Write or Die: aplikace pro spisovatele

Myslím, že se všichni shodneme na tom, že sice píšeme rádi, ale někdy je zatraceně těžké začít. Vymlouváme se, prokrastinujeme, oddalujeme to. Mnohdy ani sami nevíme proč. Naštěstí ale žijeme v době, kdy nic není neřešitelné. V tomto článku bych Vám chtěla představit zajímavou a jednoduchou aplikaci s výmluvným názvem Write or Die (Piš nebo zemři), která Vás nakopne.

Write or Die je webová aplikace, která vás popožene k psaní. Není vůbec komplikovaná, funguje na jednoduchém principu – „potrestá“ vás, když se chcete psaní vyhnout. Tím potrestáním samozřejmě nemyslím nic fyzického, bolestivého nebo nepříjemného. Jde jen o to, že vás upozorní a vrátí vaši pozornost k psaní.

Aplikace cílí především na ty, kteří nejsou schopní psát delší dobu v kuse a mysl jim po chvíli začne poletovat někde jinde. Buďto neudrží pozornost nebo je jejich cíl příliš zastrašující – nechce mnoho z nás napsat úžasnou knihu, kterou budou číst tisíce lidí, a stát se tak uznávanými spisovateli? Jenže dosáhnout toho trvá v lepším případě měsíce, reálněji roky a roky tvrdé práce. Cíl je daleko a my jsme teprve někde na začátku.

Autor Write or Die na základě svých zkušeností se psaním zjistil, že:

„Hmatatelný výsledek je o dost efektivnější než nejistá odměna.“

Jinými slovy krátkodobé a snáze dosažitelné cíle, které postupně vedou k tomu velkému, jsou klíčem k úspěchu. Z téhle myšlenky se zrodila aplikace Write or Die. Je opravdu účinná, ale jsou tu dva háčky. První – aplikace je pouze v angličtině, a druhá – Write or Die už není zadarmo. Ještě nedávno fungovala na webových stránkách a jen ti, kteří ji chtěli používat offline, si museli zaplatit. Nedávno se ale na webu objevila druhá, propracovanější verze s více funkcemi a ta už stojí 20 dolarů.

Aplikace je založená na psychologických poznatcích – většinou se podvědomě bojíme psát a Write or Die učí opak, strach z nepsaní. Funguje tak, že si na začátku nastavíte, kolik slov chcete napsat během jakého časového úseku. Můžete si vybrat obrázek na plochu, hudbu a další vychytávky, které vám tvoření zpříjemní. A pak si určíte svou odměnu (třeba famfáry či nějaký hezký obrázek, který vás potěší) a trest (děsivé zvuky, obrázek pavouků a podobně) a upravíte si další nastavení (možností je tu opravdu hodně – třeba si můžete zakázat, že to vzdáte). 

Když se pustíte do psaní, spustí se časovač a počítají se vám slova. Pokud píšete, je to všechno v pořádku, ale jakmile na delší dobu přestanete, přijdou následky, a to takové, jaké jste si na sebe vymysleli. Jestli jste si například zvolili Kamikaze režim, zlomyslná potvůrka vám třeba prohází všechny samohlásky a všechna vaše práce je ztracená. Poněkud zákeřné, ale nejspíš účinné. Sami si rozhodnete, jaký cukr a bič na vás platí. 

Write or Die není textový editor, slouží pouze pro psaní. Poté, co skončíte, si tedy svůj text můžete zkopírovat a vložit třeba do Wordu a tam si ho upravit podle svého. Tohle oddělení editování a psacího procesu má taky něco do sebe. Někdy radši zkoumáme, jaké písmo se hodí k názvu kapitoly a plýtváme časem. 

Abyste přestali sabotážovat vlastní psaní, nemusíte si na to samozřejmě kupovat aplikaci. Podobné podmínky si můžete vytvořit i doma bez toho, aniž byste na to vynaložili několik stovek. Stačí vám k tomu stopky či časovač na mobilu, vaše sebekázeň, ochota pracovat na sobě a důvtip.

Jestli se vám myšlenka aplikace Write or Die zalíbila nebo máte s něčím podobným zkušenosti, neváhejte mi o tom napsat v komentářích. 😉 Jaký cukr a bič vás popohání? 

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře
  1. Michal Havlíček napsal:

    A tak dvacet babek není až zas tak moc. Jde o to, jak moc účinné to je. Já už podobných hovadinek vyzkoušel tucty a nic nepomohlo. Já bych spíš potřeboval někoho, kdo nade mnou bude stát 24/7 a pleskat mě po hlavě a říkat: Piš, piš, piš, piš….to by mi možná pomohlo 😀 Stejně jako mi to dělávala maminka, když jsem nechtěl dělat úkoly 😀

  2. Bastera napsal:

    To zní opravdu zajímavě, škoda že už není zdarma třeba by me konečně zase nakopla psát 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.