Archetypy postav: Šašek

V dalším pokračování série článků o archetypech postav běžně se vyskytujících v příbězích se naladíme na veselejší notu a řekneme si něco o postavě Šaška. 

Šašek neboli Blázen, Komediant, Šejdíř nebo Žolík přináší do příběhu trochu toho odlehčení a vtipu. Je to postava legrační a spontánní. Jestli se někdo stal obětí žertíku, můžete si být jistí, že v tom má prsty právě Šašek. Praktické vtípky za pochodu jsou jejich parketou, nezaskočíte je, protože v tomhle zkrátka umí chodit. Milují smích a věří, že každý moment by se měl užít a žít naplno.

Šašci ožijí, kdykoli mohou použít svůj um, aby odlehčili situaci či změnili něco nudného v zábavu. Jsou také dobří v motivování druhých k tomu, co běžně dělají sami. Absurdity života jsou něčím, co se má zesměšňovat, a právě tomuhle Šašci bezmezně věří. Jsou rádi sami sebou za každých okolností, což znamená charismatičtí, neodolatelní, nezbední a chytří. Mají  také dar říkat pravdu a předávat moudrost tak, že na to druzí odpovídají pozitivně. Tak trochu jako šašci na královském dvoře. 
 
Jenže vtípky a legrácky mají své hranice a Šašek to někdy může přehánět a lidi spíše rozčilovat, než rozesmívat. Je těžké vést vážný rozhovor s někým, kdo neustále zlehčuje každé vaše slovo a dělá si z toho legraci. 

Šašci také nejsou úplně nevinní, co se týče jejich výřečnosti. Umí být pěkně zákeřní a malicherní. Jejich jazyk je někdy zkrátka rychlejší než důvtip a inteligence. A tak se od nich můžete dočkat ostrého sarkasmu, nelítostné kritiky a krutých vtipů. Jejich humor čili to, v čem je Šašek nejlepší, může ranit druhé nebo ho mohou velmi efektivně využít k manipulaci. Další zápornou vlastností Šaška je jeho nestálost – zůstat u jednoho úkolu může být tvrdý oříšek, protože jim chybí potřebná sebekontrola. 

Motivovat je pravděpodobně bude:

 • touha žít naplno
 • touha se bavit a užívat si
 • touha bavit druhé, odlehčovat

Bát se pravděpodobně budou:

 • nudy, nedostatku oživení
 • toho, že budou nudit ostatní
 • prázdnoty života, nežití

Mezi známé postavy, které nesou znaky tohoto archetypu, patří:

 • Dori z Hledá se Nemo
 • Joey z Přátel
 • Fred a George Weasleyovi z Harryho Pottera
 • filmy v hlavní roli s Adamem Sandlerem, Jimem Careym nebo Benem Stillerem
 • chemeleon z filmu Na vlásku

Motto: Žijeme jenom jednou.

Máte rádi Šašky? Jaký je váš nejoblíbenější? 😉

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.