12 tipů, jak pokořit NaNoWriMo

NaNoWriMo, už zase to podivné slovo. Vždycky na podzim se najednou zničehonic odkudsi vynoří všichni aspirující (i ti publikovaní) spisovatelé a šuškají si ho mezi sebou, jako by šlo o nějaké tajemství. National Novel Writing Month začíná 1. listopadu. Jste připravení?

Pokud pořád nevíte, o čem je řeč, doporučuju si přečíst tenhle článek. Dozvíte se v něm hlavní myšlenku této velké spisovatelské akce. 

Pro ty, co už však vědí, tu mám několik tipů, jak NaNoWriMo zdárně zvládnout, jak se to před dvěma lety podařilo mně. 

1. Nechte se strhnout nadšením ostatních. 

Do NaNoWriMa se vrhají lidé, kteří to myslí vážně i napůl vážně, ale hlavně jsou ochotní to zkusit. To nadšení, které z některých z nich přímo srší, vás pořádně nakopne. Pamatuju si, že mě hodně pohánělo kupředu, když jsem zjistila, že nějaký z nanowrimáků má o tolik víc slov víc než já. Řekla jsem si, že mu budu v patách a nakonec ho předhoním, a tahle možná trochu nezdravá soutěživost mě motivovala.

2. Zkuste si dopředu promyslet, o čem budete psát. 

Já vím, říkám vám to opravdu brzo, pár dní před začátkem. Je dobré mít alespoň představu, co chcete psát, protože vám to ušetří spoustu času a při samotném psaní nebudete tolik váhat. 

3. Pište o tom, co vás baví natolik, že kvůli tomu budete zanedbávat všechno ostatní. 

NaNoWriMo je časově náročné, pokud chcete pokořit hranici 50 000 slov. Proto pište to, po čem vaše srdce a spisovatelské já prahne, protože pokud vás to nebude bavit nebo to budete považovat za nezbytné zlo či rutinu, daleko nedojdete. Navíc čím víc budete psát, tím méně času budete mít na všechno ostatní. 

4. Pište každý den.

50 000 slov za měsíc se samo nenapíše. A věřte mi, napsat 1667 slov denně v průměru taky není jednoduché, ale když to dokážete, máte pocit, že pak zvládnete cokoli. Pamatujte, že pokud vynecháte jediný den, máte pak hodně co dohánět ty další dny. Psát denně? Jde to! 

5. Sdílejte s ostatními své zkušenosti a zážitky.

Na NaNoWriMu je fajn, že se v jednom měsíci sejde na jednom webu celý spisovatelský svět, stejní nadšenci, jako jste vy. Na webu projektu najdete i fóra určená různým zemím (je tam i to naše pro Českou republiku) nebo pro ty, kteří píší určitý žánr, pro ty, kteřípotřebují poradit… Možností je spousta a kontakt s jinými pisálky vás neskutečně obohatí a namotivuje. Vyzkoušeno. 

6. Vykašlete se na trendy, pravidla, očekávání.

NaNoWriMo je nápor. Pravděpodobně nebudete stíhat, zápletka se vám v té rychlosti bude rozpadat pod rukama, spousta věcí nebude dávat smysl. Ale o to tu zase tolik nejde. Důležité je totiž umlčet vnitřního kritika a psát. Psát jako o život. S trochou štěstí a hodně, ale opravdu hodně práce, silné vůle a dřiny budete mít na konci listopadu napsaný krátký román. Pokud při psaní budete řešit každou maličkost, nestihnete to. Pokud budete následovat trendy a psaní nebude vycházet z vás, vznikne neupřímný paskvil. Pokud budete pořád přemýšlet o tom, že tohle není podle vašich očekávání a že je to hloupost, kterou nikdo nebude číst, ztratíte nadšení i motivaci.

7. Užijte si to.

Nemusíte se stresovat nebo nervovat. Jde především o to pobavit se, vyzkoušet si své limity a posunout se jako spisovatel zase o krůček dál. Nikdo přece nestojí o nervové zhroucení. 

8. Zúčastněte se, i když víte, že to nedáte.

No a co, tak na konci měsíce nenapíšete 50 000 slov, ale třeba „jen“ 25 000. I to se počítá. Pravděpodobně to bude víc, než jste kdy napsali za tak krátkou dobu, tak do toho. 

9. Nic neupravujte.

Nevracejte se zpátky, dívejte se jen dopředu. Prostě piště. Editovat můžete potom (a bude to potřeba, pořád ještě nevím, co mám udělat se svým výtvorem z NaNoWriMa 2012, aby to mohl číst i někdo jiný kromě mě). 

10. Buďte vytrvalí, vyplatí se to.

Psát každý den 1667 slov může být únavné, ale ten pocit, že to jde, že píšete a že to dáváte, je jako opium. Dopřejete si pár dávek a pak chcete další a další. Ze začátku je to možná martyrium, ale pak třeba zjistíte, jak moc vás to baví. Tohle jste přece vždycky chtěli, no ne?

11. Připravte vaše blízké.

Vaši blízcí si to nejspíš nebudou užívat tak jako vy. Nejspíš je bude štvát, že pořád zuřivě bušíte do klávesnice a ijch si nevšímáte, že jste pořád duchem někde mimo, že se z vás během listopadu stal pořádný podivín. Nejlepším řešením je jim vysvětlit, co se chystáte dělat, proč je to pro vás důležité a ubezpečit je, že je to „jenom“ měsíc.

12. Na nic nečekejte.

Prostě do toho padněte po hlavě dřív, než vás stačí dohonit pochyby. Udržujte si před nimi slušný náskok a 50 000 slov za jeden měsíc pro vás bude hračka.

A co vy? Chystáte se letos pokořit NaNoWriMo? 😉

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře
  1. Karel Čížek napsal:

    No jo, už to zase začíná. V nanowrimu jedu už od roku 2009 a zatím nikdy se mi nepodařilo to dotáhnout do konce. S vypětím všech sil a na hranici fyzického i psychického kolapsu jsem se dostal někam ke 25000 slovům. Tak snad všem letos vyjde.
    Taky doufám, že se bude zase konat aspoň pár psacích nanowrimo srazů.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.