Poirot se dovolené nedočká

Pomalu se blíží čas dovolených a slunění se někde u rybníka nebo ještě lépe, u moře. Jestli ale existuje někdo, kdo si nikdy neužije svátky, poklidné cestování, ani řečenou dovolenou, je to Hercule Poirot. I tentokrát, když se vydal k moři za odpočinkem, ho Agatha Christie nenechala vydechnout a přichystala mu další vraždu k vyřešení. Jak audiokniha Zlo pod sluncem, novinka od vydavatelství OneHotBook, dopadla, se dozvíte v audioknižní recenzi.

Nejslavnější inspektor s pěstěným knírem Hercule Poirot už se v OneHotBook začíná pomalu rozehřívat, a to doslova. Zlo pod sluncem je již třetí vydanou audioknihou z pera mistryně detektivního žánru Agathy Christie. Po Vraždě v Orient ExpresuVánocích Hercula Poirota se belgický detektiv vydává za teplem a odpočinkem k moři na malý odlehlý ostrůvek v Lamanšském průlivu. Jenže pak někdo zavraždí bývalou herečku Arlenu Marshallovou a Poirot musí rekreování zanechat a pustit se do toho, co umí nejlíp – vyšetřování a prohlédnutí lidských charakterů, tužeb a motivů skrz naskrz.

Agatha Christie je vskutku spisovatelkou s velkým S. Nejdříve vám ve Zlu pod sluncem představí jednotlivé postavy, které umí pár řádky dialogu charakterizovat tak, že si je rozhodně nebudete plést. Ukáže vám místo, které se celá “hra” bude odehrávat – v tomto případě je to odlehlý ostrov a tedy geniální zasazení budoucího vyšetřování vraždy, protože podezřelý je každý dočasný i stálý obyvatel hotelu. Poví vám také o záměru Poirota odpočívat. No a pak se stane vražda a vy jste zataženi do víru událostí, výpovědí a Poirotova umu. Děj žene kupředu jediná otázka: Kdo zavraždil Arlenu Marshallovou a proč? Rozluštit celou záhadu nebude jednoduché, protože o sprovození Arleny ze světa by se s radostí ucházel snad každý z hostů, ať už z jakýchkoli důvodů. Když však čtete román z pera Agathy Christie, můžete si být jisti, že vám odpověď vyrazí dech, a stejně tak i samotný Poirot a jeho dedukce.

Stejně jako v případě dvou předchozích audioknih “poirotovek” z dílny OneHotBook, i tentokrát se interpretace zhostil naprosto famózní a s Poirotem již neodmyslitelně spjatý Lukáš Hlavica. No schválně, dovedete si už v roli vypravěče představit někoho jiného? Já tedy ne. Hlavicovi prostě tenhle žánr sedne, nemluvě o tom, jak si umí poradit s Poirotovou povahou, která se ráda nad lidmi menšího intelektu ušklíbá a pronáší lehce ironické poznámky. Kromě toho si Hlavica také vždy pohraje i s postavami vedlejšími, jejichž promluvy svým hlasem zdárně karikuuje a pomáhá tak mluveným slovem vykreslit jejich charaktery. Takto o své úloze vypravěče audioknižních “poirotovek” hovoří sám Lukáš Hlavica: „U Agathy Christie je bezvadné, že charaktery velmi zřetelně vyhraní, už tím, jak jsou jejich promluvy stavěné, text je v tomto návodný a je díky tomu jasné, jak povahu naskicovat výraznější barvou. Když příběh čtu a zpracovávám, odehrává se mi v hlavě film – ty postavy nějakým způsobem vidím. A díky tomu vzniká i konkrétnější představa dané figury. Je to tedy spíše otázka spontánního citu, přičemž svou interpretaci potom před mikrofonem režisérovi nabízím tím, jak to čtu. On s ní buď souhlasí – což je ve většině případů –, nebo mi řekne, že mám třeba hlasovou charakterizaci ještě víc posílit, aby to bylo úplně jasné. Vždycky se snažím to nezkazit, příběh předat, a ne na textu ,exhibovat‘. U interpretace je vždycky klíčové, aby se napsané slovo – písmena řazená za sebou – zvedlo z papíru a stalo se duší a tělem. To je nejpodstatnější.“

Hlavicův parádní projev doprovází již klasicky originální hudební doprovod, tentokrát čistě klavírní, který je příjemně prázdninový až ležérní. Při jeho poslechu vám v představivosti vyvstane obraz hotelové restaurace, kde si právě dopřáváte večeři a drink, zatímco v rohu vám k tomu hraje zkušenný pianista.

Tuhle audioknižní jednohubku (poslech trvá osm hodin) si užijí nejen milovníci detektivního žánru, uštěpačného Poirota či děl Agathy Christie, ale jednoduše každý, kdo má rád dobrý příběh, na jehož konci se nechá od autora překvapit. A dobrou zprávou je, že OneHotBook se po Zlu pod sluncem s Herculem Poirotem rozhodně nemíní loučit, k vydání se chystá hned několik dalších klasických detektivek v hlavní roli s naším oblíbeným Belgičanem. Máme se tedy na co těšit. 🙂

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.