Audiokniha Game: Není hra jako hra

Švédský autor Anders de la Motte u nás se svou prvotinou Game zabodoval (já u toho ale nebyla, jako vždy jsem zaspala). Nyní ale vychází audiokniha pod taktovkou nakladatelství OneHotBook, a u toho už jsem nechyběla. Takže jak audioknižní verze tohoto napínavého thrilleru dopadla? 😉

Hlavní hrdina Henrik Pettersson neboli HP je nehorázný povaleč a takový ten týpek, který všechno ironicky komentuje napůl ve svém rodném jazyce, napůl v angličtině. Poctivá práce mu nic neříká, v bytě má uklizeno asi jako v tanku a působí, jako by měl místo mozku piliny. Takový byl alespoň můj první dojem. A právě HP najde v metru mobil, který ho vrhne po hlavě do záhadné hry.

Game_audiokniha_OneHotBook

Wanna play a game? No jasně! HP dostane za úkol ukrást jednomu muži v metru deštník a za splnění úkolu jsou mu přiřazené body, které jsou zároveń finanční odměnou. Vypadá to nevinně. Zákeřnost úkolů se ale postupně stupňuje a HP zjišťuje, že se pouhá hra mění v něco víc, v něco, co zasahuje do našich životů, aniž o tom máme tušení, něco, co zavání konspiračními teoriemi.

Kromě HP nahlížíme na příběh ještě z perspektivy jeho sestry Rebeccy, jejíž linie se postupně proplétá s tou Henrikovou. To dává nakladatelství OneHotBook skvělou příležitost k vytvoření dvouhlasé audioknihy (i když v tomhle případě můžeme mluvit dokonce o tříhlasé). HP namluvil Jan Zadražil, kterého jsem si chválila už v recenzi na Zmizelou, a role Rebeccy se zhostila herečka Petra Špalková. Tuhle dvojici doplňuje Jan Vondráček (kterého jsem zase opěvovala ve Sběrateli kostí), který namluvil hlas Pořadatele hry, názvy kapitol a samotnou hru. A jako vždy mělo OneHotBook při výběru interpretů šťastnou ruku.

Jan Zadražil a Petra Špalková alias HP a Rebecca

Jan Zadražil a Petra Špalková alias HP a Rebecca

Jan Zadražil si s HP a jeho „just relax, all right?“ přístupu poradil naprosto luxusně. Jeho komentáře v angličtině i naprosto flákačskou povahu vystihl svým hlasem tak dokonale, že vám HP nemusí být vůbec sympatický. Alespoň mě tedy nebyl ani trochu. Spíše než borec, který za cenu velkých obětí zachrání svět, je to naprostý antihrdina

Rebecca je zase postavou úplně opačnou. Jakožto svědomitá mladá žena pracující pro bezpečnostní službu je protikladem HP ve všech ohledech, a díky skvělému přednesu Petry Špalkové to poznáte během prvních minut. Slovník obou hrdinů je jiný, tempo vyprávění má jinou dynamiku i tón hlasu obou vypravěčů vám toho o postavách prozradí spoustu. 

Do toho ještě promlouvá digitálně upravený hlas Jana Vondráčka, který se představuje jako Pořadatel hry. Z jeho zpráv mi někdy až mrazilo v zádech. Navíc tenhle prvek skvěle doplňuje téma audioknihy, dodává jí na realističnosti a napínavosti. To platí i o hudebním doprovodu, který zazní na konci každé nahrávky a dokresluje atmosféru příběhu. 

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/222970565″ params=“color=ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

Celkově je audiokniha Game jedna velká napínavá jízda, kdy po skončení jedné nahrávky musíte okamžitě pustit další a dozvědět se, jak to bude dál. Pokud tedy hledáte něco oddechovějšího, zábavného a poutavého, pak se vám Game bude zamlouvat. 

Osobně jsem trochu zápasila s HP, který si ke mně dlouho hledal cestu. Nakonec si ale během příběhu získal moje sympatie, i když ne úplně všechny, ale stačí to, abyste mu fandili. 

Problémem pro některé posluchače může být také spousta anglických výrazů, které ze sebe HP chrlí skoro v každé páté větě. V tomhle to Anders de la Motte svým čtenářům moc neusnadňuje a myslím, že u mnohých si dost zavařil. Pokud neovládáte angličtinu, pak vám toho může z Henrikových „duchaplných“ komentářů hodně utéct. 🙂

Teď už jen visí ve vzduchu otázka: Dočkáme se dalšího dílu ze série v audioknižní podobě? Já doufám že ano, už jen díky skvělému konci. 😉

A co Vy? Co říkáte na Game

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.