Sběratel kostí je audioknižní zážitek

Tak nějak jsem si myslela, že na poli detektivního žánru už nic moc originálního nevymyslíte. A pak mě tohle přesvědčení hravě rozprášil příběh Sběratele kostí od Jeffreyho Deavera, který vyšel v originále už v roce 1997. Některé příběhy mají zkrátka stále co říct. A teď navíc Sběratel kostí vychází i v audioknižní podobě, která je prostě zážitkem.

Sběratel kostí je první knihou ze série thrillerů a detektivek, ve kterých americký spisovatel Jeffrey Deaver představil „sympaťáka“ Lincolna Rhyma. I když to na pultech knihkupectví není žádná novinka, Sběratel kostí se nyní objevil i jako audiokniha, a já jsem za to moc ráda. S Deaverovou tvorbou jsem se zatím totiž nepotkala, a tak to pro mě bylo první setkání s tímto známým spisovatelem. Kdysi jsem viděla film s Angelinou Jolie a Denzelem Washingtonem, ale nakonec je dobře, že jsem si z toho nic nepamatovala. 

Sberatel_kosti_DEAVER_3D_OneHotBook

Audioknihu má na svědomí nakladatelství OneHotBook, což už samo o sobě napovídá, že se nejendná „jen tak o nějakou audioknihu“. Příběh o vrahovi posedlém kostmi si OneHotBook opravdu vychutnalo a posunulo ho zase o úroveň výš. Pokud už tedy Sběratelé kostí máte přečteného, určitě neváhejte a poslechněte si ho i jako audioknihu. Troufám si tvrdit, že vás z toho bude mrazit víc než při čtení.

V New Yorku, kde se má zrovna konat konference OSN, se rozbíhá mrazivá hra na honěnou. Po stopě vraha, který své oběti vraždí obzvlášť bizarním způsobem, se „vydává“ detektiv Lincoln Rhyme, který je po úrazu ochrnutý a upoután na lůžko, a Amélie Sachsová, mladá policistka, která s případem zprvu nechce mít vůbec nic společného. Tenhle trojúhelník, vrah, ochrnutý detektiv (a hrozný protiva) a neochotná policistka, vnáší do příběhu tu správnou dynamiku. Vztah a neustálé špičkování mezi Lincolnem a Amélií je k nezaplacení.

Zvlášť Rhyme je originální postavou, díky které mě ten příběh opravdu chytl a nepustil. Tenhle génius se totiž chce jen v klidu zabít a zoufale hledá někoho, kdo by mu s tím pomohl. A najednou je vtažen do honby za vrahem. Je protivný, na život už dávno rezignoval a i když ho vrah fascinuje a chce ho dopadnout, stejně se pořád těší, až tenhle položivot ukončí. Skvělá zápletka, musím říct. 

Sběratel kostí ale není jen o akci, spíše vám dovolí nahlédnout jak do zvrácené mysli vraha, tak i do mysli detektiva, který je za vrahem vždy o krok pozadu a snaží se dostat před něj. Občas jsem si říkala, jak to Deaver proboha mohl vymyslet a dát dohromady. 

Jan Vondráček byl skvělou volbou.

Jan Vondráček byl skvělou volbou.

Audioknihu namluvil skvělý Jan Vondráček, který se svým profesionálním přednesem nezapře. Hravě dokáže přeskakovat z jedné polohy do druhé (třeba z jemnějšího projevu Amélie k drsnému a bručivému Lincolnovi) a bezchybně podpořil tempo příběhu. V některých pasážích jsem se vážně bála, což se mi stává jen málokdy. Jendou jsem si dokonce musela před spaním rozsvítit lampu, protože jsem kvůli jedné scéně měla nervy našponované k prasknutí. 🙂

Nejvíc jsem si Vondráčka užívala, když namlouval Lincolna Rhyma. Když nechal hlas klesnout pěkně hluboko, byl to opravdu zážitek. 

Poslechněte si ukázku: 

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/211908518″ params=“color=ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

K tomu všemu také každou kapitolu doprovází tóny klavíru, které uvozují poklidnější či melancholické pasáže, ty dramatičtější naopak uvádí ostřejší rocková hudba. Myslím, že se tak podařilo vystihnout atmosféru příběhu. 

Ze Sběratele kostí jsem byla nadšená, takže doufám, že se dočkáme audioknižního zpracování i dalších dílů z této Deaverovy série. Ráda bych si znovu poslechla Jana Vondráčka, jak mi Lincolnovým hlasem bručí do ucha. 🙂

A co Vy? Četli jste / viděli jste / poslechli jste si Sběratele kostí? 😉

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.