Rhyme a Sachsová versus Duch

Série detektivních thrillerů z pera Jefferyho Deavera s Lincolnem Rhymem a Amélií Sachsovou v hlavní roli čítá čtrnáct do češtiny přeložených knih, přesto si však audioknižní vydavatelství OneHotBook dalo s čtvrtým dílem načas. Konečně jsme se ale dočkali a čtyřku s názvem Kamenná opice si můžeme vychutnat i v audioknižním zpracování v podání Jana Vondráčka. Jak se audiokniha podařila, se dozvíte v recenzi.

Téma nelegálního přistěhovalectví je tématem více než aktuálním, takže není divu, že se s ním často setkáme i v detektivně laděné fikci. Nejdříve to byl Hadohlavec, jeden z čínských thrillerů z pera Petera Maye, poté třeba Marco nebo Oběť 2117 ze série případů Oddělení Q od Jussi Adlera Olsena (a samozřejmě nespočet dalších). Teď se k nim přidal i Jeffery Deaver s Kamennou opicí, v níž se Rhyme a Sachsová budou tentokrát honit za Duchem.

Rhyme je k dopadení mezinárodně hledaného zločince přezdívaného (ne náhodou) Duch velice blízko, jenže ten mu pokaždé proklouzne mezi prsty. Stejně tak Duch zmizí i z nákladní lodi, která do USA převáží čínské uprchlíky doufající v lepší a svobodnější život, zatímco je nečeká nic jiného než dřina a otroctví, v tom horším případě smrt. Než však stihne pobřežní hlídka Ducha zatknout, loď vyletí do povětří a Duch začne postupně vraždit přeživší, aby za sebou zametl stopy, než se dá na útěk. Dvěma čínským rodinám se však podaří přežít. Jak dlouho ale potrvá, než je Duch vypátrá a jako živoucí důkazy proti němu sprovodí ze světa? A tak se Rhyme se Sachsovou budou muset ponořit do tolik odlišné čínské kultury, aby Ducha dopadli a zachránili zbylým uprchlíkům život.

Lincoln Rhyme je jedním z mých nejoblíbenějších knižních detektivů. Tenhle tak trochu bručoun je sice po úrazu při výkonu služby ochrnutý, zato ostatní vyšetřovatelé vedle něj vypadají jako naprostí zelenáči. Jeho tělo možná z větší části postrádá schopnost pohybu, jeho mozek však jede na plné obrátky. Umí být jaksepatří protivný a náladový, ale pod tím vším se skrývá dobrý člověk, který nikdy nepřestane usilovat o spravedlnost. A jeho druhá polovička (v osobním i pracovním životě) Amélie Sachsová ho skvěle doplňuje svou poněkud zbrklou povahou, zálibou v rychlých autech a adrenalinových sportech a vynikajícími instinkty pro policejní práci. A i v Kamenné opici po Sběrateli kostí, Tanečníkovi a Prázdném křesle posouvá Deaver příběh Rhyma a Sachsové zase o kousek dál. Naši dva detektivové tedy nejsou jakožto postavy ustrnulí jako třeba Sherlock Holmes nebo Hercule Poirot, ale jako skuteční lidé mají i své osobní starosti a bolístky, což mě na detektivkách mnohdy zajímá víc než samotné dopadení zloducha.

Deaver si v Kamenné opici také báječně pohrál s dvěma kontrastujícími pohledy na svět, západní a východní kulturou, které ztělesňují tvrdohlavě pragmatický a důkazy uctívající Lincoln Rhyme a čínský detektiv Li, který se naopak nezdráhá pracovat se znameními, feng šuej a intuicí. Jejich neustálé potyčky a střety dvou odlišných vidění světa mě neskutečně bavily, zvlášť když se oba pánové nakonec naučí jeden druhého respektovat a stanou se přáteli. Kamenná opice tak získává zajímavý kulturní přesah.

I čtvrtého případu Rhyma a Sachsové se zhostil vynikající vypravěč Jan Vondráček, který k mé nesmírné radosti pořád umí ten parádní Rhymův chraplák. Delší prodleva mezi Kamennou opicí a Prázdným křeslem na kvalitě jeho projevu vůbec nic nezměnila, takže i tentokrát odvádí skvělou práci a dokáže vás během těch 17 a půl hodiny poslechu hravě vtáhnout do děje a nepustit vás, dokud nebudete vědět, jak to s honbou za Duchem dopadne. Už teď se těším na další Rhymův případ v jeho podání!

Kamennou opici doprovází také originální hudba, která umně podtrhuje atmosféru akčního a napínavého detektivního thrilleru, zároveň však neopomíná také čínskou kulturu, která tvoří nedílnou součást děje.

Po čtyřech výborných audioknihách mi nezbývá než říct, že Jeffery Deaver a audioknižní zpracování jeho detektivek s Rhymem a Sachsovou pod taktovkou vydavatelství OneHotBook je prostě sázka na jistotu. A nezbývá mi než doufat, že tomu tak bude i v případě dalších dílů, kterých se snad dočkáme co nejdřív.

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.