Mycelium: Sága pokračuje Pádem do temnot

Recenze na každý další díl české sci-fi ságy Mycelium se píše čím dál hůř, i když na vině je především to, že tomuhle opusu pořád není téměř nic co vytknout. A to je dobrá zpráva pro milovníky audioknih, pořádné sci-fi a fanoušky českých autorů. Tentokrát se v recenzi zaměřím na třetí dílek skládačky s názvem Pád do temnot a mrknu se také na to, jak se třetí román ze série od Vilmy Kadlečkové podařio převést do audioknižní podoby.

Pádu do temnot se opět zhostilo audioknižní vydavatelství OneHotBook a ani tentokrát se nezaleklo vysoce postavené laťky, kterou se audioknižní Mycelium vyznačuje už od prvního dílu Jantarové oči a zdárně ji drží i v tom druhém s názvem Led pod kůží. Znovu vás čeká plnokrevná sci-fi o celkové stopáží něco málo přes dvacet hodin (!) v podání známých českých herců. Co tedy Lucase Hildebranta a Zemi budoucnosti potká tentokrát?

Pád do temnot, Ökrë, je třetí z posvátných Össeanských drog, která „sežehne plamenem všechno, co bylo„, droga, která ničí a očišťuje, znamená zrození z ohně, nový začátek. A možná je také spásou Lucase, který pomalu umírá, zuby nehty se snaží zachovat si nějakou důstojnost, nepropadnout temnotě a vykonat ještě něco užitečného. A zatímco ho jeho vlastní mozkové buňky zabíjejí, stále je oním mužem, který sdílel své vědomí s Loděmi, a tak se ho různými úskoky snaží na svou stranu získat hned několik stran – Össeané, Gerdánci, samotné lodě i Aššád z Fomalhiwy.

Spletitý příběh se rozrůstá do všech stran jako pavučina, nic není takové, jaké se zdá, a na každém rohu vás čeká vyvedení z omylu. Přibývá postav a figurky na šachovnici se už pomalu formují k závěrečnému rozuzlení. Vše nabírá na obrátkách, houstne a vyostřuje se, a já už se nemůžu dočkat dílu čtvrtého, Vidění, které OneHotBook vydalo spolu s Pádem do temnot.

Osobně jsem se od Pádu do temnot nemohla odtrhnout, protože příběh se stává čím dál osobnější a odhaluje posluchači mnohé otázky týkající se minulosti i vztahy mezi postavami, na které chtěl ať už vědomě nebo nevědomky znát odpověď. A podnikat psychologický ponor do Lucasovy mysli a jeho vyrování se s blížící se smrtí, byla neskutečná jízda, u které jsem občas zapomínala dýchat. Právě ona osobní rovina je tím, co mě na sáze Mycelium baví nejvíc.

V audioknize se nám opět představí staří známí – vynikající Jaroslav Plesl v roli Lucase Hildebrandta, který dodal Lucasově soužení ještě hlubší úroveň; Jana Stryková jako Kamëlëmöernü, která se konečně rozhodne vyjít ze stínů; Klára Issová jako Pinky, která má bohužel v Pádu do temnot o něco menší roli než v dílech předchozích; Kristýna Frejová v roli Fiony Fergussonové a Valerie Zawadská jako kněžka Maëwënë. Nakrátko se objeví také Dana Pešková v roli Lucasovy sestry Sofie i Jan Vlasák jako Lucasův šéf Roy Stafford. Přibudou ale i nová jména v rolích nových postav – Martina Krátká jako studentka Artemis Lowellová, která se dočká nečekané návštěvy z Össë, Michal Balcar jako Tali Reannu, který tak trochu zamotá Fioně hlavu, Petr Vršek jako Beerilu Ange a Andrea Černá v roli Paüsuë, gleewarin velekněžky. 

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/319864040″ params=“color=ec0515&show_artwork=false“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

Seznam interpretů není zrovna krátký, ale jejich rozdílné interpretace dodávají třetímu Myceliu tu správnou jiskru a také vám o dost usnadní orientaci v narůstajícím počtu postav a zápletek. Nemusím ani dodávat, že i tentokrát odvádí všichni vynikající práci a OneHotBook opět dokazuje, že má pro výběr interpretů pro jednotlivé postavy opravdu šťastnou ruku. 

Nesmím zapomenout ani na hudební podkres k jednotlivým kapitolám, který oproti minulým dvěma dílům nepřináší nic nového, zato dokáže bez problémů navodit tu správnou atmosféru, ať už melancholickými tóny či melodiemi, které evokují mimozemské civilizace. 

Nevím jak vy, ale zbývají nám ještě dva díly do rozuzlení celé série a já už se nemůžu dočkat, až si je pustím do uší a dozvím se, jak tento sci-fi opus autorka rozplete. 🙂

P.S. Děkuji vydavatelství OneHotBook za další audioknižní pecku!

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.