S francouzským šarmem a elegancí ježka

Naše společnost je plná předsudků a stereotypních představ, a tak občas neškodí nahlédnout za oponu a ponořit se do příběhu, který takové předsudky a představy úspěšně boří. Protože někteří lidé se pohybují „s elegancí ježka“ a my jsme příliš zaslepení, abychom si toho všimli. Čtěte recenzi na audioknižní zpracování francouzského románu S elegancí ježka od Muriel Burbery. 🙂

Tenhle příběh má dvě hlavní hrdinky a obě klamou tělem. Dvanáctiletá Paloma je inteligentnější a vnímavější než všichni obyvatelé luxusního domu v Paříži, kde se svou rodinou bydlí, dohromady. Reneé je postarší domovnicí v tom stejném domě a skrývá se v ní mnohem víc, než bychom si podle běžné představy domovnice mohli vůbec představit. 

S_eleganci_jezka_audiokniha_OneHotBook

Paloma se cítí osamělá, nepochopená svou vlastní rodinou i okolím a je rozhodnutá brzy spáchat sebevraždu. Reneé je ta nejintelektuálnější domovnice, se kterou jste se kdy seznámili, ale zdařile se skrývá a pro své okolí sehrává takový part, jaký se od ní očekává. A tyhle dvě vypravěčky nás střídavě ve svých poznámkách a denících provází svým světem, zvou nás dál, aby nám ukázaly, jaké doopravdy jsou, a aby nám poodhalily něco ze svého hledání krásy a smyslu života. A je to výlet vskutku elegantní a překvapivý.

Spolu s Palomou a Reneé poznáváme osudy francouzské smetánky žijící v pařížském domě s luxusními byty, nahlížíme pod jejich masky a přesvědčujeme se, že svět opravdu není takový, jak si ho zoufale snažíme zaškatulkovat. Je mnohem barvitější a pestřejší, mnohem složitější, než bychom se odvážili doufat.

A tak se v audioknize S elegancí ježka můžete ponořit do filozofických úvah spolu s Palomou a Reneé (filozofii Muriel Barbery šikovně včlenila přímo do příběhu, takže kromě děje samotného dostanete i spoustu podnětů k zamyšlení a spoustu perspektiv, jak na vše okolo sebe nahlížet), zároveň si užívat úsměvné až ironické příhody (třeba o domovnicích uvízlých na záchodě), ponor do úvah o umění (řeč přijde na japonskou mangu, klasické skladatele hudby, malíře, artové i sci-fi filmy) a hledání krásy i v tom, co je naprosto všední

Příběh se zkrátka s elegancí ježka proměňuje a v různých rovinách, které by se mohly zdát kontrastní, ale ve skutečnosti k sobě překvapivě dobře pasují, nám odhaluje to, co očím zůstává skryto. Už jste někdy přemýšleli o tom, jaká krása se ve skutečnosti skrývá v okvětním lístku růže, který v absolutním tichu dopadne na kuchyňskou linku? 🙂

S elegancí ježka je pomalu plynoucí a křehký příběh, který se neroztahuje do šířky, ale spíše do hloubky, pod povrch věcí a myšlenek. Pokud je to něco, co vás láká, pak vám tahle audiokniha přinese úžasný zážitek. Najednou se vše okolo vás zpomalí a vy se ocitnete v kuchyni spolu s Palomou a sledujete padající lístek žluté růže nebo se spolu s Reneé ponoříte do tichého japonského filmu, ve kterém mají hory v Kjótu fialovou barvu fazolí azuki. 

Taťjana Medvecká a Lucie Pernetová v akci. :)

Taťjana Medvecká a Lucie Pernetová v akci. 🙂

Nakladatelství OneHotBook při hledání interpretek pro Palomu a Reneé mělo opět velice šťastnou ruku. Poslech vychutnáte v podání Taťjany Medvecké a Lucie Pernetové, které dodaly příběhu neuvěřitelnou hloubku, eleganci i krásu. Schválně si poslechněte Taťjanu Medveckou, která zkušeně ztvárnila domovnici Reneé a všechny kontrasty této postavy. A co takhle Paloma, které svůj hlas propůjčila Lucie Pernetová s báječným dívčím hlasem, kterým dokáže vykouzlit dětský smutek, nadšení i intelektuální zamyšlení. Ani jedné z interpretek nebudete mít problém uvěřit, že jsou Paloma a Reneé, a na konci audioknihy se vám nebude chtít se s nimi rozloučit. 

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/236455928″ params=“color=ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

Výborně byla zvolená i doprovodná hudba, která zazní na začátku každé kapitoly. Palominy pasáže podtrhuje cinkavá a svižná melodie, kdežto Reneé klavírní hudba s francouzskými podtóny. 

S elegancí ježka jsem si opravdu vychutnala a myslím, že pokud se rádi noříte trochu hlouběji, než nám naše kultura a společnost mnohdy dovolí, bude se audiokniha líbit i vám. Zní to jako váš šálek jasmínového čaje? Pak určitě neváhejte, protože zpracování od OneHotBook je luxusní a dodá příběhu oproti tištěné knize něco navíc. 

A co vy a S elegancí ježka? Četli jste, poslouchali jste? 🙂

P.S. Děkuji nakladatelství OneHotBook za intelektuální zážitek! 🙂

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.