Audiokniha: Peter May – Skála

O románech skotského spisovatele Petera Maye se v poslední době mluví snad úplně všude. A protože zaznívají jen slova chvály, nemohla jsem odolat a pustila se do poslechu audioknihy Skála, prvního dílu z volné trilogie ne úplně tradičních detektivek.

Nebudu vás napínat a rovnou řeknu, že jsem ze Skály byla nadšená. Příběh pro mě měl kouzlo především ze tří důvodů: za prvé Skotsko, za druhé poněkud netradiční detektivka a za třetí výkon Jiřího Dvořáka a péče nakladatelství OneHotBook. Ale všechno hezky popořadě.

Děj se odehrává na ostrově Lewis, který je součástí skotského souostroví Hebridy. Po všech těch severských mrazivých detektivkách je tohle úplně jiný zážitek, který pro mě vnesl do žánru čerstvý vítr. Lewis je místem drsným, ponurým, ale i svým způsobem krásným, plným tajemství a zajímavých osudů. Právě tady vyrůstal hlavní hrdina, detektiv Fin Macleod, který se po letech spíše nedobrovolně vrací, aby vyšetřil brutální vraždu člověka, jehož kdysi znal.

Tím se dostávám k bodu o poněkud netradiční detektivce. Přiznám se, že jsem čekala klasický detektivní příběh, kdy hlavní postava vyšetřuje, vyslýchá, dozvídá se a nakonec odhaluje vraha. To všechno ve Skále je, ale jinak. Samotné vyšetřování je odsunuté do pozadí a do popředí se dostává Finova minulost. Příběh funguje na mnohem osobnější rovině, než je v detektivním žánru zvykem, a tím získává na originalitě.

Peter May zvolil zajímavý způsob, jak vystavět děj. První linie vyprávění nás ve třetí osobě provede současností, Finovým návratem na ostrov a vyšetřováním. V té druhé nám Fin sám v první osobě vypráví o svém vyrůstání na Lewisu a proč z něj nakonec toužil zmizet. Minulost s přítomností se prolínají, jak se setkáváme s hrdiny jako dětmi a posléze jako s dospělými, s lidmi, kteří přišli o iluze i sny a změnili se k nepoznání. Nad celým příběhem se vznáší osudovost a tajemství.

Výborný příběh, který příjemně plyne a přenese vás do melancholické krajiny Skotska, si vzal do parády herec Jiří Dvořák, což byla od nakladatelství OneHotBook skvělá volba. Nedovedu si představit jiného vypravěče, který by Skále dodal takovou atmosféru, z které vás občas zamrazí a občas na vás dýchne snová nostalgie. Jeho projev podtrhuje děj tak, aby z něj dostal co nejvíc, a ten hluboký podmanivý hlas… Ví, kdy zrychlit či zpomalit tempo, kdy mluvit hlasitěji a kdy tiše, dokáže dokonce odlišit projev jednotlivých postav, aniž byste si všimli, jak to vlastně dělá. Prostě pan vypravěč.

File:Peter May with 2013 Barry Award.JPG

Peter May s oceněním Barry Award za román Skála – commons.wikimedia.org

Už asi nikoho nepřekvapí, že OneHotBook opět odvedlo precizní práci (stává se to velmi příjemnou samozřejmostí, že?). Myslím, že v žádném jiném nakladatelství specializujícím se na audioknihy neumí převést knihu do audio podoby tak, aby to maximalizovalo zážitek z poslechu a někdy hravě předčilo tištěnou předlohu. A pokud se to spojí s dobrým příběhem, pak už vůbec není co řešit (a to je přesně případ Skály).

Každou kapitolu doprovází na konci několik obměňujících se hudebních motivů – ty se skotskými podtóny, se výborně hodí k atmosféře celé knihy. A ilustrace na přebalu, stejná jako v případě románu, je prostě skvělá. Po doposlouchání navíc získá nový, mrazivý význam, až se dozvíte, proč je na ní ten podivný ležící pták. 

Vím, neustále tu píšu o atmosféře. Ta pro mě byla tím nejlepším, co jsem si z poslechu odnesla (hned vedle zajímavého děje a propletence osudů postav). V ukázce se můžete přesvědčit sami, co mám na mysli:

Ukázka převzata z Youtube kanálu audiotekacz

P.S. Pokud už jste Skálu četli a přemýšlíte, zda si ji pořídit jako audioknihu, pak radím neváhat. Konečně se tak třeba dozvíte, jak se vyslovují ta podivná skotská jména (tak třeba Marsaili, Finova láska z dětství, se čte jako Máršlí, na což bych asi nikdy nepřišla, nebýt audioknihy). 

A co Vy? Už jste Skálu poslouchali/četli? Co na ni říkáte? 😉

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře
  1. Riddick napsal:

    Ahoj Markéto,
    počúvala som audioknihu pred rokom a nebola zlá, ale ani ma až tak nenadchla 🙂 Môj názor má viac výhrad a tvoju recenziu som si prečítala práve preto, aby som si porovnala dojmy 🙂
    Moja recenzia: http://riddicksrealm.blogspot.sk/2013/08/peter-may-skala.html

    • Ahoj. 😉 Díky za názor, tvou recenzi jsem si přečetla. Moje kladné hodnocení nejspíš plyne z toho, že jsem neměla vůbec žádné očekávání (automaticky se ke všem těm bestsellerovým peckám stavím takto, protože mě často čeká zklamání). A ono mě to chytlo. Pár výhrad bych ale taky měla: třeba to, že kolem Fina je to samé úmrtí, zmizení a pohnuté osudy, až je zatěžko uvěřit, že se toho může tolik stát v životě jednoho člověka. Jsem ale schopná to přijmout, je to přece jen příběh. 😉

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.