Audioknižní King: Zlo v hotelu Overlook

Nevím, zda je kultovnější horor Stephena Kinga nebo filmová adaptace Stanleyho Kubricka, každopádně když se řekne Osvícení, každý zpozorní. A konečně máme díky vydavatelství OneHotBook šanci se ke Kingově předloze opět vrátit a tentokrát si ji pro změnu pustit do uší. Jak se audiokniha vydařila, se dozvíte v recenzi.

Kubrickův film jsem kdysi dávno viděla (na tu scénu s maniakálním Jackem Nicholsonem se sekerou nikdy nezapomenu), ale vždycky jsem si chtěla přečíst Kingův román. Jednak je Stephen King jedním z mých nejoblíbenějších autorů, takže bych si od něj s chutí přečetla i nákupní seznam, ale také jsem byla zvědavá, jak moc se filmová adaptace liší od své knižní předlohy. Kingova nechuť ke Kubrickově dílu je už známý fakt, stejně jako četné změny oproti původnímu románu. Když tedy vydavatelství OneHotBook oznámilo, že chystá audioknižní zpracování Osvícení, velmi mě to potěšilo.

Kingovi fanoušci možná vědí, že Osvícení je třetím románem krále hororu (hned po Carrie a Prokletí Salemu) vydaným v roce 1977. Už zde se ale do vyprávění zřetelně promítá Kingova fascinace zlem v různých podobách (i tady především zlem lidským), kterou později dovedl k dokonalosti ve svých dalších dílech (pro mě osobně především v monstrózním románu To).

Spolu s rodinou Torrencových se přesuneme do luxusního a historického horského hotelu Overlook, kde má Jack nastoupit jako správce hned po skončení turistické sezóny. Doufá, že zde dopíše svou divadelní hru a dá svůj život konečně do pořádku. Jakožto nevyléčený alkoholik se sklony k cholerickým násilnickým výbuchům, na které doplatil ztrátou zaměstnání učitele, má hodně na čem pracovat. Jeho manželka Wendy zase doufá, že si v hotelu odpočine a podaří se jí zlepšit narušené rodinné vztahy. A pětiletý Danny? Ten zase doufá, že bude mezi jeho rodiči všechno dobré, přestanou pomýšlet na rozvod a on si bude moci užít trochu toho dětského dobrodružství a legrace v obrovském prázdném hotelu. Jenže Danny je „osvícený“ a místo dobrodružství ho čeká jen hrůza v podobě děsivých zjevení a zla číhajícího na tomhle nelidském místě.

(Nejen) rodinné peripetie Torrencových střídavě sledujeme perspektivou Jacka, Wendy i Dannyho, což Kingovi umožňuje ponořit se hluboko do charakterů a myšlenkových pochodů jednotlivých postav, rozehrát tuhle komorní partii se třemi figurkami, v níž si Torrencovi řeší každý to své, ale zároveň má vše dopad na jejich rodinný život a vlastně i přežití obecně. A sledovat postupné propadání Jacka šílenství a jeho boj se sebou samým je lahůdka, protože tohle je přesně to, co King umí opravdu mistrně. Nakonec ani není jisté, jestli má Osvícení jednoho hlavního hrdinu, nebo rovnou čtyři: všechny tři Torrencovy a samozřejmě i hotel Overlook.

Tahle audiokniha by klidně mohla být vyprávěna třemi interprety, každý hlasem jednoho z Torrencových, vydavatelství OneHotBook se ale nakonec rozhodlo jen pro jednoho. Celých devatenácti hodin a pár minut se zhostil Petr Jeništa, a musím říct, že se ta volba vyplatila. Osvícení je skutečně komorním příběhem a jeden hlas místo tří nebo čtyř mu sluší. Navíc je znát, že Petr Jeništa čtení silně prožíval, takže jeho přednes posluchače úplně strhne a řádně vyděsí. Během těch dramatičtějších pasáží jsem se bála, ale nemohla jsem se odtrhnout.

Četbu Petra Jeništy navíc doplňuje geniální práce se zvuky, která zní na pozadí Jeništova hlasu. Někdy je to jen takový tichý znepokojivý hudební podkres, jindy zvukové efekty (třeba z toho s hotelovým výtahem se mi zježily všechny vlasy na hlavě) či hlasy odrážející se ozvěnou ve vzpomínkách nebo vnitřním monologem nějaké postavy. Tohle vám velmi efektivně brnká na nervy a udržuje vás v napětí po celou dobu poslechu. OneHotBook v tomhle ohledu zašlo ještě dál a hororový žánr v audioknize pořádně vyšperkovalo.

Stephen King mě opět nezklamal a jeho Osvícení je v audioknižním zpracování vynikající. Už se těším na další kingovky do uší. Že by OneHotBook navázalo pokračováním s názvem Doktor Spánek, v němž je Danny již dospělým mužem, a které jsme nedávno mohli vidět v kinech s Ewanem McGregorem v hlavní roli? Ano, prosím! 🙂

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.