Další Peter May do uší, tentokrát po čínsku

Po skotské trilogii (o které jsem básnila tady, tadytady) se Peter May vydal na literární výlet do Číny a díky nakladatelství OneHotBook si můžete tenhle příběh pustit i do uší. Čtěte recenzi na audioknihu. 😉

Zrovna nedávno jsem si v recenzi na třetí díl skotské trilogie Šachové figurky zoufala, že mi budou Mayovy příběhy z pochmurného ostrova skotských Herbid chybět. Brzy nato ale OneHotBook vypustil do audioknižního světa Mayův další počin, detektivní thriller zasazený do současné Číny s názvem Pán ohně a moje strádání bylo u konce.

Pán ohně je příběh natolik jiný, že ho nijak se skotskou trilogií ani srovnávat nelze. Jsem ráda, že jsem nemusela ve své hlavě svádět bitvy typu: „Nahradí Mayovy čínské thrillery jeho skotské detektivky?“. Během poslechu jsem ani jednou neměla potřebu provádět taková srovnání, dokonce jsem chvílemi měla pocit, jako by Pána ohně napsal někdo jiný. Je skvělé, že se Peter May neopakuje. V Pánovi ohně sice rozpoznáte určitě „mayovské“ vzorce vyprávění, ale i tak je jeho nový audioknižní příběh něčím novým a svěžím.

Osobně jsem si nejvíce užívala zasazení příběhu do prostředí současné komunistické Číny, kultury, která je té naší západní na hony vzdálená. Miluju cestování a poznávání odlišností mezi kulturami, takže pro mě Pán ohně byl nesmírně zajímavým, i když „jen“ literárním výletem za hranice. Peter May si musel dát s přípravou podkladů opravdu záležet, protože vám z čínské mentality odhalí opravdu hodně. Dokáže vás hravě přenést z našeho kontinentu na jiný a vy máte pocit, že se procházíte čínskými uličkami spolu s hlavními hrdiny.

O čem Pán ohně vypráví? V pekingském parku je objevena ohořelá mrtvola a pátrání po vrahovi připadne čínskému detektivovi Li Jenovi a americké patoložce Margaret Campbellové. Vyšetřování oba protagonisty pořádně prověří (a teď nemluvím jen o jejich schopnostech dedukce a detektivní práce, ale také o dovednosti snášet jeden druhého). Už od prvního setkání si totiž Li a Margaret nepadnou zrovna do oka a jejich žabomyší války jsou vážně skvělé. Střetávání amerického a čínského smýšlení vystihl May dokonale. 

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/209511851″ params=“color=ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

Pasáží vyprávěných z pohledu Margaret, na čínské poměry prostořeké, až příliš svobodomyslné a drzé patoložky, se zhostila herečka Jana Plodková, která má v hlase i projevu cosi, co Margaret  výborně vystihuje. Možná je to ten drzý podtón nebo sexy nakřáplost, nevím. Každopádně Margaretiny pasáže jsem si vážně užívala, její způsob vystupování a přemýšlení mi byl blízký. 

Zamlklého, introvertního a poněkud upjatého detektiva Liho, který je Margaretiným přímým kontrastem snad úplně ve všem, výstižně ztvárnil herec Martin Myšička. A opět to byla od OneHotBook výborná volba. Dvouhlasé audioknihy jsou jejich specialitou a poslouchat střetávání dvou kontrastujících vypravěčských linií (Amerika versus Čína, západ versus východ, demokracie versus komunismus a takhle bych mohla pokračovat) bylo zážitkem. 

Peter May se navíc nesoustředí pouze na detektivní zápletku a osobní životy hrdinů, ale zaplete do příběhu i něco víc. Dozvíte se spoustu o čínské kultuře a problémech, s jakými se potýká (politika jednoho dítěte, například), a také si „zažijete“, jak se žije v komunistickém režimu v 21. století. Pán ohně má zkrátka hned několik rovin, které Peter May umně skloubil a audioknižní zpracování potrhlo a zvýraznilo. 

Když k tomu připočítám jako vždy precizní režii pod taktovkou OneHotBook, tematický činsky laděný hudební doprovod a konec, který bych od Petera Maye rozhodně nečekala, zase jsem se ocitla u toho starého známého problému milovníka příběhů: Jak to mám vydržet do dalšího pokračování? 🙂

P.S. Děkuju OneHotBook za další audioknižní zážitek!

A co Vy? Chystáte se na Pána ohně? Co na něj říkáte? 😉

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře
  1. S audioknihami zatím nemám žádné zkušenosti, nicméně jestli budu tento rok trávit denně hodinu v autobuse, určitě se mi vyplatí vyzkoušet je. Bohužel si totiž v autobuse nemohu číst, dělá se mi z toho špatně, což je obrovská škoda. 🙁 Tak třeba budou audioknihy tou správnou alternativou. 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.