Peter May rozehrává melancholickou šachovou partii

Fin Macleod je tu potřetí a naposledy a já si trpělivě počkala na audioknižní zpracování od nakladatelství OneHotBook. Jak jinak tuhle sérii příběhů zakončit, než jak jsem ji začala – vyprávěnou zádumčivým hlasem Jiřího Dvořáka, zatímco někde na pozadí fučí skotský vítr?

Po SkáleMuži z ostrova Lewis přichází Šachové figurky, aby završily příběh ze skotského souostroví Vnějších Hebrid. Celá lahůdková audioknižní trilogie se tímto dílem uzavírá a vy si ji tak můžete naplno a naposledy vychutnat.

Nejspíš z předchozích řádků cítite melancholii. Píšu je bezprostředně po doposlouchání audioknihy, a tak jsem ještě plná té zadumané atmosféry drsné skotské krajiny, osudových příběhů hrdinů, nádechu tajemství a pravd skrytých někde pod povrchem. Pokud byly Skála a Muž z ostrova Lewis melancholické, o Šachových figurkách to platí dvojnásob.

Šachové figurky navazují přímo na Muže z ostrova Lewis, takže nedoporučuji poslouchat bez znalosti prvních dvou dílů. Připravili byste se tak o zážitek z poslechu, protože Peter May se nezdržuje s nějakým podrobným vysvětlováním.

Trochu jsem se bála, že třetí díl podlehne nátlaku čtenářů/posluchačů a jak se stalo nemilým zvykem, bude v něm od všeho ještě víc – víc akce, víc tajemství, víc zamotanosti. A ono ne. Je skvělé, že Peter May si tohle nepustí k tělu, a vy si tak můžete vychutnat výborné pokračování. Dokonce bych řekla, že Šachové figurky jsou z celé trilogie nejlepší. Především jsou více uvěřitelné (i když musíte trochu přimhouřit oko nad donebevolající pokroucenost a klikatost Finova pohnutého osudu – Peter May mu naložil opravdu pořádnou porci nešťastných událostí).

Fin se už natrvalo usadil na rodném ostrově Lewis a znovu ho dohání minulost. Opouští svou kariéru u policie a stává se šéfem ostrahy, jehož úkolem je posvítit si na pytláky. Přitom jeho dobrý přítel z dětství Piskoř, nadprůměrně inteligentní, ale docela svéráz, je pytlákem a vůbec se za to nestydí. Když Fin společně s Piskořem najdou letadlo, které zmizelo před 17 lety, a v něm tělo jednoho z jejich přátel, rozbíhá se spletitý příběh. 

Peter May opět přeskakuje mezi několika epizodami a vypráví o Finově dospívání i o jeho současném životě, kdy se pokouší opět vybudovat vztah s Marsaili a se svým synem. Při poslechu se rozhodně nudit nebudete, protože nezodpovězené otázky a nevyřešené zápletky vás budou nutit poslouchat jednu kapitolu za druhou. Já se zase tradičně díky OneHotBook moc nevyspala. 🙂

Fin Macleod a jeho příběh mi bude chybět, za což vděčím především Jiřímu Dvořákovi, který Šachové figurky opět načetl. Existuje vůbec někdo, kdo by si s trilogií o muži z odlehlého skotského ostrova poradil lépe? Nemyslím si. I když jsem byla napjatá, jak bude Finův příběh pokračovat a kniha už vyšla před několika měsíci, ani mě nenapadlo si Šachové figurky přečíst. Počkala jsem si na audioknihu a ani trochu toho nelituji.

Nakladatelství OneHotBook tradičně odvádí skvělou práci. Režie je bezchybná, hudební doprovod skvěle dokresluje atmosféru a melancholii příběhu a Jiří Dvořák… co vám budu povídat. Jeho hlas bych si do ucha mohla pouštět pořád a nejspíš by mě to neomrzelo. Stačilo, aby svým sametovým zádumčivým hlasem mluvil o skotském počasí a vy se tam najednou ocitnete spolu s Finem.

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/207122508″ params=“color=ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

Měla jsem trochu pocit, že se Peter May opakuje a nevnáší do třetího Finova příběhu skoro nic nového, na druhou stranu jsem ale dostala to, co jsem čekala a na co jsem se těšila. Navíc i v Šachových figurkách pracuje autor se symboly (v tomhle případě se šachovnicí života a šachovými figurkami, které jsou spojené s historií ostrova a dotýkají se i osudů jednotlivých postav), což příběh vynáší zase o úroveň výš. 

Za mě nezbývá, než se smířit s tím, že už další Fin Macleod (nejspíš?) nebude. Zatím budu vyhlížet další kousek od Petera Maye, který OneHotBook chystá – detektivku Pán ohně. 

A co vy? Co říkáte na Šachové figurky? 😉

P.S.: Za recenzní nahrávku děkuju nakladatelství OneHotBook. 😉

P.P.S.: Peter May při své návštěvě České republiky namluvil pro české čtenáře vzkaz. Poslechnout si ho můžete tady

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.