Manifest spisovatele

V předchozím článku jsem slíbila, že Vám představím svůj Manifest spisovatele, a v tomhle příspěvku tak činím.  

Manifest vznikl naprosto spontánně a obsahuje v sobě to, co ke psaní cítím a jak ho vnímám. Napsala jsem ho proto, abych si v těžkých chvílích spisovatele připomněla, co pro mě psaní znamená, proč píšu a proč bych nikdy neměla přestat. Teď se vytištěný krásně vyjímá v mém pokoji, kde ho mám pořád na očích a věřte nebo ne, je skvělým hnacím motorem. Konečně jsem začala pracovat na novém příběhu a vymotala se ze smyčky, ve které jsem v poslední době kroužila. Nyní ho dávám k dispozici i na svůj blog, kde si ho můžete stáhnout (níže). Jestli Vám ale z jakéhokoli důvodu nevyhovuje, vytvořte si svůj a nezapomeňte se s ním pochlubit v komentářích. 

Manifest spisovatele

Proč byste si měli stáhnout Manifest spisovatele nebo si vytvořit svůj?

 • Bude vám neustále připomínat, proč píšete.
 • Kdykoli budete na pochybách, nakopne vás.
 • Bude vás inspirovat a hnát kupředu. 
 • Už se nemusíte sami sebe ptát, jaký to má všechno smysl. Odpověď budete mít přímo před sebou.
 • Už nezapomenete, že jste si ten den slíbili psát.
 • Rozpráší veškeré výmluvy. 
 • Dodá vám odhodlání se do toho pustit. 
 • Bude vám připomínat, jaký jste si vytyčili cíl a co pro něj musíte udělat.
 • Je skvělou motivací a bude vás naplňovat chutí tvořit.

Pokud se Vám myšlenka Manifestu líbí, stáhněte si ho tady (kliknutím na symbol šipky v pravém horním rohu). 

Co na Manifest říkáte? Nebo už máte svůj? 😉

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře
 1. Iva Rojko napsal:

  Dobrý den,
  dnes jsem díky webu LITERÁRNÍ ALCHYMIE objevila vaše stránky. Rozhodně nelituji, že mě mezi všemi zajímavými odkazy na weby o tvůrčím psaní zaujal právě ten Váš.

  Rozhodně přečtu e-book Nepíšu, protože… a uvidíme, čím mě obohatí.

  Manifest spisovatele se mi zdá velmi povedený. Asi bych to nevystihla lépe. Jen mě utvrdil v tom, že se psaní budu věnovat, ať to stojí, co to stojí. Chci být spisovatelkou a kdykoli si tohle přečtu, vím, že mě to nakopne. Nevzdám se.

  Vzhledem k tomu, že stojíme na prahu roku 2016, tak Vám přeji příjemné vykročení a hodně úspěchů 🙂 S pozdravem Iva Rojko

 2. Anonymní Skoro-Spisovatel napsal:

  Tohle je vynikající! Také Ebook je velmi poučný. Díky moc za všechny cenné informace na tomto blogu, konečně jsem začal psát 😀

 3. Terka napsal:

  To je vážně super 🙂 Jdu si ho vytisknout, děkuju moc 🙂

 4. Lucie napsal:

  Manifest s tím úžasným psacím strojem je skvělý. Budu si muset pořídit nástěnku nad svůj notebook, abych ho měla kam připíchnout. 🙂 Lepší bych určitě nevymyslela, i když o sobě jako o spisovateli uvažuju až v nějakých hlubších rovinách, ke kterým se zatím trochu bojím.

  • Jej, jsem ráda, že se manifest líbí. 🙂 Já jsem toho názoru, že když píšeš, jsi spisovatelka. Pokud o psaní jen uvažuješ, sníš, přemýšlíš a nepíšeš, pak nejsi. A protože vím, že píšeš skvělé povídky, pak jsi bezesporu spisovatelka. 😉

   • Lucie napsal:

    Tak to velmi děkuji za poklonu – zatím jsem těch povídek ale moc nenapsala! Vlastně k tomu mi teď, doufám, taky dopomůže tvůj e-book.

    • Lucie napsal:

     Neumím to s twitterem, tak jsem ti jen ještě chtěla popřát krásné a inspirativní zážitky z Petrohradu.

     • Děkuji moc, teď už balíme a vůbec se nám nechce domů. 🙂 Je tu tolik míst, která jsem ještě neviděla, ale normální smrtelník tu ruskou monstróznost asi v týdnu prostě nezvládne. 😉

 5. Ľubica napsal:

  Dobrá práca:)

  Manifest spisovateľa som si preložila, vytlačila a magnetkami prichytila na nástenku. Vo výške očí, keď sedím za PC, bude tak akurát, zdá sa mi. Pre mňa je veľmi dôležité pri písaní vypnúť (okrem reality) aj internet, a keďže na to zabúdam a potom ma to rozptyľuje, pripísala som si jednu vetu k Tvojmu, a už aj môjmu, Manifestu.

 6. Jitka napsal:

  Tak jo, asi to funguje.
  Mezi dočtením manifestu a napsáním komentáře, jsem připsala k povídce cca dvě normostrany textu 😀

  • Ha, magie působí, to jsem ráda. 😀

   • Jitka napsal:

    Škoda jen, že já patřím k těm, kterým to nadšení moc dlouho nevydrží. Jsem prostě typ, který potřebuje blížící se termíny. A oznámení, že soutěž, do které mám novelu rozepsanou se letos ruší a bude až příští rok, mému odhodlání psát moc nepomohlo.

    • Tak to naštve, ale aspoň to můžeš do té doby vybrousit k dokonalosti. Nebo poslat jinam. 😉 A co to je za soutěž?
     Mě právě udržují v chodu motivační věci, něco jako je právě tenhle Manifest. Ale deadliny jsou prostě největší hnací motor, to je pravda. 😉

     • Jitka napsal:

      Měla to být soutěž O nejlepší fantasy 2013. Ale hlavní guru soutěže je dost nemocný, proto se toho letos vzdal. Jen mám strach, aby to s ním za ten rok nebylo ještě horší. Sice jsem se s Egonem setkala asi jen dvakrát, ale je to moc příjemný a zkušený pán. Takže mu moc přeju, aby se z toho co nejdříve dostal, nejen kvůli soutěži. Do jiné soutěže by to asi moc nešlo. O nej fantasy nemá limit a já to rozhodně plánuju mít dlouhé. Jediné, co by připadalo v úvahu, by byla opět Cena Karla Čapka. Ale tam se to tematicky moc nehodí. Já docela promýšlím, který text kam, a tohle bylo prostě od začátku psáno pro Egona. Věřím, že jemu by se to vážně líbilo. (Například – cena pro vítěze je meč. Už jen z toho důvodu by se to tematicky hodilo právě tam 🙂 )

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.