Blog tehdy, dnes a v budoucnu

V květnu oslaví tento blog druhé narozeniny a v září to budou dokonce čtyři roky od založení jeho předchůdce. Tolik dní a hodin strávených psaním příspěvků a taky přečtení knihy Ukaž, co děláš od Austina Kleona mě přimělo, abych se ohlédla zpátky, ale také podívala trochu dopředu. 

Co se povedlo?

Když porovnám své první blogovací pokusy, rozhodně vidím nějaký posun. A blog čte čím dál víc lidí, což mě velice těší a motivuje. Současně je na blogu 125 příspěvků, něco přes 20 konceptů, které trpělivě čekají, až je napíšu, a bezpočet takových článků mám uložených někde v hlavě. K článkům jste napsali 520 komentářů (z nichž necelá půlka jsou moje odpovědi).

Těší mě také váš zájem o materiály ke stažení. Celkový počet stažení ebooku o psaní a o archetypech postav, manifestu spisovatele a tří inspirativních plakátů daleko přesáhl krásné čtyři stovky a stále narůstá. Objevilo se také několik pozitivních ohlasů k ebooku Nepíšu, protože…, které mi nasadily brouka do hlavy. Začaly se rodit nápady na nové projekty. Také bych chtěla natočit více videí o tvůrčím psaní, protože tomu prvnímu se daří nad moje očekávání.

Konec statistiky. 😉

Co se týče mého života mimo blog, byl velmi bohatý na cestování a nové pracovní příležitosti. Podívala jsem se na mnohá krásná místa v Česku, Itálii, Černé hoře, Chorvatsku, Španělsku, Rusku, Norsku, Řecku a Francii a zažila spoustu nezapomenutelných chvil a dobrodružství, kterými se ráda inspiruji při psaní. Začala jsem také pravidelně běhat a neznám lepší způsob, jak se odreagovat a nastartovat múzu.

Budva - Černá Hora

Budva – Černá Hora

Lindos - Rhodos

Lindos – Rhodos

A práce? Jako student a zároveň OSVČ jsem napsala spoustu normostran textů na různá témata, přeložila  množství textu z angličtiny nebo do angličtiny, udělala několik korektur a učila několik lidí anglicky a rusky. Taky jsem napsala jednu povídku na zakázku a založila web pro milovníky kávy, projekt Pisálci soběInspirace pro kreativce. Podrobnosti najdete v mém portfoliu.

Co se nepovedlo?

Projektu Pisálci sobě se zpočátku dařilo, ale poté začal bohužel upadat. Malý zájem moc k motivaci nepřidal, a tak jedno přispívalo k druhému, až jsme se nakonec s Mikem, spoluzakladatelem projektu, dohodli, že Pisálky necháme chvíli odpočívat a popřemýšlíme nad tím, co změnit, co udělat lépe a jak je oživit. Zamrzí to, zvlášť když jsme do toho vložili hodiny a hodiny práce a bezmezného nadšení. Ale znáte to – něco nového vás to naučí, posune vás to dál, i když jste zrovna nesklidili zlatou medaili.

Moji pomocníci při plánování ;)

Moji pomocníci při plánování 😉

Plány do budoucna

Včera jsem dočetla knihu Ukaž, co děláš (bratříčka Kraď jako umělec) od Austina Kleona a, jak se můžete dočíst v recenzi, musela jsem si na dlouhou dobu sednout s horkým čajem a cukrovím někam do kouta a popřemýšlet. Už je to pár týdnů, ne-li měsíců, co uvažuji o změnách na blogu a konečně mě něco popostrčilo k tomu, abych je skutečně udělala.

Co tedy můžete v nejbližších dnech očekávat? Především chci změnit vzhled blogu, a to tak, aby zmizely zbytečnosti a rušivé prvky. Nejdůležitější je obsah, a ten bych chtěla zvýraznit. Proto jsem vybírala z minimalistických šablon, které zachovají to nezbytné a donutí mě zbavit se pozlátek, které jsou tu stejně jen na okrasu.

