Šílenství jménem NaNoWriMo

Už pět dní se můj život točí kolem psaní. Vděčím za to jedné bláznivé akci a desítkám tisíců nadšenců, kteří počínaje prvním listopadovým dnem žhaví svoje počítače a zaměstnávají múzy. Je listopad, to znamená svátek pro pisálky. NaNoWriMo.

 

Zatímco příznivci stopování po galaxii s sebou tahají ručníky, nanowrimáci propadají jinému druhu šílenství – usedají každičký listopadový den za své počítače a horlivě datlují mistrovská díla. Že pořád nevíte, o čem je řeč?

NaNoWriMo je zkratka National Novel Writing Month, čili Národní (i když v tomhle případě spíš celosvětový) měsíc psaní knih. Na webovkách nanowrimo.org se scházejí psavci z celého světa a společně jdou za jediným cílem. 50 000 slov. Denně to dělá zhruba 1667 slov za předpokladu, že nepolevíte ani na jediný den.

Když jsem se o NaNu dozvěděla poprvé, jen jsem si pomyslela, co je to za hloupost. Další rok jsem si řekla, že se nezúčastním, protože jako obvykle nemám čas. A třetí rok jsem do toho padla po hlavě. Bez pořádné zápletky, synopse, jen s mlhavou představou o dvou hlavních postavách. Šílenství? Ani tak ne. Po zběžném přečtení příspěvků mých spolunanowrimáků na fóru jsem zjisila, že nejsem zdaleka jediná, kdo netuší, co dělá. Což je uklidňující.

A tak píšu, neuvěřitelně mě to baví a snažím se příliš nepřemýšlet. Možná že až svůj výtvor dopíšu a pustím se do editací, nezbude z té původní nanowrimácké verze skoro nic. Ale to nevadí. Hlavně že budu mít co editovat. Proto si jdu uvařit kafe a startuju pc, přesně jak je to modrém erbovním logu NaNoWriMa. Psaní zdar.

A co Vy? Účastníte se taky? 😉

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře
 1. Jillian napsal:

  no slyším o tom poprvé ale nezní to zle. Už tak stejně každou noc sedám za klávesnici a datluju ukazovákama, tak proč se s tím přímo nezapojit že 😀

 2. Taktéž slyším poprvé. 🙂 Mommentálně upravuji. Takže mám spíš měsíc okousaných monitorů a zničené představy o vlastních schopnostech gramatických a stylistických. 😀

  Ale ta akce mě zaujala. Asi tvůj článek nasdílím u sebe na Faceu. 🙂

 3. Bára napsal:

  Tak to slyším poprvé a moc mě to zaujalo 🙂
  Ale tento rok skutečně nebude pro mé beletristické psaní ideální… Možná kdyby se mi ve stejném tempu a rozsahu podařilo psát bakalářku, to by byla jiná 🙂
  Každopádně hodně štěstí a pevné nervy pro dalších 25 dní 🙂

  • U nás to bohužel není moc známé, což je, myslím, škoda. Zvlášť když je to skvělý způsob, jak se donutit psát. 😉
   Fuj fuj, bakalářka. To je zlo. Taky už jsem měla tu čest.
   Děkuju, tobě zase přeju trpělivost a akademické múzy u bakalářky. 😉

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.