Audiokniha: Peter May – Muž z ostrova Lewis

Po doposlechnutí Skály jsem neváhala ani sekundu a hned si pustila do uší druhý díl trilogie Muž z ostrova Lewis. A zase jsem ji zhltla jako malinu, i když mi chvíli trvalo, než jsem sepsala recenzi. 

MInulost je temnější a city hlubší než rašeliniště ukrývající mrtvolu. Tak zní slova doprovázející Muže z ostrova Lewis, a musím říct, že audioknihu vystihují více než trefně. Opět se totiž setkáme s vraždou a opět nás zahltí drsná atmosféra Skotska a osudy hrdinů, kteří mají svá temná tajemství.

muz-z-ostrova-lewis-audio-titul-onehotbook

Příběh, který Peter May napsal, opět není tak úplně detektivka, ale spíše mix žánrů. Jestliže u Skály jsem váhala nad zaškatulkováním, u Muže z ostrova Lewis to platí dvojnásob. Fin Macleod už není detektiv a mrtvola, která byla nalezena v rašeliništi na ostrově, by se ho neměla vůbec týkat. Jenže týká. Zjistí se, že mrtvý je spřízněný s Tormodem, otcem Marsaili, Finovy dávné lásky, a byl brutálně zavražděný v 50. letech. Moc se toho o něm nezjistí, jen to, že má na paži tetování s Elvisem (odtud opět brilantní obrázek na obalu). Zápletka se navíc komplikuje tím, že Tormod o své minulosti nikdy nemluvil a tvrdil, že žádné příbuzné nemá. Navíc dnes trpí demencí. Kdo je tedy zavražděný a jak to všechno souvisí s Tormodem?

Audioknihu, stejně jako v případě Skály, namluvil Jiří Dvořák, který se podle mého názoru v druhém díle ještě víc překonal. Jeho hluboký melancholický hlas opět výborně podbarvuje atmosféru a dokáže zvýraznit všechny přednosti příběhu. A třešničkou na dortu je jeho namluvení Tormodových pasáží. Muž z ostrova Lewis pokračuje v kompozici děje Skály – máme tu linii současnou (v ní sledujeme osudy Fina, Marsaili, Fionnlagha a Tormoda) a z minulosti (kdy na postu vypravěče v první osobě vystřídal Fina Tormod se svým vzpomínáním na dětství a dospívání).

Právě Tormodova současná linie dává Jiřímu Dvořákovi obrovský prostor, aby se předvedl. Vtáhne vás do starcovy zmatené mysli pouhým hlasem, za což klobouk dolů. Tyto pasáže jsou také skvěle napsané, takže vám dovolí nahlédnout do života člověka, který nepoznává své blízké, ztrácí pojem o realitě a který je závislý na péči druhých. Jeho tápání vás v podání Jiřího Dvořáka chytne u srdce. 

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/158944532″ params=“color=ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

Režie audioknihy se zhostila Jitka Škápíková (stejně jako v případě SkályZmizelé) a opět bezchybně. Všechno, co dělá audioknihu výborným poslechem, funguje jako dobře promazaný stroj. Jako celek je to skvělá audiokniha, kterou se nakladatelství OneHotBook může bez uzardění chlubit. 

Peter May (ne ve Skotsku, ale v Kanadě) – commons.wikimedia.org

Krátké hudební motivy doprovázejí každou kapitolu a jsou snad ještě melancholičtější než v díle prvním, z čehož mě mnohokrát mrazilo v zádech, když po nich následovalo Tormodovo vyprávění. Narozdíl od Skály jsou ale jednotlivé stopy mnohem kratší, často nepřekročí stopáž deseti minut, což jsem ocenila, když mě něco při poslechu vyrušilo a já pak hledala, kde jsem skončila. 

Doporučuji zakoupit set s CD, ne pouze samotné mp3 (to si přece můžete kdykoli z cédéčka převést), protože na vás v balení s Elvisem na obálce čeká i informace o Peterovi Mayovi a Jiřím Dvořákovi a mapka ostrova Lewis, kterou jsem velmi ocenila. Máte-li vlastní knihovnu, pak se tam Muž z ostrova Lewis bude krásně vyjímat.

Tenhle skotský příběh (kromě absolutního pohroužení do vyprávění) způsobil také další věc: Někdy se na ostrov Lewis a skotské Hebridy musím zajet podívat, už je to nevyhnutelné. 😉

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/158944538″ params=“color=ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

Děkuji nakladatelství OneHotBook za poskytnutí recenzního cédéčka. 

A co vy a Muž z ostrova Lewis? 😉

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.