Hokej versus lidskost v Medvědíně

Tohle je jen mezi lidmi a hokejem, píše oblíbený švédský spisovatel Fredrik Backman ve svém nejnovějším románu s názvem Medvědín. Já u toho střetu lásky k hokeji se záležitostmi až existenciálního rázu nemohla samozřejmě chybět a pustila si Medvědín do uší. Jak audiokniha z dílny vydavatelství OneHotBook dopadla, se dozvíte v recenzi.

Fredrik Backman je jméno čtenářům a posluchačům audioknih důvěrně známé. Tento švédský autor už má na kontě hned několik vynikajících knih a audioknih, namátkou Muž jménem Ove, Babička pozdravuje a omlouvá seTady byla Britt-Marie. A teď k nim přibyl i Medvědín, příběh, který by se dal označit za typicky backmanovský, ale v mnoha ohledech také jiný a od autora nečekaný. Backman se ve svém vypravěčství posunul zase na vyšší úroveň a Medvědín je toho důkazem.

Medvědín je tónem o něco vážnější než Backmanovy předchozí knihy, ale také propracovanější a hlubší. Je to vlastně sonda do života obyvatel jednoho malého městečka jménem Medvědín, které žije a dýchá jen pro hokej, to vše vyprávěné s backmanovským humorem, neuvěřitelným vhledem do duše jednotlivce i schopností vás dojmout tak, že se rozbrečíte i v autobuse plném lidí. Tohle citové vydírání ale Backmanovi rádi odpustíte, protože s každou knihou je lepší a lepší.

Tentokrát nás Backman seznámí s celou řadou postav. Je tu sedmnáctiletý Kevin, nadaný hokejový hráč se zářnou budoucností, jeho nejlepší kamarád Benji, který by se za vás porval do krve a který skrývá svou homosexuální orientaci, nesmělý a talentovaný Amat, který žije v sociálně slabší čtvrti, Peter Andersson, ředitel místního hokejového klubu, jeho dcera Maya, která je zamilovaná do hudby a do Kevina, Mayina nejlepší kamarádka Anna… Jak pronikáte do životů celé plejády postav, poodhalujete jejich bolístky, malá vítězství a radosti, jejich touhy i boje. Poznáváte skrze ně také Medvědín, malé město uprostřed lesů, které se může pyšnit snad jen hokejem. Hokej tu milují všichni a je pro ně více než pouhou hrou. Aby se nepříliš dobrá ekonomická situace města zlepšila a její obyvatelé získali více pracovních příležitostí, musí junioři vyhrát za každou cenu nadcházející mistrovství a přilákat tak investory. Jenže dojde k něčemu, co obyvatele Medvědína postaví před zásadní volbu a otázku, co je správné. Výhra v hokejovém mistrovství najednou získává úplně jiný význam.

Medvědín předkládá příběh na Backmana nebývale syrový a realistický, o to však závažnější a dotýkající se nás samotných. Lidskost a touha dělat něco srdcem, protože to máme rádi, je tu postavena proti hře, v níž se jednotlivci stávají až fanatickou skupinou fanoušků, která je s to bránit své „vlastní“ za každou cenu, ať už je to morálně správné nebo ne. Láska ke hře tu stojí v přímém kontrastu k ziskovosti hry a nemilosrdnosti mašinérie, která semele a s radostí využije všechny, kteří k vydělávání peněz slouží. Backman vám dovolí nahlédnout také do rodin a rodinných i jiných vztahů mezi lidmi v celé jejich komplexnosti od rodičů bránících své děti, zápolení s homosexualitou a vlastní identitou, síly přátelství, touhy vypracovat se a obětovat svému snu cokoli až po hloupé mladistvé frajeření, které se promění v noční můru na celý život.

Backman však navzdory závažněji laděným tématům zůstává laskavým vypravěčem, který si hraje se slovy, dojímá vás, ukazuje vám to radostné i to smutné a nezapomíná nacházet humor i tam, kde bychom ho nečekali. Medvědín je hluboce lidským příběhem se všemi plusy i mínusy naší existence.

Po Janu Vlasákovi a Valérii Zawadské přebírá žezlo v interpretaci Backmanových audioknih zkušený Pavel Soukup a opět musím pochválit výber vydavatelství OneHotBook. Soukup a Backman jsou vynikající kombinací, navíc se mi Pavel Soukup jeví přesně jako ten typ vypravěče, který se výborně hodí do sportovního prostředí, ale zároveň si poradí i s emocionálními pasážemi (ano, proslulé backmanovské hraní na city, ve kterém je autor mistr), humorem, osobitým autorovým stylem vyprávění i závažnými tématy románu (o kterých vám nebudu prozrazovat nic bližšího a nechám vás je objevit sami pro sebe). V Medvědíně dostal Soukup prostor a jeho interpreatace zde naprosto přesvědčivě umocňuje vše, co vám tento příběh může nabídnout. Párkrát jsem se sice lekla, když znenadání vykřikl „PRÁSK“ a taky jsem musela několikrát zadržet slzavé údolí nebo chuť nadávat některým postavám, ale co naplat, je prostě tím pravým interpretem pro tuto audioknihu.

Nesmí chybět ani hudební doprovod jednotlivých kapitol, který má nejen sportovní ladění ve stylu píšťalek a hokejového fandění na tribunách, ale i temnější a vážnější tóny. Hudba tak úspěšně dokresluje atmosféru audioknihy a umocňuje prožitek z poslechu.

Vzato kolem a kolem, Medvědín rozhodně nesmí ujít všem fanouškům Fredrika Backmana, a vlastně ani příznivcům dobrých audioknih. Backman totiž svým způsobem vypráví o každém z nás. 

P.S. Děkuji OneHotBook za další „backmanovku“. 🙂

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.