Groteska života v audioknize Úzkosti a jejich lidé

Už si myslíte, že víte, co od švédského spisovatele Fredrika Backmana očekávat (moře slz a dojímání, mimo jiné), a on vzápětí vydá knihu, která vám ukáže, že jste neměli ani ponětí. Nový román Úzkosti a jejich lidé se totiž od předchozí duologie Medvědín a My proti vám, a částečně i všech předchozích „Backmanovek“, už nemůže lišit víc. Já si ho pustila v audioknižní verzi od vydavatelství OneHotBook. Více v recenzi na audioknihu.

Úzkosti a jejich lidé je, věřte tomu nebo ne, bláznivou komedií, a zároveň hlubokou psychologicko-sociologickou sondou, groteskou, detektivkou a filozofickým zamyšlením. Do poslechu jsem se pustila nepolíbená, jen jsem si přečetla krátký popisek děje a víc nad tím nepřemýšlela. Vidím jméno Backman a automaticky už sahám po audioknize. Jen mě trochu udivila ona téměř až detektivní zápletka v popisku, protože tu bych od tohohle proslulého citového vydírače, který ze mě vymáčkl už tolik slz, rozhodně nečekala. Vůbec jsem tedy netušila, jak velké překvapení mě čeká. Skoro bych až řekla, že čím méně o zápletce víte, tím lepší zážitek z poslechu.

Nebudu tedy o ději prozrazovat víc, než je nutné. Představte si, že jste na prohlídce bytu a spolu s několika dalšími zájemci si procházíte pokoje, když vtom dovnitř vpadne „to pako s pistolí“ a z vás se stane rukojmí. Jenže nic není takové, jak se jeví na první pohled, což brzy zjistí policisté, kteří politováníhodný incident vyšetřují. Tak především se zločinec někam vypařil a zdá se, že lže buďto jeden z vyslýchaných, nebo všichni. Někdo přece musí vědět, kde se pachatel ukrývá…

Úzkosti a jejich lidé nejvíce připomíná matrjošku. Z té velké náhle vyskočí o něco menší a z té zase další a další a pokaždé vás to potěší a mile překvapí. Čeká vás zážitek plný objevování nečekaných spojitostí, což je proces pro posluchače vždy potěšující, protože vytváří dojem, že se na vyprávění sami podílí. Backmanova novinka má mnoho zvratů, jako by to skutečně byla detektivka, ale jen jedna nálepka k popisu tohoto příběhu zkrátka nestačí. Detektivní aspekt je jen jednou z matrjošek uvnitř matrjošky.

Po mnohem vážnějším tónu dvou předchozích audioknih z Medvědína se tak Backman vrací zpět ke kořenům, k odlehčenějšímu a humornému tónu Muže jménem Ove, Babička pozdravuje a omlouvá se či Tady byla Britt-Marie. A i když jeho humor v Úzkosti a jejich lidé hraničí až se ztřeštěností a groteskou, ani tentokrát nemá komediální stránka příběhu pouze pobavit. Backman jde jako vždy na dřeň a zamýšlí se nad životem obecně, lidskými osudy, dospělostí, úzkostmi, hypotékami, nábytkem z IKEA a vůbec nad vším tím matoucím marastem, kterým se denně prodíráme a jakožto dospělí jedinci se musíme tvářit, že tomu všemu perfektně rozumíme, zatímco se v tom ve skutečnosti spíše plácáme. Co věta, to perla o životě, až budete žasnout, kolik pravdy na tom všem je a kam na to Backman chodí. Hodně také napoví samotný název audioknihy: nikoli Lidé a jejich úzkosti, ale naopak Úzkosti a jejich lidé.

A nebyla by to lidská komedie z pera Fredrika Backmana, kdyby nedošlo na autorovo proslulé hraní na city. Místy vás bude dojímat, čeká vás trochu té sentimentality, emotivnosti a prvoplánovosti, ale jako vždycky mu to rádi odpustíte. Kdo by si občas potají nějaký ten sentiment a zahřání u srdce neužil? Navíc se zdá, že už se to stalo jakousi neoddělitelnou složkou Backmanovy poetiky. A tady se dostávám k menší vadě na kráse Úzkostí a jejich lidí: někdy je toho zkrátka příliš a zvláště ke konci působí vyprávění lehce natahovaným a přesyceným dojmem. Malé zkrácení a ubrání na plynu by příběhu jen prospělo.

Vydavatelství OneHotBook mělo opět při výběru interpreta značně šťastnou ruku, protože Otakar Brousek ml. je prostě parádní. Ztřeštěnosti Backmanova příběhu se ani trochu nezalekl, právě naopak si s tím dokázal pohrát tak, že vám vyrazí dech. Dostal možnost ztvárnit celou paletu figurek a každé z nich věnoval jedinečný hlas, které střídá s naprostou samozřejmostí a pohotovostí. Ano, dost často přehrává, ale přesně to si Úzkosti a jejich lidé vyžadují. Jeho svižný přednes mě neskutečně bavil. Více se o své práci na této audioknize rozpovídal v tomto rozhovoru.

Nesmí chybět ani hravý hudební doprovod, který neposednými melodiemi podtrhává komediálnost příběhu. Zvolená hudba se k Úzkostem a jejich lidem skvěle hodí, protože trefně vystihuje Backmanem popisovanou grotesknost života.

I když to pan Backman někdy trochu přehání, je to zkrátka pan vypravěč a já už se těším na to, s čím přijde příště. Úzkosti a jejich lidé mi ukázaly, že v sobě tenhle Švéd nosí ještě mnoho překvapivých příběhů, které si budu chtít poslechnout.

Markéta Růžičková
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. V hlavě si tvořím světy. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.