Co viděla Dívka ve vlaku

Moje workoholické pracovní nasazení se odráží nejen v tom, že už jsem dlouho nic nenapsala, ale také v tom, jak málo knih čtu. Naštěstí tohle zachraňují audioknihy a já pro vás mám další audioknižní recenzi. Jak dopadla Dívka ve vlaku od Pauly Hawkins, která nedávno vyšla (jak v papírové, tak i audio verzi) s označením „světový bestseller“?

Především musím říct, že jsem na označení „světový bestseller“ trochu alergická, protože ne vždy to znamená kvalitu. Mnohdy úspěch knihy leží spíše v tom, jak úspěšnou marketingovou kampaň (nebo faktor provokativnosti) příběh má. Proto se k takovým (audio)knihám snažím přistupovat nezaujatě, zkrátka nic neočekávám a nechám se překvapit.

Dívka ve vlaku od debutantky Pauly Hawkins je často přirovnávána k výtečné Zmizelé od Gillian Flynnové. Tady bych trochu brzdila v nadšení. Neříkám, že je Dívka ve vlaku špatný příběh, ale za Zmizelou spíš jen pokulhává. Jde poznat, že Gillian Flynnová má vypsanou ruku a na poli napínavých thrillerů si umí se čtenářem pohrát, zatímco Paula Hawkins jí sice zdárně sekunduje, zato však občas vypluje na povrch nějaká drobnůstka. Se Zmizelou má Dívka ve vlaku společný akorát žánr psychologického thrilleru.

Divka ve vlaku 2

Příběh je vyprávěn z pohledu tří žen. Zhrzená alkoholička Rachel jezdí každý den vlakem do Londýna do práce, ze které jí už před mnoha dny vyhodili, protože se o tom bojí přiznat své spolubydlící. Ann je manželka Rachelina bývalého partnera Toma, které idylický manželský život kazí jen Racheliny opilecké výstupy. A Megan je žena, kterou Rachel každý den pozoruje z vlaku a která žije jen o pár domů dál, než Ann s Tomem, v domě, kde kdysi žila i Rachel. 

Osudy tří žen, ačkoli zpočátku vypadají oddělené, se postupně proplétají, a stejně tak se komplikuje i příběh. Rachel jednou na své cestě vlakem uvidí něco, co jí zboří iluzi, kterou si vytvořila o dokonalém manželství mladé Megan a jejího muže. Megan navíc druhý den na to zmizí a jediná Rachel může mít vodítko, které by mohlo policii pomoci v pátrání. Jenže to by nesměla být pod parou, potulovat se v okolí Meganina domu těsně před jejím zmizením a zapomenout na vše, co tehdy dělala.

Dívka ve vlaku začíná pomalu a chvíli jí trvá, než vlak nabere tempo. Stejně tak chvíli trvá hlavním hrdinkám získat nějaké sympatie, protože Rachel nasává jako o život, Megan není žádný andílek a Ann je tak trochu hysterka. Přesto si k nim po čase najdete cestu, protože zjistíte, že jsou to vlastně obyčejné ženské s obyčejnými problémy, a tohle je příběh, ve kterém není třeba akčních výbuchů a šokujících odhalení. Vyústění příběhu graduje svým vlastním napínavým tempem, asi jako když se vlak zprvu pozvolna rozjíždí a pak nabírá na rychlosti, až nakonec dorazí do cíle, kde vás čeká překvapení.

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/227595115″ params=“auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false&visual=true“ width=“100%“ height=“450″ iframe=“true“ /]

Dívka ve vlaku se skvěle nabízí jako tříhlasá audiokniha. Nakladatelství OneHotBook si s výběrem interpretů opět poradilo na jedničku a tvůrcům se podařilo dát dohromady opravdu silnou a zkušenou sestavu, která vyprávění hravě posouvá o úroveň výš než knihu. Rachel se zhostila Petra Špalková (která také namluvila audioknihu GAME), Megan namluvila Tereza Bebarová (která má za sebou už spoustu audioknižních zkušeností, například s Žitkovskými bohyněmi) a Ann si vychutnala Lucie Pernetová (která zazářila ve Sběrateli). Všechny tři interpretky vdechují svým postavám charakter i život a díky jejich osobitému vyprávění od sebe postavy snadno rozeznáte. Asi nemusím psát, že všechny tři dámy prostě ví, co dělají, a dělají to výborně. 🙂

Divka ve vlaku

Kapitoly doprovází také hudební podkres, který je tematicky okořeněný zvukovými vjemy, které tak důvěrně znají ti, kteří často někam dojíždí vlakem. Skvěle to doplňuje atmosféru a všudypřítomnost železnice v příběhu. 

Pokud bych vybírala mezi knihou a audioknihou, určitě bych volila právě audioknihu. Myslím, že OneHotBook opět odvedlo precizní práci ve všech ohledech a dodalo příběhu oproti knižní verzi něco navíc. Hledáte-li tedy psychologický thriller na sychravé podzimní večery, bez obav sáhněte po Dívce ve vlaku. Občas jsou tu v příběhu nějaké ty mušky, ale rádi je Paule Hawkins odpustíte, zvlášť, když je to její první kniha. 😉

A co Vy a Dívka ve vlaku? 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře
  1. Výborně, tak už mám v seznamu audioknih, které si chci poslechnout, další adeptku! 🙂 Zmizelá byla opravdu parádní. Už chystám recenzi. 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.