Spolu s tím mám v plánu neustále zlepšovat obsah článků, aby pro vás byly užitečné a zajímavé. A teď přichází na řadu Austin Kleon. Doposud jsem z toho, co dělám, ukazovala jen minimum. Důvodů k tomu bylo víc – strach z toho, že to ještě není dokonalé, že je to hloupost, že to stejně nikdo nebude číst, pochyby a také výmluvy, že se to vlastně na blog nehodí. Změnou vzhledu blogu odstraním poslední zmíněné a všechny ty obavy a pochyby asi pohřbím někde za barákem.

Jak možná víte, už několik měsíců píšu knihu, a chci se o to s vámi podělit. Je to neskutečný proces plný vzestupů a pádů, pochyb, znechucení, inspirace, euforie, nadšení i beznaděje. Zkrátka je to jízda. Doufám, že to pro vás bude užitečné tak jako pro mě – psaní knihy se tak pro mě stane závazkem, když už ho nebudu držet pod pokličkou. Možná selžu a nedopíšu ji, možná to nebude nikoho zajímat nebo to bude nečitelný propadák. Ale možná taky ne. Rozhodla jsem se to zjistit, ještě než to odsoudím jako hloupost nebo příliš riskantní podnik.

Můžete tedy očekávat moje klasické dlouhé články, recenze či povídky, ke kterým přibudou menší střípky v podobě zamyšlení nad psaním, ukázky z knihy, mé pokusy o ilustrace a mapy, čím se inspiruji, proč to píšu, jak mi to nejde nebo nejde, co chci zlepšit, co jsem se při psaní dozvěděla o sobě i o jiných a mnohé další. Mým cílem je publikovat alespoň dvakrát do týdne, ale nejlépe častěji.

Chtěla bych také postupně přesunout všechny citáty a moudrosti z Inspirace pro kreativce na blog a jako bonus k nim přidat mé zamyšlení.

Abych to zkrátila, moc by mě potěšilo, kdyby se tento blog stal místem inspirace pro všechny, kdo něco tvoří. Protože vy mou inspirací jste, ani o tom možná nevíte.

Přeji Vám všem šťastný Nový rok plný (nejen) tvůrčích úspěchů. Díky za to, že jste! 😉

Tak co na chystané změny říkáte? Máte nějaké přání či nápady? Sem s nimi. 😉

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře
 1. Míša napsal:

  To jsi toho stihla opravdu dost! A Austin Kleon je skvělý! Zatím jsem měla to potěšení číst jeho knihu Kraď jako umělec. Samozřejmě už se chystám na Ukaž, co děláš! A už teď se moc těším na inspiraci načerpanou z tvých článků a také na články „ze zákulisí“ psaní knihy! :)) (tykání snad nevadí 🙂 )
  Hezký nový rok 2015 a brzy zase na shledanou
  Míša

 2. Jana napsal:

  Moc ráda slyším o tom, že se chystáš s blogováním pokračovat a dál tuhle stránku plnit články, protože je mám ráda, čtu snad skoro všechno a moc mě baví, jak píšeš! 😉 Zvlášť tvé recenze jsou super, ty nikdy nevynechám. Těším se na nový vzhled blogu a přeji vše nej do nového roku! 😉

 3. Jan Švancara napsal:

  Markéto, to je za dva roky kus práce. Gratuluju a držím palce.

 4. Lenny napsal:

  Já jsem tvůj blog objevila teprve před pár dny a rozhodně pro mě inspirací je. Taky jsem vždycky měla cukání ukazovat svoje postupy i nezdary, ale vždycky mi to někdo vymluvil, že mám ukazovat jen výsledky. Tak odteď už mě nic nezastaví! A držím palce s psaním knihy!

  • Děkuji, to mě těší. 😉 Rozhodně nedej na ostatní a zkus to, odteď v tom určitě nebudeš sama. I kdybychom si měli sdílet své výtvory jen mezi sebou, pořád to stojí za to. 😉

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.