Archetypy postav

Jestli už píšete nebo čtete, s archetypy se vždy budete nevyhnutelně setkávat. Existují jak archetypy samotných příběhů (jistě jste si všimli, že některé prvky se neustále opakují), tak i postav (i zde platí, že se opakují jisté vlastnosti definující hrdinu). Pojďme nahlédnout psychologii pod pokličku. 

Možná tušíte, že to byl právě psycholog Carl Gustav Jung, kdo rozpracoval teorii archetypů a jejich vliv na lidskou psychiku. Všiml si, že  lidé v sobě mají cosi univerzálního – archetypálního, co sídlí v kolektivním nevědomí všech. Jsou to odrazy našeho vývoje, našich zážitků a zkušeností, které si s sebou neseme po celé generace a které se zakořenily hluboko v nás. Od toho je také odvozené slovo archetyp – ve staré řečtině znamená přibližně „původní vzor“ čili něco, co je sdíleno, předáváno, kopírováno a napodobováno. A kde jinde by se to mělo odrážet než v literatuře a umění obecně?

Jung definoval dvanáct základních archetypů, které jsou založené na tom, co toho konkrétního člověka (v našem případě literární postavu) motivuje. Každý z těchto typů má svůj žebříček hodnot, povahové vlastnosti, své slabé i silné stránky. Je zajímavé, že i když  jeden člověk či postava může nést znaky různých archetypů, některý z nich vždy převažuje a právě ten dominuje osobnosti a jejím vlastnostem.

Nejlépe jsou archetypy vidět v pohádkách a mýtech. Nevinná a křehká princezna unesená monstrem v podobě draka a chrabrý princ, který ji osvobodí. Polibek z pravé lásky je lékem na prokletí. Nejmladší syn je vždy ten nejchytřejší a nejmorálnější člověk. Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá. I člověk narozený v nejnuznějších poměrech se může vypracovat a třeba si i vzít princeznu za ženu… Takových stále se opakujících motivů jsou v každé literatuře spousty, stačí se jen dobře dívat. 

Popelka od Su Blackwell (sublackwell.co.uk)

A které archetypy postav patří mezi těch dvanáct základních? Jsou to: 

 • nevinnost
 • sirotek/ obyčejný chlapec, obyčejná dívka
 • hrdina
 • pečovatel
 • badatel
 • rebel
 • milenec 
 • stvořitel
 • šašek
 • mudrc 
 • kouzelník
 • vládce

V následujících (tý)dnech se budu věnovat každému archetypu zvlášť, takže se můžete těšit na ucelenou sérii článků o postavách. Věřím, že to bude zajímavé nahlédnutí nejen našim hrdinům do hlav, ale i nám samým. A později dojde i na příběhové archetypy. 

A co Vy? Vypozorovali jste ve svých dílech nějaké archetypy? Nebo ve svých oblíbených knihách či filmech? 😉

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře
 1. Le fille Ash napsal:

  Tak to jsem vážně zvědavá.. 🙂 Myslím, že tyhle články budou opět velice přínosné. Těším se na ně. I když, já, pokud píšu, tak nechám povahu postavy, ať se během příběhu vyvíjí sama. Vlastně ji tak nějak nechám žít vlastním životem už od samého začátku. Jediné, co jí vnuknu, je pár naprosto základních povahových rysů. Aby se neřeklo.. No, ale to je fuk. Už aby tu ty články byly.. 😉

  • Díky, vynasnažím se. 😉 A právě těch pár základních povahových rysů vždycky patří k nějakému archetypu. Není to tak, že bychom si to určili cíleně, ale spíš to vězí hluboko v našem nevědomí a odráží se v postavách. 😉

 2. Jitka napsal:

  Koukám, že s psaním o postavách se nyní roztrhl pytel. To je moc dobře 🙂
  Co se týče mé tvorby, tak se snažím o zachycení celistvé osobnosti postav, nicméně některé z jejich rysů jsou dominantní, takže dva hlavní hrdiny bych dokázala zařadit do zmíněných typů.
  Obecně nemám ráda sirotky, a když je někde použit tento archetyp, štve mě to. Na druhou stranu osud z obyčejného člověka až na vrchol mám ve svém světě použito taky. Nejvtipnější ale je, že je to jedna z těch dvou postav, které bych zařadila a rozhodně by to nebylo do této kategorie, nýbrž do archetypu „Milenec“ neb se na ten vrchol, lidově řečeno, prošuká (použila bych jiný výraz, ale kdybyste tu postavu znali, zjistili byste, že tohle sloveso tomu prostě odpovídá nejlépe, tak se omlouvám).

  • Musím se přiznat, že mě námět na tenhle článek napadl při čtení tvého článku. 😉 Navíc jsou postavy tím, co mně na psaní baví nejvíc, takže tak. 😉
   Tvoje postavy jsou opravdu zajímavá banda. 😀

   • Jitka napsal:

    Páni, já někoho inspiruju k článkům 😀
    Úplně tomu rozumím. Podle mě co se týče příběhů a různých zápletek už bylo vymyšleno vše, co snad šlo. Ale lidský charakter zůstane vždy jedinečný, takže je to snad to jediné, čím dnes můžeš dílo ozvláštnit.
    No jo, jsou pěkná banda. Někdy mám pocit, že vážně doopravdy žijí, parchanti jedni 😀 .

 3. Bára napsal:

  Už se moc těším na celou sérii článků 🙂 S Jungovou typologí jsem se setkala během přednášek z psychologie nespočetněkrát, ale přiznám se, že přímo v archetypech jsem se takhle podrobně ještě nešťourala 🙂
  Sama u psaní s archetypy nepracuju úmyslně, ale samozřejmě podvědomí si dělá co chce, takže je většinou po dopsání objevím i v postavách, které mi přišly dokonale originální, své a nepředvídatelné 🙂

  • Ono to ani snad nejde, napsat postavu, která je naprosto originální. Často máme takový pocit, že tohle tu ještě nebylo a podobně, ale bohužel je nemožné se těm archetypům vyhnout. Je to prostě v nás a my to přenášíme do našich postav. 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.