RescueTime – šikovná aplikace pro time management

V posledních dnech jsem trávila spoustu času u počítače, ale přesto jsem neudělala nic užitečného. Na vině samozřejmě nebylo jen sychravé počasí. A pak jsem objevila šikovnou aplikaci, která mi to pomáhá změnit.

Aplikace RescueTime je jednou z těch, které vám pomůžou s time managementem. Pokud tedy máte pocit, že svým časem příliš plýtváte a potřebujete to vidět černé na bílém, pak je tahle vychýtavka pro vás to pravé ořechové. Má spoustu šikovných funkcí, ale pozor, jsou v tom dva háčky. Je celá anglicky a sice vám dá podrobné statistiky, jak trávíte svůj čas na počítači, ale jak (a jestli vůbec) s těmi údaji naložíte, už je na vás. 

RescueTime je udělátko, které sleduje, co vše na počítači děláte. Samozřejmě ty informace nijak nezneužívá, pouze je zpracovává pro vaši potřebu. Řekne vám, kolik hodin a minut jste týdně strávili na Facebooku, Twitteru nebo čtením mailů, kolik z toho jste něco sepisovali ve Wordu a podobně. Budete tedy přesně vědět, jaký je poměr času stráveného na sociálních sítích a času, který jste opravdu něco aktivně dělali.

Musím říct, že údaje po prvním týdnu, co jsem tuto aplikaci zkoušela, se mi ani trochu nelíbily a rozhodla jsem se to změnit. Na prvním místě byl Facebook, hned po něm Twitter, Gmail a teprve poté následoval tento blog a Word. Pro aspirující spisovatelku zdrcující statistika. A to ani nemluvím o čistém času v řádu hodin, který jsem na sociálních sítích vyplýtvala.

Jak RescueTime funguje? Stačí si z oficiálních stránek stáhnout aplikaci, nainstalovat ji a pak už jen sledovat, kolik času kde trávíte. Můžete si také nastavit, kdy vás má RescueTime alarmem upozornit, že jste na nějaké stránce příliš dlouho. Stačí nastavit cíl, jakého chcete dosáhnout (třeba strávit čtením emailů méně času). Také je možné zablokovat některé stránky, které vás rozptylují a zdržují od práce (tato funkce je ale bohužel jen v placené verzi). Je to na vás, jaký bič si na sebe vymyslíte. Záleží ale také na tom, jestli budete data jen sledovat, nebo se je rozhodnete využít a zapracovat na sobě. 

RescueTime běží na systémech Windows, Mac, Linux a Android, pouze v angličtině (nastavení nebo používání však není nijak náročné). Aplikaci lze používat buďto jako RescueTime Lite (za nic neplatíte ani do budoucna a k dispozici jsou základní funkce) nebo RescueTime Premium (ta už pár dolarů stojí, ale můžete si ji na 14 dní vyzkoušet zdarma; k základním funkcím nabízí ještě nástavbu v podobě detailnějších statistik, dalších vychytávek s blokováním webů, stanovováním denních cílů a podobně). 

Osobně používám free verzi, bohatě mi stačí pro mou vlastní potřebu. Postupně se mi daří snižovat čas strávený naprosto zbytečně nakukováním na sociální sítě a zvyšovat čas strávený nějakou činností, která má smysl. A ta čím dál lepší statistika mě motivuje k lepším výkonům. Stačí se jen podívat na kolonku Word a vím, že tento týden jsem opravdu psala. Skvělý pocit. 😉

A co vy? Používáte RescueTime? A co si myslíte o aplikacích pro time management? Používáte nějakou?  😉

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře
  1. Andrea napsal:

    Tak tohle je přesně pro mě. Já (když zrovna nestuduji), svůj čas trávím hlavně na studentských webech. Se sociálními sítěmi problém nemám, tam moc času netrávím, ale když přemýšlím, jak se efektivně učit, sednu na studentský portál a zjišťuju, jak se efektivně učit. Pochopitelně mi to nic nedá, takže jde jen o ztrátu času. Ale tahle vychytávka, tu musím mít 🙂

    • Je to šikovná vychytávka, člověk ale musí chtít ty údaje nějak využít. Pomocí téhle aplikace se mi konečně podařilo strávit víc času psaním ve Wordu než psaním na Facebooku. 😉 Tak ať aplikace také pomůže. 🙂

  2. Petr Loukota napsal:

    Podobný článek jsem chtěl psát také, teď už necítím tu potřebu. 🙂

    Aplikace je to vskutku šikovná. Pobavila mě v nastavení ta možnost „Ignore Adult Sites“ defaultně nastavená na „Yes“. 😀

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.