Ani o Vánocích nemá Poirot klid

Slavný detektiv Hercule Poirot je jedním z těch lidí, kteří si kvůli své inteligenci a nepostradatelnosti pro druhé nikdy neužijí poklidné svátky. Vrahové se totiž nezastaví ani o Vánocích, a tak musí Poirot opět řešit vraždu a zapomenout na večer strávený u vánočního stromku a popíjení horkého punče. Jak druhá audiokniha s Poirotem pod taktovkou vydavatelství OneHotBook dopadla, se dozvíte v recenzi. 

Po vynikající Vraždě v Orient Expresu přichází OneHotBook s další lahůdkou pro milovníky detektivek, zvláště těch příjemně starosvětských z pera mistryně žánru Agathy Christie. A protože se blíží Vánoce, zastihneme našeho oblíbeného detektiva Hercula Poirota v Anglii v předvečer svátků, jenže navzdory příjemným očekáváním oddechu a pohody ho nic takového nečeká. Místo toho musí zpět do práce a hledat vraha Simeona Leea, bohatého starce krutého a bezcitného charakteru, který na své sídlo pozve své syny s manželkami. Mohlo by se zdát, že se jedná o jakékoli rodinné setkání o svátcích, kdyby však Leeova rodina neměla mezi sebou tolik sporů, sváru a nenávisti. Není tedy až tak překvapivé, že tomuto muži přímo v domě někdo podřízne hrdlo. Otázka spíše zní: Kdo to udělal a proč? A proč vlastně stařec sezval celou svou znesvářenou rodinu?A to je přesně úkol pro Hercula Poirota.

Agatha Christie umí své figurky na šachovnici rozestavět přímo mistrovsky, stejně jako Hercule Poirot dokáže vidět pod povrch věcí a lidské povahy. Máme tu opět příjemnou detektivní jednohubku, která čítá nějakých osm hodin poslechu, a klasickou záhadu „zamčeného pokoje“, nebo spíše v tomhle případě záhadnou vraždu, kterou spáchal někdo z členů rodiny přítomných v domě Simeona Leeho. Není kam se schovat, zvláště ne před Poirotem, který musí rozplést předivo výpovědí, událostí i lží a odhalit pravdu. Poslech uteče jako voda a Agatha Christie opět prokáže, proč jsou její detektivní příběhy tak oblíbené – na konci vás čeká překvapivé odhalení naservírované zdvořilým, i když trochu sarkastickým Poirotem, které jste vážně nečekali. A přesně tak to má u správné detektivky být.  

Stejně jako v případě Vraždy v Orient Expresu jsou i Vánoce Hercula Poirota jednohlasou audioknihou, jejíž interpretace se zhostil vynikající Lukáš Hlavica. Bylo by zbytečné psát, že Hlavica nemá konkurenci a poirotovské příběhy v jeho podání jsou splněným snem každého fanouška dobré detektivky i dobré audioknihy. Opět podává skvělý výkon, dává si záležet, aby rozlišoval mezi jednotlivými postavami, pečlivě vykreslil atmosféru strachu, nenávisti i pomstychtivosti a také suchý britský humor, který Agatha Christie zkušeně schovala do textu i do Poirotových bonmotů. 

O tom, jak pečlivě Hlavica pracuje s textem a uvažuje o něm (a také jak se vlastně stává samotným Poirotem), se můžete přesvědčit v jeho komentáři: Vánoce Hercula Poirota se odehrávají na anglickém venkově, kde sesejde okruh širší rodiny a podezřelí jsou opět všichni, takže bylo nutné rozlišovat jednotlivé polohy. U Agathy Christie je každopádně bezvadné, že charaktery velmi zřetelně vyhraní už tím, jak jsou jejich promluvy stavěné, text je v tomto návodný a je díky tomu jasné, jak povahu naskicovat výraznější barvou. Když text čtu a zpracovávám, odehrává se mi v hlavě film – ty postavy nějakým způsobem vidím. A díky tomu vzniká i konkrétnější představa dané figury. Dívám se na to jako na šachovnici, skoro až ,poirotovsky‘ se dá říct, jako na mozaiku, která se postupně skládá, takže u některých postav má člověk větší jistotu, že jejich náturu trefí okamžitě. Pokud je postava neurčitější, záhadnější, je v hlasové charakteristice nutné volit pastelovější odstín. To se pak samozřejmě v průběhu malinko proměňuje během jejich konfrontací – když máte dva robustní hlasy dvou mohutných mužů, je třeba pro dialog u jednoho výraz ještě posílit a u druhého na ,huňatosti‘ hlasu trošku ubrat, což se taky dá řešit tempem a tempo-rytmem řeči.“

Nechybí ani tématicky laděná obálka s Lukášem Hlavicou jakožto Herculem Poirotem ve vánočním hávu a hudební doprovod nahrávek, který z veselé na klavír hrané vánoční písně postupně přechází ve vážnější variace a graduje až k samotnému závěru, přičemž ta původní vánoční melodie se proměňuje v cosi sarkastického. 

Fanoušky Agathy Christie a audioknižních zpracování jejích děl určitě potěší, že se dočkáme i dalších poirotovských případů. Na jaře se chystá i audiokniha Zlo pod sluncem. Do té doby můžete naposlouchat Vánoce Hercula Poirota a Vraždu v Orient Expresu a připravit se tak na další báječný nášup. 

Doufám, že si užijete Vánoce víc než chudák Poirot. 🙂

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.