Overlook s Danem ještě neskončil

Dumali jste někdy nad tím, jak vypadal život malého Dannyho Torrence potom, jaké hrůzy on a jeho rodina zažili v hotelu Overlook? Po třiceti šesti letech od vydání slavného hororu Osvícení se Stephen King konečně rozhodl poskytnout fanouškům odpověď v pokračování s názvem Doktor Spánek. Kromě knižního vydání se díky OneHotBook můžete pustit také do poslechu audioknihy, což jsem udělala já. Jak se audiokniha povedla, se dozvíte v recenzi.

Na takové kultovky jako Osvícení (audioknižní recenze zde) se navazuje těžko, ale jestli si něco tak troufalého a nelehkého může někdo dovolit, je to král hororu Stephen King. Vždyť ten chlapík sám sebe vepsal do knihy jako postavu (fanoušci Temné věže vědí). Přiznám se, že nejsem zrovna příznivcem oživování starých klasik, všelijakých prequelů, sequelů a remaků, protože jen málokdy to dopadne dobře, natož uspokojivě, jak ukazuje tenhle neblahý nejen hollywoodský trend. Na Doktora Spánka jsem ale byla zvědavá, protože Stephen King zkrátka umí. Navíc tenhle matador nikdy nepsal pro peníze, ani si neliboval v otrockých službách svým čtenářům.

Bude se vám tedy Doktor Spánek líbit? Záleží na tom, co od něj čekáte. Je to tak trochu jako s Kingovou detektivní trilogií v hlavní roli s Billem Hodgesem (Pan Mercedes, Právo nálezce a Konec hlídky) – každý díl je úplně jiný a spojují je jen protagonisté a stejná či podobná témata. Pokud se tedy těšíte na druhé Osvícení, může vás čekat zklamání. Pokud naopak hledáte odpovědi na již zmíněné otázky, co se stalo s Torrencovými po Overlooku a jak to bylo dál s Danovým osvícením, ale jinak necháváte mysl otevřenou a očekávání na uzdě, Doktor Spánek pro vás bude to pravé.

Od té zimy v hotelu Overlook uběhlo čtyřicet let a Dan Torrence už dávno není malý Danny. Je již zralý muž a začátek příběhu ho zastihne na úplném dně. Osvícení pro Dana nikdy nebylo nic příjemného, nepomohl ani traumatický zážitek v Overlooku a ani to, že zdědil Jackovy sklony k alkoholismu a záchvatům zuřivosti. Z úplného dna se buďto propadnete tam, odkud už není návratu, nebo se vám nějak podaří se odrazit a vyškrábat se pracně a pochroumaný zpátky. Dan se rozhodne s alkoholem skoncovat a přestěhuje se do zapadlého maloměsta, aby zde začal znovu. Jako přezdívaný Doktor Spánek v místním hospicu využívá své osvícení, aby umírajícím ulehčil odchod na onen svět. Netuší však, že s ním brzy naváže telepatické spojení dvanáctiletá dívka Abra s prosbou o pomoc. Zlo má totiž mnoho podob a vždy je více než ochotné přiživovat se na úkor druhých, ať to stojí, co to stojí. A můžete si být jistí, že o Overlooku ještě bude řeč, i když trochu jinak, než byste čekali.

Stephen King čerpá v díle Doktor Spánek ze svých osobních zkušeností s démonem alkoholu a vyčerpávajícím bojem s ním, což se odráží na poutavosti a autentičnosti popisů Danova dospělého života. King tak neúprosně vráží klín do optimistických představ, které míváme po dočtení většiny příběhů (znáte to: a žili spolu šťastně až do smrti…). Realita však většinou mívá jinou představu, stejně jako čtenáři a posluchači audioknih mívají jiná očekávání a vkus. Některé příběhové linky mě zajímaly více než jiné (Abra a Dan více, Pravý rod živící se „párou“ neboli osvícením dětí už méně), ale vzato kolem a kolem, Doktor Spánek nabízí svižný a mrazivý děj a hlubší proniknutí do mytologie osvícení, tedy schopností, které zdaleka nemá jen Dan Torrence.

Stejně jako u audioknižního Osvícení se interpretace Doktora Spánka zhostil Petr Jeništa a vydavatelství OneHotBook. Narozdíl od svého ikonického prvního dílu není Doktor Spánek tak komorním a uvádí posluchače do mnohem širšího světa o mnoha aktérech. Přesto vyprávění jeden interpret sluší a audiokniha tak zdárně navazuje na to, co tak dobře fungovalo v Osvícení. I zde si Jeništa pohrává s hlasy postav a přivádí zpět šíleného Jacka, moudrého Dicka Halloranna či Dannyho dávného ne zas tak imaginárního kamaráda Tonyho a přidává k nim celou plejádu dalších aktérů. Přednes Petra Jeništy také doplňuje znepokojivý hudební podkres a atmosférické zvukové efekty jako výkřiky, ozvěna či zaříkávání Pravého rodu. Líbí se mi, když si tvůrčí tým s výslednou audioknihou umí pohrát a umocnit zážitek z poslechu. O hororech to platí dvojnásob.

A kdybyste náhodou ještě Kingových příběhů neměli dost, můžete zhlédnout i filmovou adaptaci Doktora Spánka z roku 2019 v režii Mikea Flanagana a v hlavních rolích s Ewanem McGregorem jakožto Danem Torrencem a Rebeccou Fergusonovou jako záporačkou Kloboukovou Rose. Prý se povedl. 🙂

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.