Hlasy a hvězdy: Předposlední Mycelium jako audiokniha

Na páté audioknižní Mycelium se čekalo velmi, velmi dlouho, ale konečně je tu a vydavatelství OneHotBook nám tuhle parádní českou sci-fi ságu z pera Vilmy Kadlečkové naservírovalo v plné kráse. Jak se pětka s názvem Hlasy a hvězdy povedla, se dozvíte v audioknižní recenzi.

Mycelium je co se týče kvalit, ambicióznosti, propracovanosti a epičnosti v české literatuře poměrně raritou, a to velmi příjemnou (víc takových!). Vždyť si zaslouženě získala mnoho netrpělivých fanoušků čekajících na zakončení série v podobě posledního, šestého dílu s názvem Vrstva ticha (knižně vychází v březnu tohoto roku a nemine nás ani audioknižní zpracování, opět pod taktovkou OneHotBook) a srovnání i s těmi největšími klasikami sci-fi žánru jako Herbertova Duna. Jak tedy spletitý příběh po Jantarových očích, Ledu pod kůží, Pádu do temnotVidění pokračuje v pátém, předposledním díle Hlasy a hvězdy?

I tentokrát přitápí Vilma Kadlečková pod kotlem (nebo spíš pořádně túruje motory össenských lodí). Vyprávění začíná tam, kde cliffhangerový závěr předchozího dílu Vidění skončil: Lucas Hildebrandt si s hrůzou uvědomuje, že má na rukou krev a to, o čem se hovořilo ve starých össenských textech, se pomalu stává realitou a blíží se čím dál víc. Hvězdovládci neboli wëtrëigaës přicházejí a to nevěstí nic dobrého. Spojí proti této hrozbě své síly i ti největší nepřátelé, Lucas, telepat Aš~šád, velekněz z Rekeghu, Lodě, sgen z Fomalhiwy či nová pozemská Velekněžka Regentka, nebo se nechají zaslepit svým egem a mocenskými zájmy?

Jak už jsem zmínila v úvodu, na audiokžnižní podobu Hlasy a hvězdy se čekalo velmi dlouho. V mém případě tak dlouho, že jsem jaksi pozapomněla většinu událostí předchozích dílů, takže jsem se do poslechu pátého dílů pustila nepřipravená a trvalo mi pěkných pár kapitol, než jsem se zorientovala a rozpomněla. Mycelium je už dávno rozjetý vlak, takže než se do audioknihy pustíte, doporučuji si osvěžit paměť, abyste se neochudili o zážitek z poslechu. A pak už vás čeká jen parádní jízda důkladně vybudovaným (fiktivním?) světem naší budoucnosti, v níž už Země dávno není jedinou známou planetou obývanou inteligentními bytostmi. Náboženská mystika a ezoterika se tu prolínání s tradičními sci-fi prvky a vzniká originální mix, který Kadlečková stále prohlubuje a obohacuje, takže se v tomhle podivném světě za chvíli cítíte jako doma. A co třeba si také pustit do uší nadpozemský soundtrack o pěti skladbách, z nichž každá nese název jedné z pěti össenských drog a tedy i názvů jednotlivých dílů ságy?

S potěšením můžu prohlásit, že OneHotBook s přehledem drží vysoce nastavenou kvalitativní laťku, a ani v pětce Hlasy a hvězdy nezakolísali s prací s herci, výběrem nových interpretů, zvukovou kvalitou a vůbec celkovým zpracováním. Mycelium dostává to nejlepší a moc ráda vidím, že právě audioknižní podoba jednotlivých dílů série pomáhá šířit Mycelium dál a uvádět nové čtenáře / posluchače do tohoto sci-fi světa. A je také fajn, když vám ty krkolomné össenské výrazy s šílenou diakritikou někdo přečte do uší.

Ansámbl interpretů se zase o něco rozrostl. Zůstavájí staří známí z předchozích dílů: Jaroslav Plesl v roli Lucase, Jana Stryková jako Kamëlëmöernü, Klára Issová jako Pinky, Kristýna Frejová v roli Fiony, Dana Pešková jako Lucasova sestra Sofie, Marek Holý jako mediant Jerald Craig, Jaromíra Mílová jako vědkyně Julie Lothová a Martin Zahálka jako Daniel Byrd. A na pomoc jim přišlo mnoho nových hlasů: Marcel Vašinka, Pavel Nečas, Kryštof Rímský, Jakub Gottwald, Andrea Černá, Petr Pochop a Gabriela Mikulková. Pokud se nemýlím, Hlasy a hvězdy se tak hravě zařadily mezi audioknihy s největším počtem interpretů loňského roku (a možná i vůbec).

Nechybí samozřejmě ani hudební podkres, který variuje melodie z předchozích dílů a mísí v sobě duchovní s technologickými a sci-fi motivy. Výsledkem je originální koktejl, který skvěle dokresluje atmosféru děje a podivného světa, ve kterém se příběh odehrává.

A teď už nezbývá než si po výborném závěru pátého dílu počkat na závěrečný díl Vrstva ticha, ve kterém se příběh Mycelia uzavře. Já se nemůžu dočkat. Co vy? 🙂

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.