Audiokniha: Zmizelá – Gillian Flynnová

Je tu má první recenze na audioknihu a ihned takovou lahůdku – Zmizelá od Gillian Flynnové. Čím mě uchvátila?

Příběh Zmizelé je na českém trhu k dispozici ve dvou verzích – té knižní a v podobě audioknihy. Tenhle thriller si pozornost, které se mu dostává, opravdu zaslouží. Musím říct, že zpočátku jsem byla poněkud skeptická a říkala si, že se určitě jedná jen o další bublinu. Audiokniha mě přesvědčila o opaku, hravě a během prvních pár minut.

Zmizelá je příběh vyprávěný ze dvou úhlů pohledu, manžela a manželky, a dalo by se říci, že je velmi povedenou sondou do jednoho manželství a vyprávěním s kriminální zápletkou. Zdánlivě dokonalý pár, Nick a Amy Dunnovi, zase tak dokonalí nejsou. V den pátého výročí Amy náhle zmizí a zbydou po ní jen matoucí stopy, které začnou ukazovat na Nicka. Zabil Nick svou manželku nebo ne? Co se s ní stalo? Kde je pravda a můžeme ji vůbec poznat?

Skvělým (a i logickým krokem) bylo vytvořit dvouhlasou audioknihu, a to Zmizelé opravdu sluší. Příběh vtáhne bez problémů do děje a vypravěči vám střídavě předestírají mužskou a ženskou perspektivu, to vše v podání výborného Jana Zadražila v roli Nicka a velmi přesvědčivé Jany Strykové, která si vzala na paškál Amy. Jejich hlasy pouze nečtou, oni vypráví, podávají skvělý výkon. Při poslechu jsem měla pocit, že sleduji film, jen mám vypnutou obrazovku. Zvlášť Jana Stryková se opravdu „vyřádila“, postava Amy k tomu přímo vybízí. A sametový hlas Jana Zadražila jsem si ihned zamilovala.

Výběr obou interpretů byl precizní. Nakladatelství OneHotBook a režišérka Jitka Škápíková si s audioknihou dali práci, je na ní vidět, že mysleli na každý detail. Líbilo se mi, že Nick i Amy jsou namluvení tak, že už jen ze samotného mluveného podání poznáte jejich povahy, a hlasy Zadražila a Strykové výborně ilustrují typický kontrast ženského a mužského způsobu uvažování (například ženské lpění na detailech a emocionální analyzování každé maličkosti versus flegmatický a klidný mužský přístup). Stryková se Zadražilem byli natolik přesvědčiví, že jsem si nakonec Nicka a Amy představovala jako je samotné (a Ben Affleck a Rosamund Pike, kteří budou hrát manžele Dunnovi v chystaném filmu Davida Finchera, se mi do těch rolí už vůbec nehodí).

Zmizelá Gillian Flynnové je kriminální thriller, který plyne spíše pomaleji, ale o to naléhavěji pak graduje. To si mě získalo. Nebyl to klasický thriller plný akce a výbuchů, jedná se spíše o psychologickou sondu do myslí obou hrdinů, která pečlivě odkrývá jednotlivé střípky manželství Dunnových a Amyina zmizení. Audiokniha tenhle aspekt umně zdůrazňuje.

O zajímavé zvraty taky není nouze, dokonce i o takové, které obrátí příběh úplně jiným směrem. Audiokniha je prozíravě rozdělená na dvě cédečka, které dělí jeden takový zvrat. Zdá se, že při přípravě audioknihy mysleli na vše, jste pořádně napnutí, když měníte cédéčko nebo překlikáváte ve složce na CD2.

Průvodní hudba navozuje náladu každé kapitoly, což je také příjemná režijní vychytávka. Na začátku se do ní zaposloucháte a přemýšlíte, co vás a postavy čeká. Během těch pár tónů máte prostor vy, a to se mi zamlouvalo. Hudební doprovod není ale nijak dlouhý, jen tak akorát, aby vás naladil, aniž byste se začali nudit.

Samotný příběh je lahůdkou, ale myslím, že audioverze Zmizelé je jako šlehačkový dort s třešničkou nahoře. Péče, kterou Zmizelé v OneHotBook věnovali, se jen tak nevidí. (A potěšující je, že to tak dělají se všemi audioknihami – viz rozhovor s Martinem Pilařem, zakladatelem a majitelem nakladatelství). Proto bych se nebála doporučit audioknihu i těm, kteří už četli knížku. Audioverze dá Zmizelé jiný rozměr a nabízí i jiný zážitek. 

Pro představu, co myslím tím „jiným rozměrem“, sem dávám ukázky: 

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/145822274″ params=“color=ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/146089072″ params=“color=ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

Jedinou drobností, co bych mohla vytknout, byla občasná nesrozumitelnost Amy, kdy Jana Stryková klesá hlasem, až se může stát, že něco přeslechnete, pokud jste někde mimo klid domova. To je ale daň, kterou si vybírá skvělý výkon Strykové (hlavně co se týče ztvárnění Amyiných emocí jen s pomocí hlasu), a není nic jednoduššího, než se o těch pár vteřin vrátit zpět.

V říjnu se do kin chystá filmová verze Zmizelé, tady se můžete podívat na trailer (osobně bych ale nejdřív doporučila si příběh poslechnout nebo přečíst, víte, jak to s filmovými zpracováními často dopadá):

Za poskytnutí audioknihy děkuji nakladatelství OneHot Book.

A co Vy? Co si myslíte o Zmizelé? Už jste poslouchali audioknihu? 😉

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře
  1. Andrea napsal:

    Jéjda na tu knihu svůdně mrkám strašně dlouho, ale chci ji tištěnou, audioknihu ne. Doma mám Temné kouty a já chci od Gillian všechny její knihy 😀

    • Audiokniha je výborná, doporučuju. 😉 Jinak od Flynnové jsem zatím nic jiného nečetla/neposlouchala, ale Zmizelá mě nalákala. Flynnová píše opravdu zajímavě a poutavě. 😉

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.