Velký comeback Carrie Soto

Taylor Jenkins Reid se v mém osobním žebříčku velice rychle vyšvihla mezi autory, od kterých bych si přečetla absolutně cokoli, co od teď vydají. V tomhle případě dokonce i příběh o tenise, který jako sport nesleduji, vůbec mě nezajímá, ani ničím neláká k vyzkoušení. Carrie Soto se vrací je autorčiným nejnovějším románem přeloženým do češtiny, který zároveň vyšel i jako audiokniha pod taktovkou vydavatelství OneHotBook, a já u toho i přes pro mě ne tolik atraktivní téma samozřejmě nemohla chybět. Jak se příběh návratu jedné kdysi vynikající tenistky na výsluní vydařil, se dozvíte v recenzi na audioknihu. 🙂

Pro Carrie Soto porážka vždy byla naprosto nepřípustná. Téhle legendární tenistce kdysi přezdívali Válečná sekera nebo naprosto nelichotivě Čubka, protože hrála tvrdě, nelítostně a nezastavila se, dokud nevyhrála všechno, co se vyhrát dalo. Neusmívala se, nepřetvařovala se, s nikým se nekamarádíčkovala, prostě si šla urputně za svým cílem – být nejlepší tenistkou všech dob. A to se jí podařilo. Když kvůli sérii zranění odchází do sportovního důchodu, jejímu rekordnímu počtu grandslamových titulů se žádná z jejích soupeřek ani zdaleka neblíží. O pár let později však sedí se svým otcem a také bývalým trenérem na tribuně turnaje US Open a sleduje, jak mladičká Nicki Chanová vyrovnává její rekord. A protože prohra je něco, co Carrie Soto nepřipouští, nezbývá jí než se v 37 letech vrátit na kurt a vzít si zpět to, kvůli čemu celý svůj život tak tvrdě dřela. Je to ale opravdu všechno jen o tom stanout na vrcholu?

Stejně jako v případě trilogie Medvědín od Fredrika Backmana, který mě přiměl zamilovat se do hokeje, i Taylor Jenkins Reid mě s přehledem už od první kapitoly zaháčkovala tak, že mi na tenise při poslechu skutečně a opravdu záleželo. Pokud si říkáte, že tenis vás moc nebere a Carrie Soto se vrací tedy není nic pro vás, dejte mi nejdřív šanci vás k poslechu nalákat. Jsem si totiž jistá, že nebudete litovat, ať už jste sportovní nadšenec nebo ne. Carrie Soto se vrací totiž není jen příběhem o tenise, ale také o překonávání sebe sama, ambicích navzdory sexismu a společnosti, která má nepříjemnou tendenci vás přetvářet podle svých norem, životních i sportovních výhrách a prohrách a především zranitelnosti. Carrie je sice drsná jako smirkový papír a na kurtu i mimo něj je zvyklá vyhrávat a dřít do padnutí, ale ve svém nitru je ve skutečnosti osamělá, nejistá a ztracená. Mezi největší plusy audioknihy považuji právě duševní vývoj hrdinky a její přerod z nezastavitelné mašiny ve skutečnou šampionku, která si poprvé dovolí být zranitelná a přizná si, že výhra vlastně není tak důležitá, jak si celý život myslela.

Anita Krausová

V Carrie Soto se vrací Taylor Jenkins Reid opět ukazuje, v čem je nejlepší. I tentokrát stvořila naprosto fiktivní celebritu, o které budete při poslechu přesvědčení, že přece tam někde ve skutečném světě musí existovat, že přece Carrie Soto nemůže být jen výplodem něčí představivosti. Vyprávění životních příběhů smyšlených slavných osobností je zkrátka autorčinou doménou. Je v tom tak dobrá, že vás přiměje zamilovat si i takovou na první dojem nepřístupnou ledovou královnu, jako je Carrie. Brzy vám poodhalí i to, co se skrývá pod tvrdou skořápkou – vášeň pro tenis, lásku ke svému otci, osamělost a zranitelnost, pochyby i touhu překonávat vlastní limity. Reid se při psaní inspirovala tenisovou ikonou Serenou Williamsovou a stvořila hrdinku, do které se budete postupně a možná pomalu, ale o to intenzivněji zamilovávat, čím blíže ji budete poznávat. Carrie Soto prostě není možné nefandit.

Jakub Koudela

Carrie Soto se vrací je sice příběhem vyprávěným z pohledu první osoby, tedy Carrie samotné, přesto se však můžete těšit z dvouhlasého audioknižního zpracování. Carriina vyprávění se ujala Anita Krausová, která krásně vystihla hrdinčinu nejen cílevědomost a ostřejší hrany její povahy, ale také její křehkost a zranitelnost. Druhým hlasem audioknihy je Jakub Koudela, který snad už nemůže u žádné z audioknižních děl Taylor Jenkins Reid chybět. Stejně jako v bestselleru Sedm manželů Evelyn Hugo, i zde se ujal role komentátora, hlasatele a předčítače novinových zpráv či článků. Oba interpreti jsou ve svých rolích skvělí, velice dobře se doplňují a přispívají k tomu, že audioknihu vůbec není snadné odložit. K tomu si připočtěte dynamický hudební podkres, který přímo srší energií a přenáší vás na tenisový kurt plný zapálených fanoušků.

Ani tentokrát Taylor Jenkins Reid nezklamala a naopak více než mile překvapila. Carrie Soto se vrací je a není příběhem o tenise, a troufám si tvrdit, že ať už vás tenis baví nebo nebaví, nic to nemění na tom, že vás čeká skvělý audio zážitek. Teď už jen držím palce, aby se audioknižního zpracování dočkala i taková pecka jako Daisy Jones and The Six, která si o zvukovou podobu přímo říká. Co vy na to, OneHotBook? 🙂

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.