Tweed a ostrov Lewis v nové Mayovce

Peter May se už na českém knižním i audioknižním trhu pohodlně zabydlel a patří mezi nejvydávanější a také nejoblíbenější autory. Co rok, to kniha či audiokniha od Petera Maye. Největší pozornost budí především ty příběhy, v nichž se May vrací do Skotska a snaží se navázat na svou úspěšnou trilogii z ostrova Lewis. Podařilo se mu to v audioknize Ochráním tě? Více v audioknižní recenzi.

Skotská trilogie Petera Maye je z celé té pestré škály „Mayovek“ má nejoblíbenější. Hutná atmosféra deštivých a drsných Hebrid, mentalita ostrovanů a jejich osudové životní zvraty, nahlédnutí do skotských reálií, napínavý příběh, skvělé zpracování a vynikající vypravěč v osobě Jiřího Dvořáka – to všechno dělalo ze Skály, Muže z ostrova LewisŠachových figurek výjimečný zážitek. Není tedy divu, že čtenáři i milovníci audioknih s napjatým očekáváním vyhlíží další Mayovku, v níž by se mohli na skotské Hebridy vrátit.

Audiokniha Ochráním tě vychází společně s knihou a přesně takový návrat do Skotska, rodné země Petera Maye, slibuje. Tentokrát však zavítáme také do světa módy a nahlédneme do dalšího koutku skotských reálií – tradičního tkaní tweedu. Manželé Niamh a Ruairidh (čti trošku záhadně „rúárej“) Macfarlaneovi se právě této činnosti věnují, vlastní hebridskou luxusní značku Ranish Tweed. Jenže když se vydají za prací do Paříže, Niamh se dozví o manželově poměru s ruskou módní návrhářkou a vzápětí se stane svědkem toho, jak Ruairidh i s milenkou zahyne při výbuchu bomby. Kdo Ruairidha zavraždil a proč?

Příběh, který Peter May v jeho nejnovějším kousku Ochráním tě, splétá, je stejně komplikovaný jako samotný tvídový vzor. Bohužel pro mě osobně se mu nepodařilo navázat na úspěch lewiské trilogie, ani dosáhnout podobných kvalit. Zápletka se postupně rozjíždí do všech stran a May skáče v čase i místech i způsobech vyprávění. V jedné linii vypráví Niamh v ich-formě o tom, jak se s Ruairidhem poznali, společně vyrůstali na odlehlém ostrově Vnějších Hebrid a o jejich kariéře v oděvním průmyslu. Poté příběh přechází do pohledu třetí osoby a sleduje návrat Niamh na ostrov po manželově vraždě a také vyšetřovatelku Braquovou, která se do Skotska vydává také. Spíše než na samotné vyšetřování, kterého je v příběhu s kriminální zápletkou až překvapivě pomálu, se May soustředí na osobní trable postav. Sylvii Braquovou moc vyšetřovat neuvidíte, zato ji budete sledovat, jak řeší s manželem hlídání dětí.

Rozuzlení příběhu bylo na můj vkus až příliš přitažené za vlasy a tedy těžko uvěřitelné. Vlastně mě napadlo už někdy za půlkou poslechu. Znáte to, takové ty teorie, které vám blesknou hlavou, pak si však říkáte: „Ale to ne, vždyť je to šílené. To by nedávalo smysl.“ A ono ano, takhle moje šílená teorie se naplnila a smysl dávala jen s hodně přimhouřenýma očima.

Na co se však lze vždycky spolehnout, je parádní zpracování pod taktovkou vydavatelství OneHotBook, které i tentokrát věnovalo audioknize kvalitní péči. Role interpretů se zhostili Jiří Dvořák, který už je dvorním vypravěčem skotských Mayovek, a Lenka Zbranková, která si vzala na starost pasáže v ich-formě vyprávěné Niamh. Jiří Dvořák je jako vždy výborný a svým přednesem vnáší do příběhu Ochráním tě jakousi melancholickou náladu, takže máte pocit, jako byste na Vnějších Hebridách kdysi byli a zbyl vám po nich jen stesk a vzpomínky. Lenka Zbranková je také skvělá, i když jsem si její hlas k Niamh nějakou dobu nemohla přiřadit, zněl mi mnohem vyžilejší a starší, než jak Niamh May posluchači představil.

Ani v Ochráním tě nechybí originální hudební podkres, který se nese v melancholickém duchu a je variací na doprovod lewiské trilogie. Přenese vás na mlhou zahalený ostrov a větrem ošlehané skály Skotska.

I když mě Peter May tentokrát trochu zklamal, Ochráním tě si i tak zaslouží vaši pozornost díky skvělému zpracování, přednesu obou interpretů a atmosféře Skotska, kterou May stále umí navodit. Dáte audioknize šanci? 🙂

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.