Audioknižní Výjimeční lidé Petera Maye

Peter May – všude, kam se podíváš. Tenhle skotský spisovatel to má u našich čtenářů a posluchačů opravdu dobře rozjeté, jak jinak si vysvětlit, že vychází čím dál víc jeho příběhů v knižní i audioknižní podobě? A já jsem s tím velice spokojená. 🙂 Tentokrát se v recenzi mrkneme na zoubek audioknižní novince Výjimeční lidé, která se točí kolem jednoho záhadného případu.

Výjimeční lidé jsou prvním dílem ze série s názvem Akta Enzo a po divokém a nemilosrdném Skotsku (Skála, Muž z ostrova LewisŠachové figurky) a Číně (Pán ohně) nás Peter May zavádí do Francie. Tohle „migrování“ příběhů do jiného prostředí se mi velmi zamlouvá, protože May umí zajímavě vyprávět o rozličných kulturách a do každé své knihy přihodí spoustu zajímavostí. Díky tomu má každá jeho série úplně jinou atmosféru a nádech. I když jsem si poslechla už pátou audioknihu od tohoto autora, nemám pocit, že by se mi „oposlouchal“, právě naopak.

Vyjimecni_lide_3D_OneHotBook

Výjimeční lidé mají napínavou zápletku a při poslechu jsem často měla pocit, jako bych se zaposlouchala do křížence Sběratele kostí (kde se také hlavní hrdinové snaží dopadnou vraha pomocí tajemných indicíí) a Šifry mistra Leonarda (ani nevím proč mi audiokniha připomínala zrovna tenhle Brownův román, možná je to tou Francií a atraktivitou zápletky). Příběh mě chytl už od první kapitoly a snadno mě držel v napětí až do konce.

Peter May má ale tu smůlu, že všechny jeho další knihy budou všichni přirovnávat k Lewiské trilogii. Ne že by Výjimeční lidé nebyli super audiokniha, ale v porovnáním se svým skotským bratříčkem z toho vychází jako o něco slabší kousek. Zklamaní ale určitě nebudete, Výjimeční lidé nabízí skvělý příběh i atmosféru a zpracování, jak je již u nakladatelství OneHotBook je kvalitní. Prostě si jen nechte porovnávání od cesty a berte tohle jako novou kapitolu Mayovy tvorby, čímž Akta Enzo také jsou.

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/234471627″ params=“color=ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

A jaká je tedy zápletka? Učitel biologie Enzo Macleod uzavře sázku s francouzským novinářem Raffinem, autorem knihy o nevyřešených případech, že se mu podaří jeden z těchto záhadných případů vyřešit za pomocí metod, které v minulosti nebyly přístupné. A tak se noří do spletité tajemné vraždy geniálního profesora, která se udála před deseti lety. May si zde pohrává s otázkou, kterou položil Dostojevskij ve své nesmrtelné klasice Zločin a trest: mohou výjimeční lidé rozhodovoat o otázkách života a smrti?, mají právo ukončit život druhého člověka, pokud k tomu mají pádný důvod? a jsou výjimeční lidé lepšími lidmi než ti obyčejní?

Jak je u Maye ale zvykem, ani ve Výjimečných lidech nebudeme ochuzeni o osobní rovinu. May klade důraz na rozvoj postav, takže tu nejde jen o honbu za dopadením vraha, čímž si u mě vždycky získá bonusové body. Tentokrát se Enzo snaží sblížit se svou dcerou, která s ním odmítá mít cokoli společného, vyrovnává se s přítelem své druhé dcery a smrtí své první manželky. 

David_Matasek_studio_OneHotBook

Do role interpreta OneHotBook tentokrát vybrali herce Davida Matáska, který zvolil svižnější tempo vyprávění a výstižně tak podtrhl i celkové tempo příběhu. Velice dobře se mi poslouchal, i když předloha mu nedává tolik prostoru pohrát si s interpretací, jaký byl dopřán Jiřímu Dvořákovi u Lewiské trilogie. Poradil si i se spoustou francouzských jmen a názvů a jeho výslovnost opravdu zní francouzsky, takže palec nahoru. Bylo příjemné zaposlouchat se do jeho hlasu, ve kterém (alespoň já měla ten pocit) zaznívají příjemně mrazivé podtóny tajemna a nechat se vést příběhem.

Nechybí ani hudební doprovod na koncích kapitol, který dokresluje dění a atmosféru příběhu. Možná by se mi ale více zamlouvaly nějaké francouzské tóny, které bych zde čekala mnohem více.

Pokud tedy hledáte zajímavou detektivku na zahnání dlouhých chladných večerů, pak vás Peter May a Výjimeční lidé nezklamou. Dostanete svižný napínavý příběh s poutavou zápletkou, který ve vás sice nezanechá tak silné dojmy jako Lewiská trilogie, zato vás ale přiměje se zamyslet i nad zmíněnými otázkami Dostojevského a nyní i Maye. 

A co Vy? Už jste četli / poslouchali Výjimečné lidi? 😉

P.S. Děkuju nakladatelství OneHotBook za recenzní audioknihu! 🙂

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.