Proč jste tu Vaši knihu ještě nenapsali?

Nedávno mě překvapilo zjištění, kolik lidí by rádo jednou napsalo knihu. Já vím, jsem také jedna z nich. Myšlenka je to vskutku lákavá. Proč ale naprostá většina těchto ambicí ztroskotá?

Napíšete úžasný příběh, zaběhnete s rukopisem do vydavatelství a hurá, kniha je na světě a z vás je spisovatel. Jak jednoduše to zní. Realita ale za touto představou pokulhává a skučí bolestí. Kdyby to bylo takhle prosté, jsme spisovatelé všichni.

 I já jsem se už nesčetněkrát pustila do psaní románu. Kdybych měla ty pokusy spočítat, všechny prsty, co mám, by mi na to nestačily. Dopsala jsem však jen jeden jediný (a radši se k němu nehlásím). Dobře, párkrát jsem si vylámala zuby a už vím, jak směšné bylo myslet si, že to zvládnu jen tak lusknutím prstů. Co je ale tím největším nepřítelem všech rádoby spisovatelů?

Pochybnosti, přátelé (a nejen ony, překážek je mnohem víc, než by se nám líbilo). Děsivé pochybnosti, které vám neustále našeptávají: Tohle je teda pěkná blbost. Bude to vůbec někdo číst, kromě tvé matky? Proč se na to nevykašleš a neděláš radši něco užitečného?

Jak s nimi ale zatočit? Pár tipů bych měla:

1. Snižte svá očekávání. Nepíšete přece proto, abyste získali Pulitzera. (A jestli ano, té myšlenky se honem zbavte). Psaní je především zábava, jak pro vás, tak pro čtenáře.

2. Nepřemýšlejte, pište. Neberte psaní ani sebe příliš vážně. Jen to brzdí vaši kreativitu. Bavte se a užívejte si tvůrčí práce.

3. Odměňte se. Malá pochvala přece ještě nikomu neuškodila. Potěší vás, motivuje vás.

4. Věřte si. Napoprvé ještě nikdy nikdo knihu nesepsal (no dobře, někdo možná ano, ale to neznamená, že to tak bude u všech). Prostě pište a pište, neohlížejte se na nic a na nikoho, nechte se vést intuicí a ono z toho něco vznikne. Dopilovat k dokonalosti to můžete až při editování.

5. Nenechte se zastrašit. Ať si vaše podvědomí žvaní, co chce. Vy si tu přece plníte sen a nepotřebujete, aby vám do toho někdo kecal. 🙂

Jaké jsou Vaše zkušenosti s psaním? Dokončíte vždycky, co začnete? 😉

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře
 1. Skvelý článok! Opäť som mala menšie pochybnosti, tak som sa sem vrátila a niektoré články si znovu prečítala. Veľmi mi pomohli.
  Snažím sa to nevzdávať, ale mám dojem, ako keby ma všetky vydavateľstvá úplne ignorovali. Odozvu od čitateľov na internete aj mám, však väčšina z nich napísala recenzie na svoje blogy, ale ak pošlem niekam rukopis, zbytočne čakám, že sa mi niekto ozve. Už som z toho niekedy unavená, a tak na to kašlem, opäť idem písať a myslím iba na to, ako písanie zbožňujem, a potom zase rozmýšľam nad tým, že to niekam pošlem… takto sa opakuje celý cyklus a ja mám potom pocit, že ani nemá cenu to niekam posielať.

  • Děkuju, vždycky mě potěší, když myšlenka blogu splní účel. 😉
   Určitě se nevzdávej. Jestli to chápu dobře, tak jednu těžkou etapu už máš za sebou – napsala jsi knihu. Teď tě čeká ta druhá – dostat ji k lidem. S českým knižním trhem je to komplikované. Ročně tu vychází desítky tisíc knih, většina z nich je od autorů ze zahraničí a určité procento od těch českých. Prorazit zkrátka není jednoduché. Vydavatelství jsou zavalená rukopisy od spousty jiných aspirujících spisovatelů.
   Přemýšlela jsi třeba o self-publishingu? Nebo nějakém projektu na https://www.startovac.cz/ nebo třeba http://kreativcisobe.cz/? I to může být řešení, když vše ostatní selže. 😉
   Přeju hodně štěstí!

   • Tak ja píšem fantasy príbeh, čo si myslím, že je u nás ešte horšie. Takých, akoby sa u nás vydavateľstvá stránili a vydávajú len zahraničné. O self-publishingu som veľmi neuvažovala, lebo ako e-book to vydávať nechcem, však ak niekto chce, ako e-book mu to pošlem aj zadarmo, a zase vydať normálne papierovú knihu, na to by som musela mať dosť peňazí. Jednu ponuku som už na vydanie mala, ale tam odo mňa žiadali také podmienky, že lacnejšie by ma fakt vyšlo, keby som si to vydala sama.

    • Je to komplikované, podmínky na našem knižním trhu nám moc nepřejí. :-/ Už mě napadá snad jen udělat si dobré jméno v literárních soutěžích a pak oběhnout vydavatelství specializující se na fantastiku… Hlavně to nevzdávat, člověk nikdy neví. 😉

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.