Ingredience dobrého příběhu

Andrew Stanton je jeden z tvůrců Hledá se Nemo, Wall-E a Toy Story, šťastlivec, který má možnost podílet se na animovaných filmech Pixaru, v které já osobně vidím továrnu na sny. V přednášce na TED.com, kterou jsem nedávno shlédla, mluví o základních stavebních kamenech příběhů a doplňuje je svými zážitky, ukázkami z filmů a myšlenkami. Pokusím se shrnout jeho přednášku do několika bodů. Snad pro Vás budou stejně inspirativní jako pro mě.

 

1. Vyprávění příběhů je vyprávění vtipů. Vypravěč by měl znát pointu.

2. Všichni toužíme po potvrzení, že naše životy mají smysl. Ono potvrzení lidé hledají v příbězích, mnohdy aniž by o tom věděli. Porovnáváme své život s příběhy, sebe s postavami. Proto i Váš příběh by měl čtenáři něco dát, něco navíc, co ho obohatí, donutí k zamyšlení.

3. Zaujměte čtenáře. Donuťte ho, ať se o příběh a Vaše postavy emocionálně zajímá.

4. Slibte čtenáři, že ten příběh má cíl, smysl, že někam míří. A pak ten slib dodržte. Vaším cílem je, aby čtenáři nelitovali času, který nad Vaším příběhem strávili.

5. Neservírujte nic na stříbrném podnose. Čtenáři si chtějí dát 2 a 2 dohromady. Nedávejte jim rovnou 4, ale trochu je potrapte. Když někdo nedopoví větu, chceme ji dokončit. Nemůžeme si pomoct, je to naše přirozenost. Takhle to funguje i v příbězích.

6. Příběhy jsou nevyhnutelné, pokud jsou dobré, ale určitě ne předvídatelné. Nějaká záhada, tajemství, zapeklitost Vašemu příběhu neuškodí. Právě naopak.

7. Dobře vykreslená postava musí mít „páteř“. Nějaký cíl, něco, co ji pohání kupředu, co ji definuje, čím je. Touha po něčem ji vede k volbám, které mohou být dobré stejně jako špatné. Nikdo nechce číst o dokonalých lidech.

8. Změny jsou pro příběh klíčové, protože stejně jako postavy v knížce či filmu se i my neustále učíme, měníme, vzděláváme, rosteme. Pokud je příběh statický, odumře. Život nikdy není statický.

9. Vzbuďte v čtenáři očekávání. Přinuťte ho, aby se neustále ptal: Co se stane příště? 

10. A nakonec tajnou ingrediencí, kterou by podle Andrewa Stantona každý příběh měl mít, ale jen málo ho doopravdy má, je vyvolat zázrak. Zázrak nevzniká uměle a dát druhému člověku ten pocit úžasu, okouzlení a ohromení je umění, které je vzácné. Možná proto je opravdu výjimečných příběhů pomálu.

Co si o tom myslíte Vy? Souhlasíte s Andrewem? Chybí Vám tu něco? 😉

 

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.