Archetypy postav: Nevinnost

Sérii článků o archetypech postav zahájíme s Nevinnou/Nevinným. Jaké tato postava nese znaky, jací známí hrdinové jsou charakterizováni tímto archetypem a co od nich můžeme čekat? 

Nevinným se také přezdívá Dítě, Snílek, Romantik, Svatá nebo Utopista, což vám v mnohém napoví. Energii čerpají zejména z věčného optimismu a důvěry v druhé. Jsou čistými osobnostmi s pevně zakořeněnými morálními zásadami a ctnostmi. Jsou to zkrátka tak trochu naivní klaďasové a nadšenci. 

Ve vztazích k druhým jsou otevření a laskaví a přirozeně se o ně zajímají. V příbězích jsou tyto postavy často zaměstnané jako terapeuti, poradci, průvodci či sociální pracovníci. Co se týče koníčků, dávají přednost těm, které pomáhají jiným lidem – třeba jsou dobrovolníky v nějaké nevýdělečné organizaci. Jejich nejvyššími hodnotami je právě láska, naděje a také vytrvalost tváří v tvář překážkám. Nevinní tak inspirují druhé, udržují v nich víru nejen v sebe. popelka

Popelka od Disneyho je učebnicovým příkladem archetypu Nevinnosti.

Samozřejmě ani Nevinní nejsou dokonalí, navzdory dosud pozitivním vlastnostem a hezky znějícímu názvu archetypu. Jejich naivita a laskavá důvěra v jejich blízké je často uvrhne do závislosti na druhých lidech. Také mohou být slepí ke svým slabším stránkám a problémům, protože zkrátka nezapadají do jejich vidění světa. Někdy si ty růžové brýle radši nechají, ať už vědomě nebo ne. Jejich pohled na vše okolo nich je navíc trochu zjednodušený, takže jim řešení trablů dělá problémy. Často jsou zkrátka jako děti – naivní, přesvědčení o tom, že svět je úžasné místo a jim nehrozí nic zlého, zasnění, rozmarní či spontánní, aniž by hleděli na důsledky. Vždy věří v to, že lidé jsou dobří, a to se jim mnohdy vymstí. Bývají věrní navzdory všemu zlému a někteří těžce nesou jakékoli změny. A ano, jejich optimismus a růžové brýle jsou častou příčinou toho, že se dostanou do nebezpečí

Motivovat je pravděpodobně bude:

 • touha po štěstí a svobodě
 • touha po lásce a vřelém přijetí 
 • touha po bezpečí a ochraně před vším zlým
 • druzí lidé a jejich osudy
 • všeobecné dobro a mír ve světě

Bát se pravděpodobně budou: 

 • zajetí (ať už ve smyslu fyzickém, emocionálním nebo psychickém)
 • trestu za to, že něco udělali špatně
 • odmítnutí či opuštění, samoty
 • nebezpečí a zla obecně

Mezi známé postavy, které nesou znaky tohoto archetypu, patří: 

 • Forrest Gump
 • Popelka
 • Dorotka z Čaroděje ze země Oz
 • Lyra Belacqua z trilogie Jeho temné esence od Philipa Pullmana nebo také z filmu Zlatý kompas
 • Jake Chambers z Temné věže od Stephena Kinga

Motto: Všechno zlé je pro něco dobré. 

A co Vy? Máte nějakou Nevinnou postavu? Co si o takovém archetypu myslíte? 😉

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře
 1. Jitka napsal:

  Marně přemýšlím, jestli mám takovou postavu. Respektive ještě před přečtením článku bych přísahala, že ano. Teď už si nejsem jistá 😀 Třeba přívlastkem naivní bych ji asi nikdy nenazvala. Nazvala bych její typ asi jako zralá nevinnost. Poučená životem, už si o světě nic nenalhává, ale laskavý duch a starost o lidi se jí odepřít nedá.
  Obecně mám ráda tento typ lidí. Ani ne tedy v knihách jako hlavně v životě. Mám takovou kamarádku. Kdyby mě kdokoliv oslovil zlatí, jako to dělá ona, asi bych to brala jako pubertální projev a řekla si, bože, co to? Ale u ní člověk cítí, že to není nic předstíraného. Je to takové lidské slunce. Úžasné a pro někoho jako já nepochopitelné.

  • Myslím, že archetypy se nijak přesně ani chápat nedají, takže Nevinná/ý klidně může být zrale nevinný, jak píšeš. 🙂 Každopádně jsou to takové hodné duše, které věří v dobro, i když tomu okolnosti třeba vůbec nenasvědčují. 😉 Mám tyhle typy docela ráda, můžu si s nimi dobře pohrát. A jako skutečné lidi je mám ještě raději. 😉

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.