Kreativita a jak na ni

Taky se vám stává, že když se konečně donutíte sednout si k počítači či zápisníku a jste odhodlaní začít něco dělat, vymýšlet, tvořit, nedokážete ze sebe dostat nic kloudného?

Zkuste se třeba zamyslet nad touto hádankou:

Petr a Pavel se narodili ve stejný den, stejnou hodinu, stejným rodičům, a přesto nejsou dvojčata. Jak je to možné? 
 
Přiznám se, že jsem na to nepřišla. Lámala jsem si s tím hlavu poměrně dlouho a snažila se logicky argumentovat. A nic. Když jsem se dozvěděla řešení (naleznete ho na konci článku), tak se mi to tak nemožné nezdálo. Stačilo jen zapojit představivost.

Selhala jsem zejména proto, že jsem se nutila myslet, vypočítávala, co dává a nedává smysl, zkrátka pokoušela jsem se hádanku vyřešit téměř násilím. A to podle poznatků vědců kreativitě vůbec nesvědčí.

Výzkumy prý prokázaly, že kreativita nepřichází ve chvílích, kdy na ni naléháme. Právě naopak, ty nejlepší tvůrčí okamžiky vznikají spíše tehdy, kdy se na daný problém vůbec nesoustředíme. Kolik takových náhlých nápadů jste už měli? Já spoustu. Takže za mě – něco na tom bude. 🙂

Kdybychom měli tento fakt využít, nejlepší strategií tedy je nechat své myšlenky volně plynout. Jít na procházku, meditovat, odpočívat, popíjet čaj či kávu a poslouchat k tomu relaxační hudbu… možností je mnoho. A dobrou zprávou je, že jsou všechny více než příjemné. Nepřítomnost myšlenek je pro nás pisálky kupodivu přínosnější než soustředění a násilné ždímání mozku.

Už jste tuhle „metodu“ zkoušeli? Co na ni říkáte? 🙂

*Řešení hádanky: Petr a Pavel jsou z trojčat. 🙂

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.