Mycelium – Jantarové oči: české audioknižní sci-fi

O sci-fi pentalogii Vilmy Kadlečkové jsem slýchala jen samou chválu a když jsem si přečetla tenhle skvělý rozhovor na webu Literární alchymie, dostala jsem se přesně do nálady, kdy jsem se do toho musela pustit. Vybrala jsem ale audioknižní verzi od mých oblíbenců OneHotBook, kteří právě k prvnímu dílů (Mycelium: Jantarové oči) před Vánoci přidali díl druhý (Mycelium: Led pod kůží). jak se mi poslouchalo, se dozvíte v recenzi. 🙂

Přiznám se, že ne každý sci-fi příběh mi sedí (třeba u Neuromancera jsem umírala), ale Vilma Kadlečková mě do svého světa dokázala vtáhnout snadno. Svět, jak ho známe, totiž doznal značných změn. Cestuje se do vesmíru na jiné planety Sluneční soustavy a Zemi obývají spolu s lidmi i Össeané, mimozemské bytosti, které velkou mírou ovlivnili život na modré planetě. Lidé se stávají závislými na jejich vyspělých technologiích a někteří se obětují v krvavých rituálech krutému hmyzímu bohu. A navíc jsou tu ještě drogy v podobě pěti posvátných hub (podle nich jsou pojmenované i jednotlivé díly trilogie).

Jantarové oči nás do tohoto bohatého světa vrhnou po hlavě, ale od prvních kapitol budete mít pocit, že jste tam už byli. Vilma Kadlečková to se slovy umí a vtáhne vás do příběhu, ani nevíte jak. Nemusíte tedy mít obavy z toho, že se budete ztrácet ve spleti nových pojmů a představ.

Obrovským plus pro mě byly hlavní postavy Mycelia. Budování postav zvládá autorka na jedničku, navíc je každá úplně jiná a důkladně propracovaná, takže je rozhodně komu fandit. Mými oblíbenci jsou Lukas Hildebrandt, neuvěřitelný cynik, kterému však po sejmutí společenské masky nemůže nedržet palce, a stydlivá Pinky, se kterou jsem toho našla hodně společného. Tím ale plejáda postav zdaleka nekončí – tahle audiokniha je totiž devítihlasá (což je, tuším, zatím největší projekt nakladatelství OneHotBook). Devět hlasů, devět postav, které vám na události příběhu poskytnou svůj unikátní pohled. Něco takového nemá obdoby jak na audioknižní scéně, tak i na scéně literární. )

Mycelium_Jantarove_oci_3D_OneHotBook

V prvním díle Mycelia nám Kadlečková představí svůj svět a uvede nás do hlavní zápletky, v níž Lukas hledá mocenskou protiváhu či výhodu proti Össeanům. Jak je typické pro první díl, končí v tom nejlepším a na pokračování se pak můžete vrhnout v díle druhém s názvem Led pod kůží (který vyšel knižně i audioknižně). Recenze bude brzy. 🙂

S Jantarovýma očima se vám dostává do rukou (a do uší) něco výjimečného. Jak zpracováním audioknihy, samotným příběhem, tak i úrovní, která se hravě vyrovná zahraničním sci-fi opusům. Tuhle unikátnost skvěle podtrhlo OneHotBook i luxusním zpracováním v podobě devítihlasé audioknihy a jako vždy bezchybnému výběru zkušených interpretů.

V roli Lukase se představí výborný Jaroslav Plesl (vrním blahem, jen ho slyším :), Jana Stryková se zhostila Össeanky Kamëlë, Klára Issová namluvila mou oblíbenkyni Pinkertýnu. Dále v audioknize zaslechnete i Jana Vlasáka, Jana Medunu, Valerii Zawadskou, Kristýnu Frejovou, Danu Peškovou a v malé roli i samotnou režisérku Jitku Škápíkovou. Výčet je to tedy úctyhodný a vemte jed, že to stojí za to. Každý s interpretů se pro svou roli skvěle hodí a vy si tak můžete vychutnat výjimečný audioknižní zážitek. Navíc, pokud si nevíte rady se složitými mimozemskými názvy v tištěné knize, tady si můžete pohodlně poslechnout jejich správnou výslovnost.

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/165865150″ params=“color=ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false“ width=“100%“ height=“166″ iframe=“true“ /]

Audioknihu ještě doprovází i hudební podkres, který se skvěle hodí ke sci-fi motivům příběhu nebo jako dokreslení atmosféry děje. Najdete tu temné motivy, „mimozemské“ tóny i melodie připomínající náboženskou hudbu. 

Zkrátka, i když jste už třeba celou pentalogii četli, absolutně neprohloupíte, když se pustíte do audioknižní verze. Dostane se vám opravdu výjimečného a kvalitního zážitku. A já jdu rovnou na Led pod kůží. 🙂

A co vy a Mycelium? 😉

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.