Audioknižní Sběratel od Johna Fowlese

Britský spisovatel John Fowles dnes již právem patří k literárním klasikům. Že je pro vás klasika nuda? Tak to se vám ještě nedostalo do rukou audioknižní zpracování jedné z Fowlesových knih – Sběratel. Hned na začátku musím říct, že je to jedna z nejlepších audioknih, jakou jsem si kdy pustila do uší.

Nakladatelství OneHotBook se do toho opět pustilo na 100% a vytvořilo audioknihu, která se s přehledem vyhoupla na první příčku mého osobního audioknižního žebříčku. Má všechno, co od svkělé audioknihy můžete čekat – zajímavý příběh, který je hluboký a nutí k zamyšlení, bezchybnou režii a dva interprety, kteří to všechno povyšují na něco víc než pouhé čtení předlohy.

Sberatel_OneHotBook

Příběh Sběratele je spíše komorní, čehož umí OneHotBook skvěle využít. Fowles staví zápletku jen na dvou postavách: Frederickovi Cleggovi, obyčejnému úředníkovi, jemuž výhra v loterii umožní rozšířit svou sbírku motýlů i o jeden netradiční „kousek“, a mladou inteligentní studentku z vyšších vrtstev Mirandu Greyovou, která je právě tím netradičním „kouskem“ do sbírky.

Frederick svou platonickou lásku k Mirandě projeví poněkud zvláštním způsobem. Ze strachu či stydlivosti ji neosloví, ale rovnou unese do svého venkovského sídla na samotě, kde ji vězní ve sklepě. Je přesvědčený, že až se lépe poznají, Miranda se do něj zamiluje a bude s ním chtít zůstat dobrovolně.

Posluchač příběh vnímá jak prostřednictvím Fredericka – věznitele, tak i Mirandy – vězně. Tato psychologická sonda do myslí obou postav je výborná, až mě z ní často mrazilo v zádech. Sběratel graduje pomalu, po kapkách, o což je zážitek z audioknihy ještě intenzivnější. Manipulativní hra a touha po svobodě ze strany Mirandy se postupně dostává do konfliktu s touhou po přirozeném citu a pokroucených představách o životě  a lásce Fredericka.

Sběratel je dvouhlasá audiokniha a právě oba interpreti jsou tím, co z této audioknihy dělá opravdový zážitek, který si nelze nevychutnat. Oproti knižní předloze, která má dvě oddělené linie vyprávění, audiokniha tyto dvě linie vplétá jednu k druhé a vypráví příběh pomocí dialogu a vyprávění obou postav.

Postavy Fredericka se zhostil herec Jaroslav Plesl, který podal obdivuhodný a naprosto bezchybný výkon. Díky jeho projevu a herectví proniknete do Frederickova způsobu uvažování hladce a ani jednou nebudete na vážkách, co se mu honí hlavou a proč. Jeho práce s hlasem i gradace projevu vás nenechá na pochybách, že OneHotBook opět vybíralo pečlivě a sáhla po tom správném interpretovi.

Ani herečka Lucie Pernetová ze Jaroslavem Pleslem nezaostává. I ona Mirandě vdechla život a dokázala výborně zachytit Mirandino zoufalství a to, co musela zažívat, když se zdi jejího vězení zdály těsnější a těsnější. Pernetová však v audioknize nemá tolik prostoru jako Frederick.

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/227594592″ params=“color=ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

Celkovou atmosféru audioknihy podtrhuje i hudební doprovod na konci každé kapitoly, který není ani tak hudbou či melodií, ale různými zvuky, které jsem si spojovala s tím, jak musela Miranda vnímat své vězení a nekonečné vteřiny strávené ve sklepě bez přirozeného světla a čerstvého vzduchu.

Být vámi, neváhám ani chvilku a pustím se do poslechu. Marně jsem se snažila najít nějakou mouchu, zážitek z audioknižního Sběratele je opravdu intenzivní. 

A co vy? Chystáte se na audioknižní verzi? 😉

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.