Znovu do Skotska s Peterem Mayem

Ti z vás, kteří si zoufali, když skotský spisovatel Peter May dovršil svou trilogii z ostrova Lewis (Skála, Muž z ostrova Lewis, Šachové figurky) se teď můžou zaradovat, protože se na ostrovy ošlehané větrem vrací znovu. Tentokrát se však v audioknize Ostrov Entry nesetkáme s Finem Macleodem ani s žádným ze starých známých. Tenhle příběh je totiž samostatným románem a mně nezbývá než na úvod říct, že je skvělé být zase zpátky, i když trochu jinak.

V Ostrovu Entry se nám dostane všeho, co máme na Mayových knihách tak rádi: pečlivé vykreslení atmosféry místa děje (ať už je to Skotsko nebo kanadské Magdaleniny ostrovy), spletité osudové příběhy postav, špetka historie (tentorkát se jedná o kapitolu z britských dějin – Vyklízení Vysočiny) a k tomu ještě detektivní zápletka, která čeká na rozuzlení. Peter May už předtím dokázal, že tento jeho mix skvěle funguje, a dokazuje to i v této audioknize, které se opět chopilo vydavatelství OneHotBook.

Peter_May_Ostrov_Entry_audio_OneHotBook_3D

Hlavním hrdinou je Kanaďan se skotskými kořeny, detektiv Sime Mackenzie, který není zrovna ve formě pro vyšetřování v případu vraždy. Zatímco ho se skupinou jeho kolegů povolají na Magdaleniny ostrovy, kde byl na maličkém ostrově Entry se sotva stovkou obyvatel zavražděn nejbohatší muž široko daleko, potýká se Sime se svými osobními problémy a nespavostí. Podezřelou v případu se stane manželka oběti, Simovi však něco říká, že ona vražedkyní není a že on ji odněkud zná…

K osamělosti, vyčerpanosti a depresi se navíc ještě přidá hloubání nad vlastními kořeny a Sime se vrací po stopách svého předka do Skotska, odkud jeho rodina původně pochází a odkud byla vyhnána v důsledku Vyklízení Vysočiny. Příběh se tedy odehrává ve dvou liniích – té současné, ve které Sime vyšetřuje vraždu, a té minulé, ve které sledujeme osudy jeho skotského předka, který je nucen emigrovat do Kanady. Obě linie se navzájem proplétají a Peter May splétá dohromady zajímavý a napínavý příběh, od kterého se nebudete chtít odtrhnout.

Právě to mám na Mayových knihách ráda. Samotné detektivní jádro příběhu je okořeněné hlubšími úvahami o mezilidských vzazích, historii, důležitosti odkazu svých předků a osobních peripetiích postav. Čtenář vždycky dostane něco víc než detektivku. 

Dvorak_Jiri_studio2_OneHotBook

A v případě OneHotBook posluchač dostává ještě víc než to.Ostrovu Entry vás opět potěší vynikajícím zpracováním v režii Jitky Škápíkové. Četby se chopil Jiří Dvořák, který povznesl Lewiskou trilogii do výšin, a s přehledem se mu to daří i v této nové „Mayovce“. Dvořák a May se k sobě dokonale hodí. Tempo, kterým Dvořák vypráví, i jeho sametový hlas, to všechno dodává příběhu na atmosféře. A ani nemusím říkat, že lze znát, že Jiří Dvořák nečte Maye poprvé. Ti dva si prostě svědčí. 🙂

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/262642457″ params=“color=ec0515&show_artwork=false“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

Nedílnou součástí audioknihy je i hudební doprovod, který vás snadno přenese do Skotska tradičními skotskými tóny, nebo zpět na kanadské ostrovy do současné, Simovy linie příběhu. 

Pokud máte Mayovy romány rádi, pak nevím, na co ještě čekáte. Pokud jste si s Mayem ještě nepotykali, tak taky nevím, na co čekáte. Stačí jeden poslech a jste lapení. Tak doufám, že se bude Ostrov Entry líbit. 🙂

P.S. Velké díky OneHotBook!

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.