Post Secret – svěřte se nebo se inspirujte

Frank Warren dostal nápad – vyzval několik lidí, aby anonymně napsali na pohlednici své tajemství, které ještě nikdy nikomu neřekli. Teď je z něj sběratel tajemství, vlastní více než půl milionu pohlednic a stal se úspěšným bloggerem. Ta náhlá inspirace změnila život nejen jemu, ale i tisícům jiných. Nedávno jsem narazila na jeho přednášku na TED.com a jeho příběh mě zaujal hned z několika důvodů. Za prvé si mě získal tím, jak svůj nápad využil na 100% a vytvořil kolem sebe komunitu lidí, kteří mají co říct, ale z mnoha důvodů se toho bojí. Jak sám říká, tajemství v sobě skrývají lidské příběhy, osudy, tužby, odráží naše já. Mohou být smutná, vtipná, směšná nebo šokující.

To mě vede k mému druhému důvodu. Tajemství jsou neskutečně inspirativní. Stačí se podívat na domovskou stránku Franka Warrena, kde si můžete pohlednice prohlédnout: http://www.postsecret.com/ nebo archiv webu: http://postsecretarchive.com/. Časy, kdy lidé posílali obyčejné pohlednice je pryč – teď si s nimi rádi pohrají, takže každá z nich je nezaměnitelná.

A třetím důvodem je, že my pisálkové můžeme najít v tajemstvích spoustu inspirace k našim textům. Vyberte si třeba pohlednici, která Vás zaujala, a postavte na ní zápletku Vaší povídky či románu. Přečtěte si tajemství a pokuste se představit si, jaký asi člověk, který ho napsal, je ve skutečnosti. Není to skvělá pomůcka k tvorbě postav? A způsobů, jak si s tajemstvími pohrát, je celá řada. Můžete se také připojit a svěřit se se svým tajemstvím nebo popřemýšlet nad tajnůstkami ostatních. 🙂

*Pro zájemce o Frankovu přednášku z TEDu sem dávám odkaz: TED talk – Frank Warren. Video je bohužel v angličtině, české titulky zatím nejsou k dispozici. V menu videa si lze navolit titulky v jiných jazycích, je mezi nimi i slovenština.

Inspirovala Vás některá tajemství? Chcete se svěřit? 😉

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.