Malé zamyšlení nad kreativitou

Už jste někdy kreaitvně přemýšleli o kreativitě samé? Já ano, možná je to moje úchylka, pořád o něčem dumat, na druhou stranu mě ale nepřestane překvapovat, k jakým závěrům docházím. 

Co je to vlastně kreativita? Jiným slovem tvořivost, schopnost vytvořit něco nového, neotřelého a důvtipného. Je to opak rutiny a zvyků. Kreativní člověk se dívá na svět svým vlastním způsobem, myslí po svém a také po svém reaguje.

Kreativní jsme v podstatě všichni, ale háček je v tom, že o tom spousta lidí neví. To je první paradox. Někteří příliš lpí na tom, aby vše, co dělají, dělali absolutně správně, a na tvůrčí práci nezbude prostor. Jiní se bojí, že se nechají příliš unést představivostí, a z jejich výtvoru zbude jen snůška blábolů. Jedno i druhé jsou extrémy a jejich výsledky mnohdy stojí za to (myšleno v tom špatném).

Dalším paradoxem je, že kreativita sice vede k objevným myšlenkám či nápadům, nikdy se ale nevynořila jen tak odnikud. Navazuje na to, co známe. Vychází z toho, co někdo vymyslel před námi nebo z toho, co prostě existovalo od počátku věků. Napadlo vás někdy, proč vypadají mimozemšťané ze sci-fi filmů téměř jako lidé? Nebo proč si starověké civilizace představovaly své bohy jako zvířata?

Co z toho plyne pro nás pisálky? Nejspíš to, že se nemusíme bát povolit uzdu fantazii, ale taky bychom měli dát na svou intuici, když úpí a skřípe zuby. A za druhé: proč se za každou cenu snažit napsat něco úžasného, dosud neviděného, senzačního, když se stačí jen rozhlédnout kolem sebe a inspirovat se něčím prostým – o to váš nápad bude geniálnější.

Trio citátů na závěr:

Oscar Wilde:  Zásadovost je posledním útočištěm lidí bez představivosti.
Albert Einstein:  Představivost je důležitější než vědomosti.
Napoleon Bonaparte:  Představivost vládne světu.

Jaké jsou Vaše zkušenosti s kreativitou? 😉

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.