markus Zusak Zlodějku knih, Jak jsem začala psát každý den, Jak nálada ovlivňuje kreativitu nebo Kreativita = postavit se svému strachu čelem. V každém z nich se vracím v podstatě k tomu stejnému poznatku, který jsem (stejně jako i publikovaní spisovatelé mnohokrát přede mnou) vypozorovala: Na múzu se nevyplatí čekat. 

V tomhle článku ale nechám mluvit povolanější a nabídnu vám citáty, které mě vždycky vrátí zase zpátky na cestu, když z ní náhodou sejdu.

Už Aristoteles věděl, jak to ve skutečnosti je. Múza za vámi přijde sama, ale musíte se tomu vypracovat a chodit jí neustále naproti:

„Jsme tím, co opakovaně děláme. Dokonalost tedy není čin, ale zvyk.“

Americká spisovatelka Pearl S. Bucková to vyjádřila více než výstižně těmito slovy: 

„Nečekám, až budu mít náladu. Ničeho nedocílíte, pokud to tak budete dělat. Vaše mysl musí vědět, že přišel čas sednout si a začít pracovat.“

Ray Bradbury to jako vždy viděl poněkud nekompromisně, a nelze s ním než souhlasit:

„Nemůžete se POKOUŠET něco dělat, prostě to musíte UDĚLAT.“

Filozof William James zase řekl tenhle krásný citát, ve kterém nám dává najevo, že nám opravdu nic nebrání, abychom tvořili. Bráníme si v tom většinou jen my sami:

„Den za dnem budujeme své životy a každý z těch dnů můžeme udělat krok kupředu a přenést do reality všechny ty úžasné výtvory naší fantazie.

A Neil Gaiman vás tímhle citátem osvobodí od veškerých nátlaků okolí, na které byste se při samotném psaní měli úplně vykašlat:

„Hlavním pravidlem psaní je, že pokud ho děláte s dostatečnou sebedůvěrou a sebejistotou, můžete si to dělat, jakkoli se vám zlíbí. (A to může platit jak v psaní, tak v životě. Pro psaní to ale platí stoprocentně.) Tak ten příběh pište tak, jak by měl být napsán. Napište ho s upřímností a vyprávějte ho, jak nejlépe umíte.“

A co vy? Taky na vás doléhá podzim? Nebo vám to naopak píše a nepotřebujete tuhle citátovou vzpruhu? 😉

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře
  1. Andrea napsal:

    Mě múza navštíví, řekne „Ahoj“ a zase odchází. Prostě než ji stihnu zpracovat, je pryč. A když už u mě zůstane, tak to trvá asi tak deset minut a pak jsem v pytli.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.