Štítek: kreativita

Austin Kleon – Ukaž, co děláš

Tuhle knížečku vyhlížím už od té doby, co ji její autor Austin Kleon poprvé ohlásil na svém blogu a sdílel střípky z jejího vzniku. A přesně o tom Ukaž, co děláš je – o sdílení, ukazování, o procesu, a ne o výsledném díle.

Proč máme nejlepší nápady ve sprše?

Kreativita je zrádná. V podobě múzy si s námi ráda hraje a nezdá se, že by nám něco dobrovolně ulehčovala. Ráda se objevuje, kdy se to zrovna nejmíň hodí, a ve chvílích, kdy ji zoufale voláme, se někde potuluje a dělá, že nás neslyší. Vlastně nejlíp funguje, když na ni vůbec nemyslíme.

Jak nálada ovlivňuje kreativitu

Nálada má velký dopad na to, jak jsme v dané chvíli kreativní. Určitě jste už někdy zažili, že když prostě není chuť psát a jste otrávení nebo vystresovaní, psaní či jiná tvořivá činnost vázne. Pojďme se podívat pod pokličku různým výzkumům a říct si, jak to je.

Kreativita = postavit se svému strachu čelem

Pokud píšete, určitě jste se s tím už setkali. O čem mluvím? Mám na mysli ten okamžik, kdy najednou začnete o svém výtvoru pochybovat, najednou se vám ten geniální nápad tak úžasný nezdá a to zpracování… Bude tohle vůbec někdo číst? Nemarním tu čas? Je to hloupost, neumím psát, tak o co se tu snažím? A právě v takové chvíli se všechno láme…

Můj nový projekt – Inspirace pro kreativce

Inspirace je všude kolem nás, i tam, kde bychom ji nečekali. „Sbírat“ jsem ji začala už dávno a díky mému novému projektu se budu moci s vámi o ně podělit.

Austin Kleon – Kraď jako umělec

Knížek o kreativitě není nikdy dost. A když navíc knížka o kreativitě je sama kreativní a je radost na ni pohledět, pak stojí za to. Přesně taková je útlá Kraď jako umělec od Austina Kleona.

Tři moudra o kreativitě

Co je to kreativita? Jak funguje? Dá se nějak uchopit? A jestli ano, jak? Pravděpodobně slovy, ale i tak to není jednoduchý úkol. Je to jako definovat štěstí nebo lásku. Něco tak abstraktního, co má tisíce podob, se těm správným slovům rádo vyhýbá. Možná právě proto existují spousty citátů a výroků, ve kterých tvořiví lidé popisují svou zkušenost...

Tvůrčí psaní se Zbyňkem Fišerem

Tak. Konečně se mi podařilo dostat se do kurzu tvůrčího psaní, a navíc vedeného  synem básníka Egona Bondyho a brněnským akademikem Zbyňkem Fišerem. Těšila jsem se jako malá, je to přeci poprvé, co nebudu tvořit sama zalezlá někde v koutku. Je to poprvé, co jdu takříkajíc s kůží na trh. A dobře dělám.

29 způsobů, jak zůstat kreativní

Tohle video mě ale zaujalo svým zpracováním a bylo mi skutečnou inspirací. Proto sdílím. Jen malá poznámečka na závěr – video je anglicky, ale obrázky napoví.

Kreativita a jak na ni

Taky se vám stává, že když se konečně donutíte sednout si k počítači či zápisníku a jste odhodlaní začít něco dělat, vymýšlet, tvořit, nedokážete ze sebe dostat nic kloudného?