Audioknižní Mycelium počtvrté: Vidění

Sci-fi sága Vilmy Kadlečkové Mycelium důkladně nabírá tempo a síly pro závěr celé série, která měla původně přijít s pátým dílem, ale nakonec se jí dočkáme v knize šesté. V této recenzi ale bude řeč o dílu čtvrtém s názvem Vidění a jeho audioknižní podobě, která pochází z dílny vydavatelství OneHotBook. Čtěte recenzi. 🙂

OneHotBook vydalo čtvrté Mycelium společně s třetím dílem (recenzi na Pád do temnot najdete tady), já se ale rozhodla dávkovat si mimozemské houbičky postupně a s rozestupem. Pád do temnot byl parádní a potřebovala jsem po jeho doposlouchání prostor ke vstřebání a vychutnání si celkového dojmu, i když mě samozřejmě lákalo pustit si Vidění do uší okamžitě. Ale vydržela jsem měsíc a jsem za to ráda. Navíc: kdo má pak vydržet to dlouhé čekání na poslední dva díly? Ze závěru čtvrtého Mycelia mám totiž stejné pocity jako ze závěru sedmé série Her o trůny: A teď mám čekat jak dlouho na další pokračování? A to jako vážně? 😀

Vilma Kadlečková nešetří ani své čtenáře, ani postavy, a ve Vidění jim opět nakládá na ramena spoustu trampot. Lucas Hildebrandt se pere s následky požití össenských hub a zjišťuje, že je na nich proti své vůli závislý a Morrisonova choroba ho neměla zabít, ale udělat něco mnohem horšího. Kamëlë a Aš~šád si vyříkají pár věcí. Pinky se z bázlivé naivky promění v společnici, která je schopná držet více méně s cynickým a ztraceným Lucasem krok. Fiona vystřízliví ze svého slepého zbožňování nadpřirozeného a později i ze slepého zbožňování odboje proti nadpřírozenu. A Roy Stafford zase otestuje, nakolik ho dokáží ovládat jeho strachy. A do toho všeho se z R-A prostoru vynoří mrtvá össenská Loď, která je předzvěstí něčeho strašlivého, o čem se mluví ve starých össenských Knihách.

Propracovaný svět budoucnosti, ve kterým je Země závislá na pomoci vyspělých össenských technologií natolik, že dopustí oběti hmyzímu bohovi, je jedním z aspektů této ságy, kvůli kterému se k Myceliu ráda vracím. Jsou to také postavy – beznadějně lidské, s lidskými přednosti i slabostmi, chybami i nadějemi. A je to také mistrné budování a gradování zápletky, která plyne pomalu, zato však nenápadně zrychluje, až zjistíte, že vás na konci naprosto ochromila a zanechala s otevřenými ústy. Přece už víte, že to nejdůležitější se odehrává vskrytu. 🙂

OneHotBook svým posluchačům jako vždy připravilo vymazlenou audioknihu, která dělá knižní sérii čest a je tu pro všechny z nás, kteří nestíháme číst vše, co bychom číst chtěli. Opět se setkáme se starými známými interprety z dílů předchozích: vynikajícím Jaroslavem Pleslem v roli Lucase, Janou Strykovou jako Kamëlëmöernü, Klárou Issovou jako Pinky, Kristýnou Frejovou v roli Fiony, Valérií Zawadskou jako velekněžka Maëwënë, Janem Vlasákem v roli Roye Stafforda, Danou Peškovou jako Lucasovou sestrou Sofií a Markem Holým jako mediantem Jeraldem Craigem. Některé postavy z minulých dílů už se neobjeví, zato se setkáte i s novými hlasy: je tu Lucasova stará známa Julie Lothová, které se zhostila Jaromíra Mílová, Martin Zahálka v roli Daniela Byrda a Lucie Polišenská, která namluvila Danielovu dceru Leni. Asi už nemusím zmiňovat, že každý z interpretů vdechuje své postavě jedinečný charakter a vy pak vůbec nepochybujete, že se jedná o skutečné lidi / össeany.

Audioknihu a její atmosféru také dotváří a doplňuje hudební podkres, který navazuje na přechozí díly a pohrává si s vesmírnými, duchovními i technologickými motivy.

Upřímně doufám, že se OneHotBook vytasí s posledními dvěma díly co nejdřív nebo budu nucena zradit audioknižní zpracování a sáhnout po knižních předlohách. :)) Čtvrté Mycelium Vidění má zkrátka ďábelsky dobrý cliffhanger, který slibuje přináší ještě víc otázek než odpovědí. Těším se.

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.