Dívka, která spadla z nebe

Simona Mawera nejspíš znáte díky jeho románu Skleněný pokoj, ve kterém zabrousil do Brna a vyprávěl příběh vily Tugendhat. Rozhodně ale stojí za to porozhlédnout se i po dalších autorových dílech a audioknižní novinka Dívka, která spadla z nebe je k tomu přímo ideální. Čtěte recenzi. 🙂

V Dívce, která spadla z nebe nás Mawer zavede do odbobí druhé světové války, tentokrát však na všechen ten chaos a krutost nenahlédneme očima muže-hrdiny, ale ženy-hrdinky. Marian Sutrové je teprve devatenáct, ale odvahy, či možná zpočátku naivní odvahy, má na rozdávání, a jelikož je napůl Angličanka a napůl Francouzka, stává se ideální kandidátkou, která by mohla v britském válečném snažení sehrát důležitou roli. Absolvuje náročný výcvik, ve kterém tuto křehkou dívku učí, jak vykolejit vlak, jak zabít i jak vykonávat špionážní práci, aniž by na ni padl stín podezření. 

V roce 1943 se Marion ocitá v centru dění. Vysadí ji ve Francii a ona zde pracuje pro odboj. Netuší ale, že se do hry připlete i její dávná láska z dětství, o několik let starší fyzik Clément, a že Paříž už není taková, o jaké snívala. Tenhle příběh o odvaze, dospívání, válečných útrapách a hledání vlastní identity v roztříštěném světě vás už od začátku polapí a překvapí vás poutavou sondou do života mladé dívky, která se neustále vystavuje nebezpečí, jen aby podporovala to, v co věří.

Simon_Mawer_Divka_ktera_spadla_z_nebe_audio_OneHotBook_3D

Příběh Dívky, která spadla z nebe je vyprávěný s lehkostí a přehledně, takže pokud nemáte moc historických znalostí (jako já), nemusíte se bát, že byste se neorientovali. Právě naopak, Mawer odkrývá svět odboje Marianinýma očima nováčka a vy jste svědky její cesty z naivní dívky v dospělou odvážnou ženu. Zvlášť poslední čtvrtina knihy nabírá grády, až jsem s ní opět strávila skoro celou noc bez spánku, a ústí v překvapivý závěr, který mi v hlavě ležel ještě dlouho po dokončení poslechu.

Lucie Pernetová

Vydavatelství OneHotBook pro čtení této audioknihy opět vybralo tu nejlepší osobu, která se mohla interpretace zhostit. Je jí Lucie Pernetová, která zazářila ve Sběrateli, Dívce ve vlaku i další francouzsky laděné audioknize S elegancí ježka. Tentokrát však načetla celou knihu a musím říct, že si nedokážu příběh představit lépe než právě v jejím podání. Zachytit vývoj Marion Sutrové se jí podařilo na jedničku a při vyprávění zkušeně pracuje s tempem i s hlasy ostatních postav, takže ještě více umocňuje už tak poutavý příběh. Nezbývá mi než doufat, že dojde i na Provazochodkyni, pokračování tohoto románu, a že se ho ujme opět Lucie Pernetová.

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/263184814″ params=“color=ec0515&show_artwork=false“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

Další nezbytnou složkou dokreslující atmosféru děje je hudba. OneHotBook vybralo svižné i nostalgické tóny harmoniky, které tak věrně evokují Paříž i Francii a na které se budete těšit. U mě rozhodně není zvykem, že bych hudební znělky doposlouchávala až do konce, často je přeskakuju, ale v Dívce, která spadla z nebe byly trefou do černého. 

Kromě toho musím také pochválit povedenou originální obálku, která už je jen milou třešničkou na dortu této velmi povedené audioknihy. 🙂

A co vy? Chystáte se na Dívku, která spadla z nebe? Můžu jen doporučit. 

PS: Velké díky vydavatelství OneHotBook za recenzní mp3. 🙂

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.