Jak nálada ovlivňuje kreativitu

Nálada má velký dopad na to, jak jsme v dané chvíli kreativní. Určitě jste už někdy zažili, že když prostě není chuť psát a jste otrávení nebo vystresovaní, psaní či jiná tvořivá činnost vázne. Pojďme se podívat pod pokličku různým výzkumům a říct si, jak to je.

Představa rozervaného básníka oblečeného v černém a ztrápeného neopětovanou láskou nebo spisovatele utápějícího se v alkoholu a zoufale ťukajícího do psacího stroje je snad dnes překonaná. Už víme, že to není tak „jednoduché“. Negativní emoce jako třeba smutek nebo melancholie nemusí stimulovat kreativitu o nic méně nebo více než emoce pozitivní.

Jaké jsou tedy poznatky z výzkumů?

  • Možná vás to překvapí, ale ať máte náladu jakoukoli, nikdy vám to nezabrání v tvorbě. Každá nálada – pozitivní nebo negativní – totiž kreativitu nijak nebrzdí, jen má trochu jiné účinky na vaše myšlení.
  • Pozitivní a negativní pocity tedy ovlivňují kreativitu jiným způsobem a mají své klady i zápory.
  • Pokud máte dobrou náladu, pravděpodobně vám lépe půjde hledat různá alternativní řešení, vytvářet nezvyklé asociace a slovní spojení a lehce pronikat do jádra problémů či úvah.
  • I špatná nálada má své plusy. Jsme si pak lépe vědomi rizik, více se soustředíme na přítomnost a jsme motivovaní k co nejlepším výkonům, abychom zlepšili svou aktuální situaci.
  • Jakákoli nálada by nám tedy neměla sloužit jako výmluva k tomu, abychom se psaní vyhnuli („dnes jsem měl špatný den, budu psát zítra“ nebo „mám spíš náladu zajít se pobavit, psát přece můžu kdykoli jindy“). Naopak, náladu vždycky můžeme využít ve svůj prospěch. 

Na závěr tu pro vás mám příhodný citát od amerického spisovatele Alana Watta. Myslím, že krásně vystihuje vnitřní boj každého spisovatele či aspiranta:

Na kreativních činnostech je něco nelítostného. Často vyžadují narušení status qua.

Když už teď víte, že na náladě či celkovém rozpoložení vlastně tolik nezáleží, nic vám nebrání pustit se do psaní. 😉

A co Vy? Kdy se vám nejlépe tvoří? Necháváte se ovlivnit svojí aktuální náladou?

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře
  1. avespasseri napsal:

    Já sice často začínám psát pod vlivem nějaké špatné nálady… ale právě to psaní mě nakonec pomůže se dostat do té pozitivní 🙂

    • Také to tak mám. Nejhorší je ale překonat ten bod, kdy si říkám, že v takové náladě nemůže vzniknout nic dobrého. Jelikož ale vím, že to je jen výmluva, kterou zkouším sama na sebe a není na ní ani za mák pravdy, vždycky se pustím do psaní a za chvíli se cítím jako nový člověk. 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.