Nálada má velký dopad na to, jak jsme v dané chvíli kreativní. Určitě jste už někdy zažili, že když prostě není chuť psát a jste otrávení nebo vystresovaní, psaní či jiná tvořivá činnost vázne. Pojďme se podívat pod pokličku různým výzkumům a říct si, jak to je.
Představa rozervaného básníka oblečeného v černém a ztrápeného neopětovanou láskou nebo spisovatele utápějícího se v alkoholu a zoufale ťukajícího do psacího stroje je snad dnes překonaná. Už víme, že to není tak „jednoduché“. Negativní emoce jako třeba smutek nebo melancholie nemusí stimulovat kreativitu o nic méně nebo více než emoce pozitivní.
Na závěr tu pro vás mám příhodný citát od amerického spisovatele Alana Watta. Myslím, že krásně vystihuje vnitřní boj každého spisovatele či aspiranta:
Na kreativních činnostech je něco nelítostného. Často vyžadují narušení status qua.
Když už teď víte, že na náladě či celkovém rozpoložení vlastně tolik nezáleží, nic vám nebrání pustit se do psaní. 😉
A co Vy? Kdy se vám nejlépe tvoří? Necháváte se ovlivnit svojí aktuální náladou?
Já sice často začínám psát pod vlivem nějaké špatné nálady… ale právě to psaní mě nakonec pomůže se dostat do té pozitivní 🙂
Také to tak mám. Nejhorší je ale překonat ten bod, kdy si říkám, že v takové náladě nemůže vzniknout nic dobrého. Jelikož ale vím, že to je jen výmluva, kterou zkouším sama na sebe a není na ní ani za mák pravdy, vždycky se pustím do psaní a za chvíli se cítím jako nový člověk. 🙂